Wybór sposobu finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych.

Leasing czy najem? Poznaj za i przeciw

27 lutego 2023

Wybór rodzaju finansowania pojazdu nie należy do najłatwiejszych. Leasing kusi uproszczoną procedurą, za to najem brakiem opłaty wstępnej. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw – najlepiej pod czujnym okiem eksperta. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wyjść na tym najlepiej!

Leasing konsumencki – co to jest?

Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. To forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na zakup.

Decyzja o skorzystaniu z leasingu konsumenckiego zależy od wielu czynników, takich jak indywidualne potrzeby i preferencje, sytuacja finansowa oraz warunki oferty. 

Oto kilka korzyści i wad, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji:

Zalety:
stałe koszty: w ramach umowy leasingowej ustalane są miesięczne opłaty, co ułatwia planowanie budżetu.
brak konieczności wykładania dużej kwoty na start: to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą zainwestować w samochód,
elastyczność: leasingodawcy oferują różne modele i opcje, co stwarza szansę wyboru zarówno samochodu, jak i warunków leasingu dostosowanych do indywidualnych potrzeb,
możliwość wymiany samochodu na lepszy model po upływie określonego czasu: pozwali to korzystać z najnowszych technologii i rozwiązań,
niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów.
Wady:
brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
wyższe koszty niż przy kredycie: leasing konsumencki może być droższy, ponieważ w ramach opłat zawarte są też koszty najmu i korzystania z samochodu.
brak własności: w ramach umowy leasingowej samochód pozostaje własnością leasingodawcy, co oznacza, że nie można go sprzedać lub zastawić.
ryzyko dodatkowych kosztów: w leasingu konsumenckim płacisz regularne raty, które zazwyczaj są niższe niż w przypadku kredytu konsumenckiego. Całkowity koszt może być wyższy, ponieważ zawiera dodatkowe opłaty, takie jak ubezpieczenie czy serwis.
fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Usługodawcy różnią się cenami prowizji za udzielenie leasingu, możliwością i ofertą ubezpieczenia pojazdu oraz opłatą za opracowanie wniosku. Przed każdą podpisaną umową warto skontaktować się z doradcą finansowym, który przeanalizuje wskazane warunki i wesprze w ewentualnych negocjacjach.
Leasing konsumencki to uproszczone procedury i minimum formalności. Najem długoterminowy chroni nas przed stresem związanym ze sprzedażą i wyrejestrowaniem.

Czym jest najem długoterminowy?

Najem długoterminowy, tak jak krótkoterminowy, który znamy z wakacji czy usług typu car-sharing, opiera się na użytkowaniu pojazdu, który nie należy do nas. Zmienia się jedynie okres trwania umowy. Nie musimy kupować samochodu, martwić się jego serwisem czy wymianą opon.

Co do zasady, naszym zmartwieniem pozostaje tylko rata, jaką trzeba opłacić i paliwo, które należy wlać do baku.

mówi Jarosław Leszkowicz, Kierownik Działu Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance
Zalety:
brak konieczności wpłaty określonej kwoty na start,
łatwość obsługi: w ramach najmu długoterminowego często zapewniane są usługi takie jak serwisowanie, wymiana opon i ubezpieczenie, co może ułatwić korzystanie z samochodu,
brak stresu towarzyszącego sprzedaży czy wyrejestrowania,
rozwiązanie zarówno dla firm, jak i konsumentów, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej.
Wady:
limit przejechanych kilometrów,
większe koszty niż przy krótkoterminowym wynajmie,
wysoka kwota wykupu pojazdu pod koniec umowy,
możliwość pojawienia się dodatkowych opłat, wynikających z nieprawidłowego użytkowania pojazdu.
Niektóre koszty, takie jak nadmierna eksploatacja lub uszkodzenia, mogą zostać przypisane do wynajmującego.

Podsumowując, warto rozważyć najem długoterminowy, jeśli potrzebujesz samochodu na dłuższy okres i chcesz czuć pewną stałość oraz elastyczność wyboru modelu i opcji. Przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować koszty oraz upewnić się, że konkretna oferta odpowiada Twoim potrzebom.

WARTO PAMIĘTAĆ:

Przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeczytać warunki i upewnić się, że rozumiemy wszystkie zapisy. Warto sprawdzić, czy istnieją dodatkowe opłaty za wczesne rozwiązanie lub koszty związane z użytkowaniem, takie jak serwis czy wymiana części. Przed ostatecznym podjęciem decyzji zachęcam do rozmowy z doradcą finansowym. Ekspert sprawdzi nasze możliwości finansowe, podpowie najbardziej optymalne rozwiązanie oraz ​prześwietli treści umów.

dodaje Jarosław Leszkowicz.

Comiesięczne raty za wynajem długoterminowy są niższe niż w przypadku klasycznego leasingu.

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również