REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości
21 marca 2025

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI.

Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne, jak i mieszkaniowe, bez wymogu minimalnej liczby nieruchomości. Dodatkowo, przewiduje się możliwość inwestowania w branżę energii odnawialnej (farmy fotowoltaiczne i elektrownie wiatrowe), co mogłoby przyczynić się do zielonej transformacji kraju.

Czym jest REIT?

REIT to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który inwestuje wyłącznie w ściśle zdefiniowane aktywa. Są one atrakcyjnym instrumentem inwestycyjnym, który umożliwia partycypację w rynku nieruchomości bez konieczności bezpośredniego zakupu i zarządzania nieruchomościami.

Łączą one zalety inwestycji w nieruchomości, takie jak ochrona przed inflacją i potencjał długoterminowego wzrostu wartości, z zaletami inwestycji giełdowych - płynnością i niskim progiem wejścia.

Jak działają REITy?

Fundusz wykorzystuje pieniądze inwestorów do zakupu i obsługi nieruchomości inwestycyjnych. Co bardzo ważne - REIT-y mogą trafić do obrotu publicznego (tak jak FIZy) i wtedy są kupowane i sprzedawane na parkietach głównych giełd, tak jak zwykłe akcje. To daje zupełnie inną płynność inwestycji niż zakup n-tej kawalerki na wynajem. Będąc przy mitycznych zyskach z wynajmu, warto wspomnieć  o dobrze znanych ryzykach z nim związanych. Polska to nie Hiszpania i nie ma u nas znanej w słonecznym kraju instytucji „ocupas”, ale i tak wadliwe prawo powoduje częste kłopoty i brak możliwości egzekucji swoich należności od najmujących mieszkania. Tymczasem REIT, nie dość, że zdejmuje to ryzyko, to aby utrzymać swój status, musi wypłacić 90% swoich zysków, podlegających opodatkowaniu, w formie dywidendy. Spełniając ten warunek, nie płacą one podatku dochodowego od zysków generowanych z wynajmowanych nieruchomości.

nieruchomości, mieszkania - reit jako sposób na pasywny dochód inwestycji

REIT jako sposób na pasywny dochód

Inwestorzy, którzy kupią udziały w REIT, otrzymują dywidendę opartą na wynikach portfela nieruchomości, co może być świetnym sposobem na generowanie pasywnego dochodu. Dodatkowo REIT-y dają możliwość inwestowania w nieruchomości niemieszkalne, takie jak centra handlowe czy biurowce, których bezpośredni zakup przez inwestorów indywidualnych jest generalnie niewykonalny. Jest to też instrument, którego atrakcyjność rośnie wraz z obniżkami stóp procentowych, na które z rosnącą niecierpliwością, czekamy w Polsce.

Zachęcamy, również do przeczytania artykułu: Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Powiązane artykuły

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja