Kiedy i jak działa OC najemny? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie OC najemcy mieszkania

13 września 2023

Co to jest polisa OC najemcy mieszkania?

Jeśli aktualnie wynajmujesz mieszkanie (jako właściciel, albo najemca) to ten wpis jest idealnie dla Ciebie! Polisa OC najemcy chroni osobę wynajmującą mieszkanie przed koniecznością pokrywania strat powstałych przypadkowo podczas wynajmowania przez niego nieruchomości. Polisa OC najemy mieszkania to również OC w życiu prywatnym. Zabezpiecza nas również finansowo na wypadek szkód wyrządzonych nieumyślnie osobom trzecim poza nieruchomością.

Przykładowo: wybierasz się z dziećmi na spotkanie ze znajomymi. Podczas wizyty Twój maluch zniszczy ich nowy telewizor rzucając w niego zabawką. I tak! W tej sytuacji również zadziała OC najemcy i zamiast kupować znajomym TV z własnej kieszeni, wystarczy, że zgłosisz szkodę TU, a ono wypłaci pieniądze na nowy telewizor.

Polisa ta jest korzystna dla obu stron – zarówno dla najemcy jak i właściciela mieszkania. W przypadku szkody wyrządzanej przez najemcę, Towarzystwo Ubezpieczeniowe pokrywa koszty takiej szkody.

Ważne! Polisa przypisana jest do najemcy i w wypadku zmiany mieszkania na inne, obowiązuje ona również na innym/kolejnym mieszkaniu.

Czy faktycznie warto wykupić OC najemcy?

Znacie to powiedzenie – „Polak mądry po szkodzie”? I tak też jest w tym temacie. Niestety większość osób rezygnuje z takiego rodzaju zabezpieczenia wynajmując mieszkanie. Potem w przypadku szkody jest zmuszona do wyciągnięcia z własnej kieszeni sporej kwoty pieniędzy obciążając tym budżet miesięczny.

Każdy z nas myśli, że jego ominie taka sytuacja, jak rozbita płyta indukcyjna, zalanie sąsiada czy pogryziona kanapa przez psa. Natomiast statystyki mówią inaczej i również nas może dopaść taka szkoda.

Warto wiedzieć, że standardowe ubezpieczenie mieszkania nie obejmuje w standardzie szkód wyrządzonych przez najemcę. Trzeba zatem taką polisę wykupić dodatkowo/oddzielnie.

Odpowiadając na pytanie – tak warto skorzystać z OC najemcy i być zabezpieczonym na wyżej wymienione ewentualności.

Dla właścicieli mieszkania! OC najemcy jest świetnym uzupełnieniem kaucji pobieranej za mieszkanie. Zwykle kaucje ustala się na wysokość 1-2 czynszów. W przypadku większej szkody kaucja pokryje zatem tylko część tego zniszczenia. OC najemcy, ma sumę ubezpieczenia wstępująca w zakresie od 100 000 do nawet 1 000 000 zł.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia?

OC najemcy mieszkanie pokrywa szkody dokonane przypadkowo przez najemcę, jego dziecko oraz psa. Obejmuje szkody wyrządzone zarówno na ruchomych elementach mieszkania, jak i na elementach stałych. Co więcej taka polisa obejmie również zniszczenia, które powstaną poprzez nieumyślne zalanie mieszkania sąsiada przez najemcę czy przypadkowe zarysowanie samochodu na parkingu.

Ubezpieczenie OC najemcy - zakres
Przykładowy zakres ubezpieczenia OC w życiu prywatnym

Kiedy nie zadziała OC najemcy?

Polisa OC najemcy nie zadziała, kiedy:

– będziemy chcieli pokryć szkody wyrządzone na własnym/swoim mieszkaniu;
– szkoda zostanie wyrządzona z powodu rażącego niedbalstwa, jak np, pozostawienie włączonego do prądu żelazka, czego skutkiem może być pożar;
– zniszczenia powstaną w wyniku celowych działań lokatora jak dewastacja wnętrza;
– zniszczenia w mieszkaniu powstały w wyniku zwykłego, naturalnego użytkowania:
– szkody wynikają z niewłaściwego podłączania lub użytkowania urządzeń;
– szkody powstaną przez zwierzęta domowe wyłączone z Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, jak np. agresywne rasy psów;
– zniszczenia, które powstały w skutek aktywności związanej z pracą zawodową.

Wszystkie dokładne wyłączenia możesz sprawdzić w Ogólnych Warunkach Umowy.

Jaki jest koszt ochrony?

Koszt polisy OC najemcy jest niewielki w stosunku do tego jakiego rodzaju zabezpieczenie gwarantuje najemcy. Zależy on przede wszystkim od Towarzystwa Ubezpieczeniowego oraz od sumy gwarancyjnej i wynosi od 50 do 300 zł składki rocznej.

Kto powinien wykupić polisę?

Polisę może wykupić najemca w imieniu własnym dla siebie. Ubezpieczenie może wykupić również właściciel dla swoich lokatorów.

Szymon Mrugała
Doradca finansowy Phinance S.A.
szymon.mrugala@phinance.pl
tel. +48 500 519 511
www.szymonmrugala.pl

Ul. Feliksa Radwańskiego 15
30-065 Kraków

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również