Bezpieczne wakacje

Phinance przypomina o bezpiecznych wakacjach! Ubezpieczenie to ważny element wakacyjnego wyjazdu!

22 września 2023

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi oprócz oczekiwanego odpoczynku, także typowe dla tego czasu kłopoty turystów. Ostatnie problemy klientów jednego z największych biur podróży przypominają, że każdy wakacyjny wyjazd niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto je zminimalizować.

Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń wielu z nas zdecyduje się na wakacje za granicą. Co prawda zainteresowanie ofertami wyjazdów jest mniejsze niż można by się tego spodziewać, ale ma tu z pewnością znaczenie inflacja, wzrost rat kredytów hipotecznych czy cen paliwa, który dotyka budżetów wielu z nas.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki to nadal Turcja, Grecja i Egipt, ale wielu z nas wybiera także wakacje w Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech, czy w Bułgarii.

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Sprawdź ochronę ubezpieczeniową!

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, najczęściej otrzymujemy również ubezpieczenie turystyczne. Nie zawsze jednak zapewnia ono faktyczną ochronę.

Zanim wyjedziemy, warto sprawdzić dokładne warunki ubezpieczenia, sumę kosztów leczenia, wyłączenia, ujęte w OWU sporty, czy wreszcie informację o tym, czy polisa pokrywa koszty leczenia w przypadku chorób przewlekłych - mówi Łukasz Wierzbicki, Doradca Finansowy w Phinance.

Choroby przewlekłe to między innymi nadciśnienie, choroby krążeniowe, cukrzyca czy padaczka. UWAGA! Dotyczą także dzieci, bo w definicję chorób przewlekłych wpisują się np. astma czy alergie. Warto na to zwrócić uwagę, bo nie wszystkie polisy obejmują nas ochroną w takim wypadku.

Szczególnie istotne wydaje się także zwrócenie uwagi na maksymalnie refundowane koszty leczenia. W przypadku niektórych polis, koszty te wynoszą zaledwie 100-150 tys. złotych. Może to być suma niewystarczająca, zwłaszcza jeśli wybieramy wakacje w krajach znacznie oddalonych od Europy.

Nie przeceniaj EKUZ!

Jeśli podróżujemy na własną rękę i wybieramy np. Włochy, Hiszpanię czy inny kraj Unii Europejskiej, często liczymy na to, że w razie problemów zdrowotnych, ochroni nas posiadana karta EKUZ. Warto pamiętać, że chociaż przydatna, ma ona swoje ograniczenia.

Karta EKUZ ma ułatwić nam dostęp do leczenia w krajach członkowskich UE. Jednak w praktyce, jeżeli trafimy do kraju, w którym opieka medyczna jest płatna, za świadczenie będzie trzeba zapłacić – w całości lub części. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje transportu medycznego, nie wesprze w problemach z komunikacją ani nie zapewni żadnego wsparcia assistance, jeśli np. choroba uniemożliwi nam powrót z wakacji.

Przykładowo, przy podróży do Włoch:

· wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – zapłacisz do 36,15 euro za wizytę

· wizyta u lekarza specjalisty – zapłacisz część kosztów wizyty

· leczenie stomatologiczne – zapłacisz pełny koszt wizyty,

· opłata za leki – mogą być objęte ryczałtem, darmowe, płatne w połowie lub w całości. Pełnopłatne leki mają dopisek „ticket” na rachunku. Ryczałt może zwrócić Ci NFZ, jeśli złożysz o to wniosek,

· transport do szpitala – zapłacisz część kosztów

Warto także pamiętać o rzeczy z pozoru oczywistej, o której jednak turyści zapominają. EKUZ nie zadziała w ogóle w krajach poza UE, a więc w Turcji, Egipcie czy Tunezji.

Polisa na wakacje – niewielki koszt – remedium na możliwe duże problemy!

Polisa turystyczna to zwykle koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dzień - mówi Łukasz Wierzbicki z Phinance. Kosztuje więc niewiele, a chroni nas przed naprawdę dużymi kłopotami.

Łukasz Wierzbicki, Phinance

Warto przypomnieć głośne sytuacje, w których koszty leczenia turystów poszkodowanych za granicą wynosiły nawet pół miliona złotych, lub transport medyczny z Egiptu czy Bałkanów, został wyceniony na kwoty przekraczające 100 tys. złotych.

Pamiętajmy, że podróżując na własną rękę, tym bardziej warto móc liczyć na pomoc Assistance, pokrycie kosztów związanych z koniecznością modyfikacji podróży, czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Polisę należy wykupić przed wyjazdem z kraju - można to zrobić online.

Masz pytania, potrzebujesz dodatkowej wypowiedzi? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Otrzymaliśmy wyróżnienie w prestiżowym plebiscycie Orły Ubezpieczeń

Jesteśmy niezmiernie dumni z ogłoszenia, że nasza firma została uhonorowana w ramach renomowanego programu Orły Ubezpieczeń. Plebiscyt ten został stworzony z myślą o wyróżnieniu najlepszych firm na rynku, które nie tylko osiągają doskonałość w świadczeniu usług, ale także wyznaczają nowe standardy jakości i innowacji. Orły Ubezpieczeń to nie tylko nagroda, ale przede wszystkim wyraz uznania…
Czytaj artykuł

Zobacz również