UWAGA KLESZCZE! UWAŻAJ W PARKU, LESIE I UBEZPIECZ SIĘ!

27 czerwca 2021

Każdego roku czekamy na ciepłe miesiące, na czas, który można spędzić bliżej natury. Co roku jednak, jak bumerang wraca do nas problem związany z kleszczami, które zagrażają nam, naszym dzieciom, a także ulubionym pupilom. Kleszcze przenoszą groźne choroby, które dodatkowo, trudno się leczy. Warto wiedzieć jak zabezpieczać się przed tymi nielubianymi pajęczakami oraz rozważyć ubezpieczenie, które może nam pomóc w razie konieczności leczenia czy wykonania diagnostyki, np. na wypadek zarażenia boreliozą.
Kleszczy nie da się w 100 % uniknąć - z pewnością będziemy mieć z nimi do czynienia. Nie należy oczywiście rezygnować z czasu spędzonego na świeżym powietrzu z obawy przed kleszczami. Natury i ruchu, potrzebujemy wszyscy, a odpowiedzialne podejście do problemu, pomaga zminimalizować ryzyko.

Gdzie występują kleszcze? Lubią one miejsca o zróżnicowanej roślinności, obrzeża lasów, łąk, polan, jednak dziś, występują właściwie wszędzie. Jeszcze 20-30 lat temu kleszcze w miastach były rzadkością, dziś występują powszechnie. Osobniki, w zależności od etapu rozwoju, mogą dostawać się na rośliny o wysokości od 30 cm do nawet 1,5 metra w przypadku kleszczy dorosłych i tam oczekują na ofiarę - żywiciela. Mitem jest więc, że kleszcze skaczą na nas z drzew. Najłatwiej „złapać” kleszcza w wysokich trawach czy niewielkich zaroślach.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami?

Środków zabezpieczających przed kleszczami, jest dostępnych na rynku całe mnóstwo. Nie ma jednak takich, które działałyby w stu procentach i dawały gwarancję, że kleszcze będą nas omijać szerokim łukiem.

Jak się zabezpieczyć przed kleszczami? 

Środków zabezpieczających przed kleszczami, jest dostępnych na rynku całe mnóstwo. Nie ma jednak takich, które działałyby w stu procentach i dawały gwarancję, że kleszcze będą nas omijać szerokim łukiem. 

Warto stosować repelenty (preparaty chemiczne, odstraszające kleszcze), w przypadku zwierząt także obroże czy inne środki, które mają potwierdzoną skuteczność. Tak naprawdę warto testować -  kierując się doświadczeniem i tym co działa. Wielu doświadczonych piechurów czy osoby uprawiające sporty na świeżym powietrzu, poleca środki profesjonalne, które można kupić np. w sklepach dla wędkarzy, myśliwskich, a nie w drogeriach czy sklepach spożywczych. 

Zabezpieczając zwierzęta, warto poradzić się weterynarza i pamiętać, że stosowanie środków odstraszających, nie zwalnia nas z czujności. 

Po każdym spacerze należy sprawdzić siebie i zwierzę -  kleszcze mogą być przyniesione do domu także na ubraniu i dalej stwarzać zagrożenie dla domowników. 

Co zrobić, kiedy zdarzy się ugryzienie przed kleszcza? 

Przede wszystkim, nie panikujmy. Kleszcza można z powodzeniem usunąć w domu -  należy jednak pamiętać o tym, żeby zrobić to niezwłocznie, chwytając owada przy skórze. Kleszcza niczym nie smarujemy, nie naciskamy, nie próbujemy usunąć ręcznie. 

Po usunięciu, miejsce wkłucia dezynfekujemy i obserwujemy, w kierunku pojawienia się rumienia. Jeśli mamy wątpliwości, warto skontaktować się z lekarzem. 

W przypadku dzieci czy zwierząt domowych, zdarza się, że kleszczy jest więcej. W takiej sytuacji, warto porozmawiać z lekarzem -  być może prewencyjne podanie leków będzie konieczne. 

Ubezpieczenie na wypadek ugryzienia przez kleszcza -  jak działa? 

Jeśli mamy częsty kontakt z kleszczami, warto ubezpieczyć się na wypadek kleszczowego zapalenia mózgu. To bardzo groźna choroba, która może być poważne konsekwencje. Niestety, na inne choroby odkleszczowe, w tym na boreliozę, nie ma szczepionki. 

Ich leczenie i sama diagnostyka, bywają skomplikowane i drogie, warto więc zabezpieczyć się także w inny sposób. 

Na rynku, dostępne są ubezpieczenia na wypadek ugryzienia przez kleszcza, które w sytuacji wystąpienia choroby czy konieczności wykonania badań, mogą być wsparciem. Oferta obejmuje także leczenie.

Ubezpieczyciel może pokryć koszt leków -  oczywiście do wartości sumy ubezpieczeniowej, którą warto sprawdzić przed zawarciem polisy. 

Co ważne, ubezpieczając siebie, można także ubezpieczyć psa. Koszt leczenia weterynaryjnego, to często setki, jeśli nie tysiące złotych. Ubezpieczenie może być tutaj świetną opcją zabezpieczającą nas przed tymi niespodziewanymi kosztami posiadania domowego pupila.

Ofertę ubezpieczenia sprawdzisz także na stronie finli.pl  Po więcej informacji o ubezpieczeniu na życie, zapraszamy na naszą stronę!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja