WYGRANA DONALDA TRUMPA W WYBORACH PREZYDENCKICH

09 października 2016

Wynik jest zaskoczeniem, ale co ważne, nie tak wielkim jak wynik głosowania nad Brexit. Jednostronność oczekiwań w przypadku głosowania w Wielkiej Brytanii ułatwiła nam zajęcie przeciwstawnej do oczekiwań ogółu, gdyż oczekiwania wprost wpływają na ceny instrumentów (także tych użytych do zabezpieczenia portfela).

Na tym jednak nie koniec różnic. Wybory w Wielkiej Brytanii były skonstruowane w najprostszy możliwy sposób, w Stanach Zjednoczonych stopień skomplikowania mechanizmu przeliczania poparcia wywoływał ból głowy u ekspertów. Rynek jednak częściowo był przygotowany na nieznany wynik wyborów, częściowo brał pod uwagę wygraną Trumpa – to dość istotne dla dalszego toku wydarzeń. 

Trump jako prezydent, nie będzie, w naszej opinii, „końcem świata”, dotychczasowych umów i współpracy międzynarodowej. Niekoniecznie będzie też złym prezydentem. Jak to ujął jeden z polskich polityków, wybór był między „dżumą a cholerą”. Ani Hillary ani Trump nie wzbudzają zachwytu jakością swoich pomysłów. Jednak to Trump a nie Hillary jest przedsiębiorcą, to Trump a nie Hillary wywodzi się z partii konserwatywnej (wspierającej przedsiębiorczość a nie socjal), to Trump mówi o obniżce podatków i stworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (a nie podwyżce podatków dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, jak Clinton). Tak naprawdę różnica między wyborem Hillary a Trumpa to różnica między wyborem przysłowiowej ciepłej wody w kranie a zmianami, od strony gospodarczej możliwe, że na lepsze. 

Z naszej strony najważniejsza jest reakcja rynku. Rynek już nieraz pokazał zaskakującą interpretację zdarzeń (przykładowo: giełda brytyjska rosła na skutek Brexit, podczas gdy funt jeszcze wyraźniej się osłabiał – przy czym zdroworozsądkowe byłoby oczekiwanie spadków dla obydwu). Trump nie jest zapowiedzią katastrofy gospodarczej tak jak Brexit. Rynek, a szczególnie rynki wschodzące, mogą zdenerwować się gorszymi perspektywami dla wolnego handlu, a co za tym ich rozwoju. Część politologów jednak już teraz oczekuje, iż nawet Trump koniec końcow będzie chciał wprowadzenie układu o wolnym handlu z Azją (TPP). Dodatkowo, już w pierwszym przemówieniu Trump zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów, co może rozwiać kolejne obawy odnośnie jego prezydentury (obawy o skonfliktowanie społeczeństwa). 

Rynek w Azji zareagował spadkami, jednak o różnym natężeniu – mocnymi w Japonii (-5,4%) do niemal braku reakcji w Szanghaju (-0,5%). W pozostałych krajach spadki oscylowały między 1 a 2,5%.  

Kontrakty na indeks S&P500 jeszcze rano sugerowały spadek indeksu o 5%, na tę chwilę jest to -1,6%. Giełda warszawska na tę chwilę (9:55) jest raptem 1% na minusie po otwarciu spadkiem o 2%. 

Kluczowe dla nas jest, czy wynik wyborów będzie jednorazowym wstrząsem – na tę chwilę nie znamy całej jego siły – czy początkiem trendu spadkowego. Nasze działania będą odmienne w obu przypadkach. Jeśli rynek odczyta to jednorazowo, będzie to dla wielu tylko zachęta do zakupów. Na tę chwilę, na samym początku dnia, tę chęć zakupów widać. Ważny jest dalszy rozwój sytuacji.  

Zespół Inwestycyjny Departamentu Zarządzania Aktywami 

Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. 

9 listopada 2016 r. 

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być on w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem najlepszej wiedzy i opinii autorów na dzień publikacji i mogą ulegać zmianie bez zapowiedzi. W takim przypadku Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ma obowiązku aktualizacji tego materiału. Organem nadzoru nad Domem Maklerskim ALFA Zarządzanie Aktywami jest KNF. DOM MAKLERSKI ALFA ZARZĄDZANIE AKTYWAMI S.A. Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, tel. +48 22 256 39 90, fax. +48 22 256 39 91, sekretariat@dmalfa.pl, www.dmalfa.pl  

Dowiedz się więcej, kontaktując się z naszym doradcą!

Powiązane artykuły

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja