Work-life balance, a może work-life integration? Pomyśl o zmianach w nowym roku

22 września 2023

Nasze myślenie o pracy ewoluuje bardzo dynamicznie, a ostatnie lata ze względu na pandemię oraz zmienioną organizację pracy, sporo tutaj namieszały. Dziś, w wielu wypadkach, nie sposób oddzielić pracy od życia prywatnego, a oba te obszary w sposób oczywisty się przeplatają. Czy więc work-life balance ma jeszcze rację bytu, czy raczej większe uzasadnienie ma work-life integration? Jak to robimy w Phinance? 

Oddzielenie pracy od życia prywatnego to szczytna idea, ale coraz mniej sprawdzająca się w warunkach naszego dzisiejszego modelu pracy i myślenia o życiu. Praca, dla wielu osób, jest po prostu częścią życia, a jej sztuczne oddzielenie od innych obszarów, nie ma sensu.

We współczesnym świecie mamy coraz więcej wyzwań, a technologia umożliwia nam pracę właściwie z każdego miejsca, w dowolnym czasie, bez konieczności ustalania sztywnych godzin pracy, które dla wielu osób wcale nie są aż tak bardzo atrakcyjne.

Dlaczego work-life balance nie zawsze działa?

Żyjemy coraz szybciej i intensywniej, dlatego work-life balance, które ma już około 50 lat, nieco się zdezaktualizowało. Coraz mniej osób chce „twardych” ograniczeń i podziałów, a korzyści wynikające z narzucania sobie sztywnych ram, w których realizujemy się zawodowo i prywatnie, nieraz nie są wcale takie oczywiste. Zamiast dawać spokój i satysfakcję, są przyczyną problemów, utrudniają organizację codzienności czy wprowadzają emocjonalne napięcie, którego przecież chcieliśmy uniknąć.

Czy więc warto upierać się przy takim podziale, a jeśli nie, to czym możemy go zastąpić?

Work- life integration - o co chodzi?

Work-life integration różni się dość zasadniczo od popularnej koncepcji work-life balance, chociaż w teorii cel jest ten sam. Organizacja pracy i życia w obu wariantach ma sprzyjać naszemu większemu zadowoleniu, redukować stres i podnosić poziom ogólnej satysfakcji w obszarze praca – życie prywatne.

Koncepcja ta zakłada, że życie zawodowe i prywatne powinny być ze sobą połączone – a nie rozdzielone, tak jak w przypadku pierwszej idei. Podejście pozwalające na łączenie tych dwóch życiowych ról zyskało na popularności nie przez przypadek. Dla wielu z nas jest to znacznie łatwiejsze i mimo wszystko bardziej naturalne, niż całkowite oddzielenie spraw osobistych od tych związanych z karierą i pracą zarobkową.

Work-life integration zwane jest również work-life blending i zgodnie z nazwą zakłada przeplatanie się obu światów. Realizując obowiązki zawodowe, możemy je łączyć z wychowaniem dzieci, prowadzeniem domu, czy realizacją swoich sportowych pasji.

Work-life integration w Phinance

Zadowolenie z pracy i wysoki poziom satysfakcji ogólnej naszych pracowników, są od lat naszym priorytetem. Jak work-life integration wygląda w Phinance?

· współpracownicy po okresie wdrożenia mogą dowolnie wyznaczać sobie czas pracy, a także wymiar tego czasu - oznacza to, że nie narzucamy sztucznych ram - nie musisz być dostępny codziennie w określonych godzinach.

· możesz pracować w biurze, ale możesz również pracować z domu online, spotykać się z klientami w dogodnym dla obu stron miejscu. W związku z brakiem konieczności 8 - godzinnej obecności w biurze w określonych porach, masz możliwość pracy hybrydowej w ciągu dnia, oraz łączenia pracy z innymi swoimi zobowiązaniami. Pracę możesz podzielić na etapy, np. spotkanie z klientem – kolejne spotkanie – odebranie dziecka z przedszkola – obiad – kolejne spotkanie z klientem. Terminy spotkań ustalasz samodzielnie.

· nikt nie sprawdza współpracowników w tradycyjny sposób – nie odbijamy kart, nie podpisujemy list obecności – przełożeni doradców rozliczają jedynie efekty pracy, a to również nie jest w przypadku Phinance pod ścisłą kontrolą. Nie ma z góry narzuconych celów sprzedażowych. Jako doradca wiesz, ile musisz osiągnąć, aby zdobyć awans dzięki wewnętrznej ścieżce kariery i kryteriom tam opisanym, jednak to od Ciebie zależy, jak szybko ten awans osiągniesz.

Który model wybrać?

Wybór modelu pracy, zależy od naszej sytuacji, preferencji i oczekiwań. Może się on także zmieniać wraz z rozwojem kariery zawodowej, czy ewolucją naszego życia rodzinnego.

Niewątpliwie work-life integration daje dużo swobody, pozwala np. na załatwienie swoich spraw osobistych/ urzędowych bez konieczności brania urlopu, aby się z tym uporać, jednak może również generować problemy dla osób, które mają trudność z odpoczynkiem czy organizacją.

Nie jest to system dla każdego, ponieważ wymaga dużej samodyscypliny i dobrego ustawiania priorytetów.

Który system jest bliższy Twojemu wymarzonemu modelowi pracy? Chcesz dowiedzieć się więcej o pracy w Phinance? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również