Work-life balance, a może work-life integration? Pomyśl o zmianach w nowym roku

22 września 2023

Nasze myślenie o pracy ewoluuje bardzo dynamicznie, a ostatnie lata ze względu na pandemię oraz zmienioną organizację pracy, sporo tutaj namieszały. Dziś, w wielu wypadkach, nie sposób oddzielić pracy od życia prywatnego, a oba te obszary w sposób oczywisty się przeplatają. Czy więc work-life balance ma jeszcze rację bytu, czy raczej większe uzasadnienie ma work-life integration? Jak to robimy w Phinance? 

Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.

We współczesnym świecie mamy coraz więcej wyzwań, a technologia umożliwia nam pracę właściwie z każdego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności ustalania sztywnych godzin pracy, które dla wielu osób wcale nie są aż tak bardzo atrakcyjne.

Dlaczego work-life balance nie zawsze działa?

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.

Czy więc warto upierać się przy takim podziale, a jeśli nie, to czym możemy go zastąpić?

Work- life integration - o co chodzi?

Work-life integration różni się dość zasadniczo od popularnej koncepcji work-life balance, chociaż w teorii cel jest ten sam. Organizacja pracy i życia w obu wariantach ma sprzyjać naszemu większemu zadowoleniu, redukować stres i podnosić poziom ogólnej satysfakcji w obszarze praca – życie prywatne.

Koncepcja ta zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone, tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.

Work-life integration zwane jest również work-life blending i zgodnie z nazwą zakłada przeplatanie się obu światów. Realizując obowiązki zawodowe, możemy je łączyć z wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu, czy realizacją swoich sportowych pasji.

Work-life integration w Phinance

Zadowolenie z pracy i wysoki poziom satysfakcji ogólnej naszych pracowników, są od lat naszym priorytetem. Jak work-life integration wygląda w Phinance?

· współpracownicy po okresie wdrożenia mogą dowolnie wyznaczać sobie czas pracy, a także wymiar tego czasu - oznacza to, że nie narzucamy sztucznych ram - nie musisz być dostępny codziennie w określonych godzinach.

· możesz pracować w biurze, ale możesz również pracować z domu online, spotykać się z klientami w dogodnym dla obu stron miejscu. W związku z brakiem konieczności 8 - godzinnej obecności w biurze w określonych porach, masz możliwość pracy hybrydowej w ciągu dnia, oraz łączenia pracy z innymi swoimi zobowiązaniami. Pracę możesz podzielić na etapy, np. spotkanie z klientem – kolejne spotkanie – odebranie dziecka z przedszkola – obiad – kolejne spotkanie z klientem. Terminy spotkań ustalasz samodzielnie.

· nikt nie sprawdza współpracowników w tradycyjny sposób – nie odbijamy kart, nie podpisujemy list obecności – przełożeni doradców rozliczają jedynie efekty pracy, a to również nie jest w przypadku Phinance pod ścisłą kontrolą. Nie ma z góry narzuconych celów sprzedażowych. Jako doradca wiesz, ile musisz osiągnąć, aby zdobyć awans dzięki wewnętrznej ścieżce kariery i kryteriom tam opisanym, jednak to od Ciebie zależy, jak szybko ten awans osiągniesz.

Który model wybrać?

Wybór modelu pracy, zależy od naszej sytuacji, preferencji i oczekiwań. Może się on także zmieniać wraz z rozwojem kariery zawodowej, czy ewolucją naszego życia rodzinnego.

Niewątpliwie work-life integration daje dużo swobody, pozwala np. na załatwienie swoich spraw osobistych/ urzędowych bez konieczności brania urlopu, aby się z tym uporać, jednak może również generować problemy dla osób, które mają trudność z odpoczynkiem czy organizacją.

Nie jest to system dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny i dobrego ustawiania priorytetów.

Który system jest bliższy Twojemu wymarzonemu modelowi pracy? Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Phinance? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również