SPOSOBY NA OSZCZĘDNOŚCI ENERGII W FIRMIE – WŁASNA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA, PRACA ZDALNA, REZYGNACJA Z BIUR – CO MOŻESZ ZROBIĆ?

20 października 2022

Koszt energii elektrycznej, ogrzewania, rośnie właściwie z tygodnia na tydzień. Wiele firm zastanawia się jak przetrwać sezon grzewczy, jak oszczędzić na zużyciu energii i jednocześnie zadbać o pracowników, klientów. Najbardziej na podwyżki narażone są firmy produkcyjne używające maszyn w procesie produkcji, ale tak naprawdę problem ten dotknie wszystkich przedsiębiorców. Co można zrobić? Czy z planowanymi już na kolejne miesiące podwyżkami i trudnościami w dostępie chociażby do węgla czy gazu będziemy w stanie sobie poradzić? 

Piekarnie, zakłady meblowe, przetwórcze, krawieckie, ale także restauracje, hotele czy rodzinne agroturystki: wszystkie te podmioty mierzą się z podwyżkami, których skala była zaskoczeniem nawet dla największych pesymistów. 

Od początku września klienci biznesowi firmy Tauron za 1 kWh płacą już 2,18 złotych. Oznacza to podwyżkę aż o 77 groszy w okresie zaledwie dwóch miesięcy. Jakby tego nie było dość, to już niestety siódma podwyżka od początku roku. Na początku roku za 1 kWh trzeba było zapłacić 37 groszy. Oznacza to tak naprawdę sześciokrotny wzrost rachunków za prąd, który wiele firm może postawić wręcz na krawędzi opłacalności działania. 

Czy jest szansa, żeby te podwyżki zatrzymać? Czy mają one uzasadnienie? Niestety sytuacja nie wygląda różowo. Dystrybutorzy również są w pozycji patowej, ponieważ kupno energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze nigdy nie było tak kosztowne. W sierpniu 2021 roku średnia cena 1 MWh wynosiła 383 złote, rok później było to już 1390 złotych/MWh.

Sposoby na oszczędności energii w firmie -  co możesz zrobić? 

Jeśli prowadzisz działalność pozaprodukcyjną, opcją jest z pewnością delegowanie części zespołu do pracy zdalnej, praca rotacyjna. Rekompensując pracownikom koszt zużytej przez nich energii w przypadku pracy z domu, z pewnością masz szansę oszczędzić na ogrzewaniu, oświetleniu czy korzystaniu z infrastruktury biurowej. Te oszczędności nie będą ogromne, niemniej pozwolą na przynajmniej częściowe ograniczenie kosztów rachunków. Dotyczy to w szczególności dużych biur -  w przypadku małych przedsiębiorstw ma zwykle znaczenie marginalne. 

Duże zużycie energii generują także klimatyzacja, ogrzewanie oraz wszelkie urządzenia drukujące, skanujące. 

W tym wypadku warto wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów a archiwizację przenieść do chmury. Niższa temperatura w środowisku biurowym może wpływać pozytywnie na koncentrację pracowników, bez żadnej szkody dla ich komfortu czy zdrowia. Ocenia się, że taki komfort zapewnia już temperatura w przedziale 20-22 stopnie. Często w pomieszczeniach biurowych bywa ona wyższa, co nie ma zupełnie uzasadnienia i powinno być ograniczane przez pracodawcę. 

Warto także wspomnieć o tym, że inteligentne systemy sterujące pozwalają na ograniczenie ogrzewania pomieszczeń czy biernego poboru energii przez podłączone do sieci urządzenia, w godzinach, kiedy biuro jest puste. W takim wypadku warto z takich rozwiązań świadomie korzystać. Ogrzewanie pustego pomieszczenia w godzinach 18-6 rano do 22 stopni, nie ma sensu. W takim wypadku warto zmienić ustawienia i np. w tym czasie utrzymywać temperaturę na poziomie 18 stopni C. 

W przypadku firm produkcyjnych sytuacja jest dużo trudniejsza. Tu opcją jest tak naprawdę wymiana maszyn na mniej energochłonne, o ile jest to w ogóle możliwe, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii czy negocjacje z dostawcą. 

Hotele, restauracje, agroturystyki, czy inne tego typu działalności, powinny rozważyć ograniczenie oświetlenia i jego wymianę w ramach najbardziej ekonomicznych dostępnych wersji, a także wspomniane już obniżenie temperatury w pomieszczeniach i zachęty kierowane do klientów, aby Ci również oszczędzali energię 

Już dziś wiele firm oferujących noclegi, wynajem domków, apartamentów, deklaruje obniżenie temperatury w pomieszczeniach do 20-21 stopni i limity dostępności np. materiałów opałowych w cenie pobytu. To trudne decyzje, niemniej mają one sens ekonomiczny, a w dobie kryzysu, powinny również spotkać się ze zrozumieniem klientów. 

Fotowoltaika dla firm -  czy to ma sens? 

Instalacje fotowoltaiczne, o których mówi się od wielu lat, były obiektem zainteresowania przede wszystkim gospodarstw domowych, które otrzymywały również dopłaty do ich instalacji. Większość firm była nimi mniej zainteresowana, zwłaszcza, że w wielu wypadkach nie mają one szans pokryć 100 % zapotrzebowania energetycznego firmy, a sam koszt ich instalacji jest niebagatelny. 

Warto jednak temu tematowi się przyjrzeć, ponieważ z obecnych szacunków wynika, że koszt zwrotu instalacji może się znacząco skracać i wynieść od 3 do 5 lat. 

Instalacja fotowoltaiczna może długoterminowo zagwarantować stabilność cen energii dla firmy. Obecne szacunki, zakładające 7 % wzrost cen energii rocznie w kolejnych latach, wydają się mało realne. Wielu ekspertów mówi o dwucyfrowym wzroście rok do roku. Kryzys energetyczny nie skończy się z dnia na dzień, a wojna w Ukrainie, również nie zmierza do szybkiego finału. 

Jeśli posiadasz zakład produkcyjny, prowadzisz działalność hotelarską, czy po prostu masz możliwości instalacyjne w zakresie fotowoltaiki, jest to bardzo dobry kierunek inwestycyjny, wpisujący się zresztą także w ekologiczne trendy rozwoju przedsiębiorstw, coraz ważniejsze także dla wielu konsumentów. 

Panele fotowoltaiczne są dla firm szansą na ograniczenie kosztów, jednocześnie budując  wizerunek odpowiedzialnego społecznie, ekologicznego biznesu.

Co warte podkreślenia, większość firm korzysta z prądu w ciągu dnia, a więc w czasie, gdy fotowoltaika generuje najwięcej energii. Natychmiastowe zużycie wyprodukowanego prądu pozwala osiągnąć jeszcze większe oszczędności, a nowoczesne rozwiązania związane np. z magazynowaniem energii, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek konieczności posiadania zapasów energetycznych. 

Powiązane artykuły

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł

Zobacz również