WYROK TSUE, A KREDYTY KONSUMENCKIE

21 września 2020

11 września 2019 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wypowiedział się w bardzo ważnej sprawie dla polskich kredytobiorców kredytów konsumenckich.

TSUE wskazał, że w przypadku spłaty takiego kredytu w całości przed jego terminem określonym w umowie, kredytodawca ma obowiązek obniżenia całkowitego kosztu kredytu.

Wynika to z art. 49 ustawy o kredycie konsumenckim i dotyczy wszystkich kosztów. Co ważne, orzeczenie TSUE wskazuje, iż dotyczy to również prowizji za udzielenie takiego kredytu, a nie tylko kosztów rozłożonych w czasie (jak np. odsetki, ubezpieczenie).

Podkreślić należy, że orzeczenie Trybunału nie jest nowym aktem prawnym, a wytyczną do interpretacji przepisów obowiązujących od grudnia 2011 roku, co w praktyce oznacza że każdy kredyt konsumencki udzielony po wejściu w życie ustawy o kredycie konsumenckim (18.12.2011) czyli kredyt dla osoby fizycznej o wartości do 255 550 zł, udzielony przez dowolną instytucję finansową (nie tylko Banki!!) wpisuje się w orzecznictwo Trybunału.

Jak skorzystać z nowej wykładni? Należy zwrócić się do Kredytodawcy, powołując się na wyrok TSUE C-383/18, z pisemnym wnioskiem o zwrot kosztów proporcjonalny do okresu trwania kredytu. Jeśli nasz wniosek okaże się nieskuteczny należy zwrócić się o pomoc do UOKiK.

Kolejną praktyczną informacją jest to, że nie ma znaczenia z jakich środków spłacimy nasz kredyt przed terminem. Możemy refinansować nasz kredyt (przenieść go do innej instytucji finansowej) i wówczas koszty zamkniętego przed terminem kredytu winny być nam zwrócone proporcjonalnie do faktycznego okresu jego trwania.

Autor: Adam Kasperski , Dyrektor Produktów Kredytowych

Więcej o kredytach możesz dowiedzieć się, kontaktując się z naszym Doradcą!

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja