KTO JESZCZE WIERZY W EMERYTURĘ Z ZUS?! JAK SIĘ ZABEZPIECZYĆ NA STAROŚĆ I CZEMU WARTO POMYŚLEĆ O TYM TERAZ?!

10 stycznia 2020

Emerytura Twoich rodziców lub dziadków wydaje Ci się śmiesznie niska? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Za 20-30 lat będzie dużo gorzej. Jak się zabezpieczyć na starość? Kiedy mamy 30-40 lat, rzadko myślimy o tym, co będzie, kiedy skończymy naszą karierę zawodową. Wyobrażamy sobie siebie pod palmami albo niczym niemieckich emerytów, podróżujących z jednego miłego miejsca w drugie. Jeśli jednak nie pomyślimy o przyszłości odpowiednio wcześnie, wszystko to mogą być mrzonki.

Ile wyniesie emerytura za 20-30 lat?

Emerytury to temat, który wzbudza emocje. Przekształcenie OFE w IKE, długość koniecznego stażu pracy, emerytura maksymalna i minimalna, to wszystko tematy, o których się dyskutuje.

Jeśli wydaje Ci się, że dzisiejsze emerytury są niskie, masz rację – ale niestety te, które będą pobierali dzisiejsi 30-40 latkowie, a więc także Ty, będą prawdopodobnie dużo niższe. Czy ZUS zbankrutuje? Prawdopodobnie nie, ale szanse na godziwe wynagrodzenia z tego funduszu są właściwie żadne. Pomysły polityków, np. o emeryturze po 25 -latach pracy, również należy traktować z dużą ostrożnością. Taka emerytura jest możliwa, ale będzie po prostu bardzo niska.

Ile wyniesie emerytura w 2040 roku? Już dziś ZUS uczciwie mówi, że prawdopodobnie zaledwie około 38 % przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli dziś zarabiasz około 3500 netto, Twoja emerytura wyniesie około 1300 zł. Jeśli więc nie pomyślisz o oszczędnościach i zabezpieczeniu swojej starości wcześniej, czeka Cię prawdopodobnie drastyczny spadek dochodów, który nie tylko nie pozwoli na realizowanie marzeń o spokojnym i dostatnim życiu, ale nawet skaże na życie w ubóstwie.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Odkładać co miesiąc? Wybrać fundusz? A jeśli tak to jaki? A może inwestować? Odpowiedzi na te pytania nie są łatwe, dlatego warto omówić je z Doradcą Finansowym.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów, w tym takie, które mogą niekoniecznie spełnić swoją rolę. Jedno jest pewne: z oszczędzaniem nie warto czekać do 40 -tki - im wcześniej zaczniemy, tym mniejszym wysiłkiem zgromadzimy potrzebny kapitał.

Uważasz, że nie stać Cię na oszczędzanie? Koniecznie rozważ i przekalkuluj swoje dochody i wydatki. W tym także może pomóc Twój Doradca. Dyscyplina finansowa bardzo się opłaca i pozwala spojrzeć na swoje finanse z lotu ptaka. Być może przy okazji spotkania odkryjesz źródła niepotrzebnych wydatków albo otrzymasz propozycje optymalizacji produktów finansowych, które posiadasz?  Oszczędności pozyskane w ten sposób, warto przeznaczyć właśnie na emeryturę.

Pamiętaj! Czas mija bardzo szybko, a decyzje, które podejmiesz teraz, z całą pewnością będą procentowały w przyszłości!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja