MASZ UBEZPIECZENIE DOMU? SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ PRZEGLĄDÓW KOMINIARSKICH!

15 lutego 2021

Ubezpieczenie domu czy mieszkania, to bardzo ważny składnik ochrony naszego majątku. Jeśli jest odpowiednio dobrane, chroni przed bardzo wieloma ryzykami. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczając swoją nieruchomość, mamy pewne obowiązki, których lekceważenie, może przyczynić się do problemów z wypłatą odszkodowania w razie wystąpienia szkody.

Ubezpieczenie domu chroni od ryzyka pożaru czy kradzieży, ale nie oznacza to, że możemy zostawiać otwarte drzwi, czy w sposób lekkomyślny podchodzić do kwestii związanych z bezpieczeństwem pożarowym.  

W umowach ubezpieczenia domów, dość często znajdziemy zapis o obowiązkowych przeglądach kominiarskich -  warto o nich pamiętać ze względu na bezpieczeństwo właśnie, ale także aby uniknąć problemów z ewentualną wypłatą odszkodowania.

Przeglądy kominiarskie -  o co chodzi? 

Ustawa o prawie budowlanym, zobowiązuje właścicieli nieruchomości do przeprowadzania kontroli stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowych. Taką kontrolę powinno przeprowadzić się co najmniej raz w roku. Dodatkowo powinniśmy czyścić przewody kominowe oraz wentylacyjne, a w razie problemów, koniecznie konsultować się ze specjalistą, ponieważ niedrożne przewody mogą się przyczynić nawet do powstania pożaru. 

Takiego czyszczenia również powinien dokonać specjalista, robienie tego na własną rękę jest absolutnie nietrafionym pomysłem i może się skończyć nawet uszkodzeniem przewodu lub urządzenia grzewczego. 

Przegląd kominiarski zawieszony w pandemii? Uważaj!

Trwająca już blisko rok pandemia Covid- 19 utrudniła nam życie na wielu płaszczyznach. W związku z wieloma ograniczeniami, część towarzystw, zawiesiła konieczność i zapisany w umowach ubezpieczenia nieruchomości obowiązek związany z wykonywaniem przeglądów kominiarskich, albo przesunęła obowiązkowe terminy tych przeglądów. 

Nie oznacza to jednak, że można termin przeglądu przeciągać w nieskończoność. Jeśli nie dokonywaliśmy go po poprzednim sezonie grzewczym, należy to zrobić koniecznie, także dla własnego bezpieczeństwa.

Warto pamiętać, że brak spełnienia warunków umownych, jeśli ma to związek z powstaniem szkody, może się wiązać nawet z całkowitą odmową wypłaty odszkodowania. Jeśli w domu doszłoby do pożaru, a powodem jego powstania byłaby np. zalegająca w przewodach sadza, ubezpieczyciel może kwestionować zasadność wypłaty i powoływać się na nasze własne niedbalstwo i brak spełnienia podstawowych warunków bezpieczeństwa. 

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również