Bezpieczne wakacje

Phinance przypomina o bezpiecznych wakacjach! Ubezpieczenie to ważny element wakacyjnego wyjazdu!

22 września 2023

Wakacje już się rozpoczęły, a wraz z nimi oprócz oczekiwanego odpoczynku, także typowe dla tego czasu kłopoty turystów. Ostatnie problemy klientów jednego z największych biur podróży przypominają, że każdy wakacyjny wyjazd niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto je zminimalizować.

Po dwóch latach pandemicznych obostrzeń wielu z nas zdecyduje się na wakacje za granicą. Co prawda zainteresowanie ofertami wyjazdów jest mniejsze niż można by się tego spodziewać, ale ma tu z pewnością znaczenie inflacja, wzrost rat kredytów hipotecznych czy cen paliwa, który dotyka budżetów wielu z nas.

Najpopularniejsze wakacyjne kierunki to nadal Turcja, Grecja i Egipt, ale wielu z nas wybiera także wakacje w Hiszpanii, Chorwacji, we Włoszech, czy w Bułgarii.

Wyjeżdżasz z biurem podróży? Sprawdź ochronę ubezpieczeniową!

Jeśli decydujemy się na wyjazd z biurem podróży, najczęściej otrzymujemy również ubezpieczenie turystyczne. Nie zawsze jednak zapewnia ono faktyczną ochronę.

Zanim wyjedziemy, warto sprawdzić dokładne warunki ubezpieczenia, sumę kosztów leczenia, wyłączenia, ujęte w OWU sporty, czy wreszcie informację o tym, czy polisa pokrywa koszty leczenia w przypadku chorób przewlekłych - mówi Łukasz Wierzbicki, Doradca Finansowy w Phinance.

Choroby przewlekłe to między innymi nadciśnienie, choroby krążeniowe, cukrzyca czy padaczka. UWAGA! Dotyczą także dzieci, bo w definicję chorób przewlekłych wpisują się np. astma czy alergie. Warto na to zwrócić uwagę, bo nie wszystkie polisy obejmują nas ochroną w takim wypadku.

Szczególnie istotne wydaje się także zwrócenie uwagi na maksymalnie refundowane koszty leczenia. W przypadku niektórych polis, koszty te wynoszą zaledwie 100-150 tys. złotych. Może to być suma niewystarczająca, zwłaszcza jeśli wybieramy wakacje w krajach znacznie oddalonych od Europy.

Nie przeceniaj EKUZ!

Jeśli podróżujemy na własną rękę i wybieramy np. Włochy, Hiszpanię czy inny kraj Unii Europejskiej, często liczymy na to, że w razie problemów zdrowotnych, ochroni nas posiadana karta EKUZ. Warto pamiętać, że chociaż przydatna, ma ona swoje ograniczenia.

Karta EKUZ ma ułatwić nam dostęp do leczenia w krajach członkowskich UE. Jednak w praktyce, jeżeli trafimy do kraju, w którym opieka medyczna jest płatna, za świadczenie będzie trzeba zapłacić – w całości lub części. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje transportu medycznego, nie wesprze w problemach z komunikacją ani nie zapewni żadnego wsparcia assistance, jeśli np. choroba uniemożliwi nam powrót z wakacji.

Przykładowo, przy podróży do Włoch:

· wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – zapłacisz do 36,15 euro za wizytę

· wizyta u lekarza specjalisty – zapłacisz część kosztów wizyty

· leczenie stomatologiczne – zapłacisz pełny koszt wizyty,

· opłata za leki – mogą być objęte ryczałtem, darmowe, płatne w połowie lub w całości. Pełnopłatne leki mają dopisek „ticket” na rachunku. Ryczałt może zwrócić Ci NFZ, jeśli złożysz o to wniosek,

· transport do szpitala – zapłacisz część kosztów

Warto także pamiętać o rzeczy z pozoru oczywistej, o której jednak turyści zapominają. EKUZ nie zadziała w ogóle w krajach poza UE, a więc w Turcji, Egipcie czy Tunezji.

Polisa na wakacje – niewielki koszt – remedium na możliwe duże problemy!

Polisa turystyczna to zwykle koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za dzień - mówi Łukasz Wierzbicki z Phinance. Kosztuje więc niewiele, a chroni nas przed naprawdę dużymi kłopotami.

Łukasz Wierzbicki, Phinance

Warto przypomnieć głośne sytuacje, w których koszty leczenia turystów poszkodowanych za granicą wynosiły nawet pół miliona złotych, lub transport medyczny z Egiptu czy Bałkanów, został wyceniony na kwoty przekraczające 100 tys. złotych.

Pamiętajmy, że podróżując na własną rękę, tym bardziej warto móc liczyć na pomoc Assistance, pokrycie kosztów związanych z koniecznością modyfikacji podróży, czy innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Polisę należy wykupić przed wyjazdem z kraju - można to zrobić online.

Masz pytania, potrzebujesz dodatkowej wypowiedzi? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja