UBEZPIECZENIE NA WYPADEK ZACHOROWANIA NA NOWOTWÓR – HIT CZY KIT?

27 czerwca 2021

Wśród wielu produktów ubezpieczeniowych, ten budzi duże emocje. Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, potocznie nazywane ubezpieczeniem na wypadek raka, może być istotnym wsparciem, zwłaszcza w obliczu małej wydolności państwowego systemu ochrony zdrowia. Czy warto takie ubezpieczenie mieć, a może bazuje ono wyłącznie na naszym strachu przed poważną chorobą?

Nowotwory w czasie ostatnich 30 lat, stały się jednym z najpoważniejszych po chorobach krążenia, problemów zdrowotnych. Na raka choruje rocznie blisko 200 tys. osób, a statystyki mówią o ponad 10 % przyroście liczby zachorowań. 

Wiele prognoz mówi o tym, że w ciągu 10-20 lat, na raka może chorować nawet pół miliona Polaków rocznie! Jednocześnie, Polska wydaje ciągle na leczenie nowotworów niewiele. Kolejki do specjalistów, trudności z dostępem do diagnostyki, to niestety tylko początek kłopotów. 

Braki w finansowaniu właściwego leczenia pacjentów onkologicznych przekładają się na niski wskaźnik przeżywalności po wykryciu nowotworu. Ponad 5 lat od zachorowania na raka przeżywa tylko 42% pacjentów, podczas gdy wskaźniki te, w krajach o lepszej opiece medycznej, wynoszą co najmniej 60 %.

Zgodnie z danymi WHO, Polska wypada również kiepsko, jeśli chodzi o dostępność do nowoczesnych  terapii antynowotworowych. Wiele bardzo zaawansowanych leków, jest w Polsce niedostępnych albo są nierefundowane. 

Z tego wynika powszechność zbiórek organizowanych przez pacjentów w internecie. Chorzy chwytają się każdej dostępnej deski ratunku -  często całe rodziny poświęcają swoje majątki, aby umożliwić osobie chorej dostęp do leczenia. 

Ubezpieczenie na wypadek raka -  o co chodzi? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, może być osobnym produktem ubezpieczeniowym lub jedną ze składowych ubezpieczenia na życie. Jak działa takie ubezpieczenie? 

Przede wszystkim jest to polisa, która zadziała w określonej sytuacji, a więc gdy osoba ubezpieczona zachoruje na nowotwór.  Ubezpieczyciel może w takiej sytuacji  przekazać ubezpieczonemu określoną kwotę lub wypłacać odszkodowanie w sposób celowy.  Wysokość takich wypłat, zależy od sumy ubezpieczenia. 

Odszkodowanie może zostać przeznaczone na:

  • leczenie raka, zabiegi bądź operacje,
  • zakup nierefundowanych, czasem również niedostępnych w Polsce leków,
  • inne koszty leczenia, dojazd do przychodni/szpitala,
  • konsultacje lekarskie -  także zagraniczne
  • rekompensatę utraconych dochodów
  • inne potrzeby, zwykle wymienione w umowie. 

Czy warto mieć ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór? 

Odpowiedź na to pytanie oczywiście zależy od naszej sytuacji majątkowej, zdrowotnej, czy nawet historii rodzinnej. Warto jednak takie ubezpieczenie rozważyć, bo niestety, zachorowania na raka są coraz bardziej powszechne, a przed chorobą nie chroni ani zdrowy styl życia, ani młody wiek. Od dawna rak nie jest już chorobą osób 60 +, a najbardziej dynamiczny wzrost zachorowań obserwuje się w grupie wiekowej 45-55 lat. 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na raka zwykle nie jest produktem bardzo kosztownym, a może nam dać niezbędne poczucie bezpieczeństwa, a w razie choroby, być nieocenionym wsparciem. 

Kto szczególnie powinien rozważyć takie ubezpieczenie? 

  • osoby, których dochody są kluczowe dla finansowego bezpieczeństwa rodziny 
  • osoby po 40 roku życia, kiedy ryzyko zachorowania na nowotwór znacząco rośnie 
  • osoby z nowotworem pojawiającym się w historii rodzinnej (niestety należy się liczyć z wyższym kosztem takiego ubezpieczenia).

Dobre ubezpieczenie na wypadek raka, czyli jakie? 

Ubezpieczenie na wypadek zachorowania na nowotwór, jak praktycznie każdy produkt ubezpieczeniowy, może być lepsze lub gorsze. 

Zakres takiego ubezpieczenia określa w umowie ubezpieczyciel -  zanim więc ją zawrzemy, powinniśmy wiedzieć, za co płacimy. Warto pamiętać, że niektóre polisy zawierają tylko określone ryzyka -  oznacza to, że np. zachorowanie na nowotwór nie będzie automatycznie oznaczać wypłaty, musi być to określony rodzaj nowotworu, zawarty w umowie. 

Podobnie wygląda kwestia sumy ubezpieczeniowej i możliwości przeznaczenia jej na określone cele. W doborze takiej polisy, powinien pomóc Doradca. 

Jeśli rozważasz takie ubezpieczenie, skonsultuj się z nami i sprawdź, co możemy Ci zaoferować! 

Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest bezcenne i nie warto na nim oszczędzać! Skontaktuj się z naszym Doradcą i sprawdź jaka ochrona będzie właściwa dla Ciebie! 

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również