Jakie jest ryzyko kredytowe Polski? Przegląd aktualnych ratingów

ocena ryzyka kredytowego polski 2024: aktualne ratingi i wpływ na obligacje
23 lipca 2024

Czym więcej złych informacji, tym goręcej i z większym potem na czole, szukamy ratingu (oceny wiarygodności kredytowej) Polski.  To przecież próba oszacowania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy rząd Polski spłaci obligacje? Ocena ratingowa to także ważny element gry – podnoszenie ratingu łączy się ze wzrostem cen i rzecz jasna, działa to także w druga stronę. Warto mieć w pamięci obecną ocenę Polski podczas podejmowania decyzji inwestycyjnych lub podczas pośredniczenia w takowych.

Najważniejsze agencje ratingowe i oceny Polski

Mamy na świecie trzy najważniejsze agencje ratingowe: Fitch, S&P i Moody's. Agencja ratingowa Fitch utrzymuje ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym. Ostatnia weryfikacja ratingu miała miejsce w maju.

Skala ocen ratingowych

Samo „A-” niewiele powie, więc żeby zobrazować sytuację, trzeba przedstawić skalę. Agencje Standard & Poor's oraz Fitch Ratings używają bardzo podobnych skal, które obejmują oceny od AAA do D:

  • AAA to najwyższa możliwa ocena i oznacza najniższe ryzyko kredytowe.
  • Oceny AA, A, BBB wskazują na solidną zdolność do spłaty długów, ale z różnym stopniem ryzyka.
wiarygodność kredytowa Polski 2024

Aktualna ocena kredytowa Polski

Ocena kredytowa Polski wg S&P pozostaje na poziomie "A-" z perspektywą stabilną. "A-" to siódmy od góry rating agencji S&P i taki jest już od października 2018 r. Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's — na poziomie "A2" (szósty najwyższy rating w hierarchii Moody's).

Wpływ na finanse państwa

To dobry sygnał dla ministerstwa finansów i skarbu państwa. Nie pogarsza się ocena naszej wiarygodności kredytowej, więc nie będzie to czynnik pchający rentowności w górę, a w efekcie wpływa to na odsetki jakie musi płacić państwo za pożyczane pieniądze. Jeśli pisze się, to raczej o możliwości podwyższenia oceny niż obniżki.

Inne czynniki wpływające na oprocentowanie długu

Ratingi to jednak tylko jeden z czynników wpływających na oprocentowanie długu, choć bardzo ważny. Pozostałe czynniki to m.in.: tempo rozwoju gospodarki i przychodów podatkowych, poziom zadłużenia względem PKB, deficyt budżetu, saldo obrotów handlu zagranicznego.

Aktualna sytuacja obligacji rządowych

17 lipca 2024 roku rentowność polskich obligacji rządowych 10-letnich spadła do 5,51 proc. W październiku 2022 roku wynosiła przez moment nawet ponad 9 proc.

Powiązane artykuły

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł
jak mądrze inwestować w grunty

Ziemia jako narzędzie dywersyfikacji inwestycji. Dlaczego warto?

Dywersyfikacja naszego kapitału poprzez odpowiedni dobór inwestycji i aktywów jest jednym z najważniejszych elementów w zarządzaniu ryzykiem finansowym. Polega ona na alokacji kapitału w różne klasy aktywów, aby zminimalizować ryzyko, zmaksymalizować zyski oraz być przygotowanym na wahania koniunkturalne. Jednym z kluczowych, choć często niedocenianych składników zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego jest ziemia. Inwestowanie w grunty, zarówno rolne,…
Czytaj artykuł
inwestowanie w USA co się opłaca

Ekspozycja na amerykański rynek akcji a oferta Phinance S. A.

Amerykański rynek akcji jest jednym z najbardziej rozwiniętych i dynamicznych rynków na świecie, przyciągając inwestorów z różnych części globu, w tym również z Polski. Jego ogromna kapitalizacja, płynność oraz innowacyjność sprawiają, że jest on atrakcyjnym celem dla inwestorów poszukujących wysokich stóp zwrotu. Phinance S.A., jako jedna z czołowych firm doradztwa finansowego w Polsce, oferuje swoim…
Czytaj artykuł
obligacje skarbu państwa największy zysk

Rekordowa sprzedaż, ale i zmiana preferencji na rynku obligacji detalicznych

Po siedmiu miesiącach 2024 r. sprzedaż obligacji detalicznych wyniosła już 50,4 mld zł. To wynik wyższy niż w całym 2023 r, gdy Polacy kupili państwowe obligacje za 48,7 mld zł. W narodowej percepcji więc, oprócz tradycyjnej kawalerki na wynajem, jako „bezpieczna inwestycja” zakotwiczone zostały obligacje detaliczne. Bardzo wysoka sprzedaż oznacza, że pobity w całym 2024…
Czytaj artykuł
oszczędzanie na emeryturę

Najniższa dzietność od lat 50. zagrożeniem dla twojej emerytury!

Stoimy w obliczu ogromnych zmian społecznych. W najbliższych dekadach będziemy zmagać się z problemem zmniejszającej się liczby osób pracujących i pytaniami, jak wypłacać emerytury, jakie są prognozowane emerytury i jak dbać o starzejące się społeczeństwo. Liczne badania pokazują, że „dobrze już było”. Zatem, co przyniesie przyszłość? Utrzymanie współczynnika dzietności równego lub większego od 2,1 dziecka…
Czytaj artykuł
transformacja energetyczna jak inwestować w OZE czy warto

Rzecz o transformacji energetycznej, czyli nasze panele pracują aż furczy

Popyt na energię elektryczną, jest jednym ze wskaźników z którego analitycy prognozują wzrost gospodarczy. W I półroczu wzrósł on o ponad 3 proc. rok do roku. Warto przyjrzeć się zmianom (transformacji) na rynku energii. Polskie elektrownie wyprodukowały od stycznia do czerwca 2024 r. ponad 83 TWh. W pierwszych sześciu miesiącach roku poprzedniego wyprodukowały 80,7 TWh.…
Czytaj artykuł
komentarz rynkowy Phinance

Rynek zareagował na zmiany w amerykańskiej polityce

Nieoczekiwany zwrot akcji w wyścigu o Biały Dom oraz zbliżające się wyniki największych technologicznych gigantów wprowadzają niepewność na rynki. Jakie konsekwencje dla inwestorów niesie ze sobą rezygnacja Bidena i czy S&P500 utrzyma wzrostowy trend? Odpowiedzi na te pytania mogą mieć kluczowe znaczenie dla portfeli inwestorów. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym komentarzem rynkowym. AKCJE Do…
Czytaj artykuł
ocena ryzyka kredytowego polski 2024: aktualne ratingi i wpływ na obligacje

Jakie jest ryzyko kredytowe Polski? Przegląd aktualnych ratingów

Czym więcej złych informacji, tym goręcej i z większym potem na czole, szukamy ratingu (oceny wiarygodności kredytowej) Polski.  To przecież próba oszacowania odpowiedzi na najważniejsze pytanie: czy rząd Polski spłaci obligacje? Ocena ratingowa to także ważny element gry – podnoszenie ratingu łączy się ze wzrostem cen i rzecz jasna, działa to także w druga stronę.…
Czytaj artykuł

Zobacz również