Bezpieczne wakacje

Phinance przypomina o bezpiecznych wakacjach! Ubezpieczenie to ważny element wakacyjnego wyjazdu!

22 września 2023

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi oprócz oczekiwanego odpoczynku, także typowe dla tego czasu kłopoty turystów. Ostatnie problemy klientów jednego z największych biur podróży przypominają, że każdy wakacyjny wyjazd niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto je zminimalizować.

Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń wielu z nas zdecyduje się na wakacje za granicą. Co prawda zainteresowanie ofertami wyjazdów jest mniejsze niż można by się tego spodziewać, ale ma tu z pewnością znaczenie inflacja, wzrost rat kredytów hipotecznych czy cen paliwa, który dotyka budżetów wielu z nas.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki to nadal Turcja, Grecja i Egipt, ale wielu z nas wybiera także wakacje w Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech, czy w Bułgarii.

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Sprawdź ochronę ubezpieczeniową!

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, najczęściej otrzymujemy również ubezpieczenie turystyczne. Nie zawsze jednak zapewnia ono faktyczną ochronę.

Zanim wyjedziemy, warto sprawdzić dokładne warunki ubezpieczenia, sumę kosztów leczenia, wyłączenia, ujęte w OWU sporty, czy wreszcie informację o tym, czy polisa pokrywa koszty leczenia w przypadku chorób przewlekłych - mówi Łukasz Wierzbicki, Doradca Finansowy w Phinance.

Choroby przewlekłe to między innymi nadciśnienie, choroby krążeniowe, cukrzyca czy padaczka. UWAGA! Dotyczą także dzieci, bo w definicję chorób przewlekłych wpisują się np. astma czy alergie. Warto na to zwrócić uwagę, bo nie wszystkie polisy obejmują nas ochroną w takim wypadku.

Szczególnie istotne wydaje się także zwrócenie uwagi na maksymalnie refundowane koszty leczenia. W przypadku niektórych polis, koszty te wynoszą zaledwie 100-150 tys. złotych. Może to być suma niewystarczająca, zwłaszcza jeśli wybieramy wakacje w krajach znacznie oddalonych od Europy.

Nie przeceniaj EKUZ!

Jeśli podróżujemy na własną rękę i wybieramy np. Włochy, Hiszpanię czy inny kraj Unii Europejskiej, często liczymy na to, że w razie problemów zdrowotnych, ochroni nas posiadana karta EKUZ. Warto pamiętać, że chociaż przydatna, ma ona swoje ograniczenia.

Karta EKUZ ma ułatwić nam dostęp do leczenia w krajach członkowskich UE. Jednak w praktyce, jeżeli trafimy do kraju, w którym opieka medyczna jest płatna, za świadczenie będzie trzeba zapłacić – w całości lub części. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje transportu medycznego, nie wesprze w problemach z komunikacją ani nie zapewni żadnego wsparcia assistance, jeśli np. choroba uniemożliwi nam powrót z wakacji.

Przykładowo, przy podróży do Włoch:

· wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – zapłacisz do 36,15 euro za wizytę

· wizyta u lekarza specjalisty – zapłacisz część kosztów wizyty

· leczenie stomatologiczne – zapłacisz pełny koszt wizyty,

· opłata za leki – mogą być objęte ryczałtem, darmowe, płatne w połowie lub w całości. Pełnopłatne leki mają dopisek „ticket” na rachunku. Ryczałt może zwrócić Ci NFZ, jeśli złożysz o to wniosek,

· transport do szpitala – zapłacisz część kosztów

Warto także pamiętać o rzeczy z pozoru oczywistej, o której jednak turyści zapominają. EKUZ nie zadziała w ogóle w krajach poza UE, a więc w Turcji, Egipcie czy Tunezji.

Polisa na wakacje – niewielki koszt – remedium na możliwe duże problemy!

Polisa turystyczna to zwykle koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dzień - mówi Łukasz Wierzbicki z Phinance. Kosztuje więc niewiele, a chroni nas przed naprawdę dużymi kłopotami.

Łukasz Wierzbicki, Phinance

Warto przypomnieć głośne sytuacje, w których koszty leczenia turystów poszkodowanych za granicą wynosiły nawet pół miliona złotych, lub transport medyczny z Egiptu czy Bałkanów, został wyceniony na kwoty przekraczające 100 tys. złotych.

Pamiętajmy, że podróżując na własną rękę, tym bardziej warto móc liczyć na pomoc Assistance, pokrycie kosztów związanych z koniecznością modyfikacji podróży, czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Polisę należy wykupić przed wyjazdem z kraju - można to zrobić online.

Masz pytania, potrzebujesz dodatkowej wypowiedzi? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł
rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja