Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

26 sierpnia 2024

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy zachodniej już zdecydowanie wcześniej rozpoczęły stawianie pierwszych kroków w budowie i sprzedaży luksusowych nieruchomości, Polska stara się je dogonić i utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Wiadomym jest, że nieruchomości te mogą różnić się stylem czy poziomem wykończenia, w zależności od panujących trendów i kultur w danym regionie bądź kraju. Jednak poprzez swój dynamiczny rozwój, rynek nieruchomości premium w naszym kraju ma szerokie możliwości kreowania niepowtarzalnych inwestycji, które przyciągną uwagę nie tylko biznesmenów, polityków czy gwiazd show biznesu, ale również osób ceniących sobie komfort życia.

W Polsce, szczególnie w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Katowice, popyt na nieruchomości premium stale rośnie, co świadczy o atrakcyjności tego sektora. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż coraz większym uznaniem cieszą się nieruchomości premium także w mniejszych miejscowościach, i to nie tylko turystycznych. Od kilku lat można zauważyć budujące się osiedla luksusowych domów jednorodzinnych zlokalizowanych z dala od zgiełku miasta, w cichych i spokojnych okolicach jezior, rzek czy stawów otoczonych bujną zielenią lasów. Spowodowane jest to wzrastającą chęcią zamieszkania w komfortowych warunkach i nowoczesnym budownictwie, niekoniecznie w centrach miast. Takie zapotrzebowanie lokalizacyjne pokazuje, że popyt na nieruchomości premium w Polsce rozprzestrzenia się także poza tradycyjne centra metropolitalne. Deweloperzy obserwując aktualne trendy i preferencje nabywców przyczyniają się do zwiększającej się podaży tychże nieruchomości. Powstające w zaskakującym tempie osiedla apartamentowców, jak również coraz popularniejsze szklane wieżowce oferują setki mieszkań, często wykończonych w najwyższym standardzie, tak by klient premium mógł zakupić nieruchomość „pod klucz” inwestycyjnie, czy też na własny użytek. Wspomniane wieżowce powstają obecnie w każdym dużym polskim mieście, co pokazuje, że luksusowe apartamenty powoli stają się standardem na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Pełne wykończenie apartamentu wymaga wiele pracy oraz czasu, a przy tym nieuniknione są częste problemy związane z planowaniem przestrzeni mieszkalnej. Z pomocą przychodzą deweloperzy, którzy coraz częściej posiadają w ofercie możliwość zakupu mieszkania wraz z wykończeniem w wybranym standardzie. Pozwala to nabywcy na spokojny zakup nieruchomości i oszczędzenie wielu nerwów.

rynek nieruchomości premium Polska

Wpływ na takiż rozwój ma również fakt, iż liczba majętnych Polaków stale rośnie – porównując rok 2022 do poprzedniego, liczba ta wzrosła o 37,7%, czyli wyniosła ponad 440 000 Polaków. Według danych przedstawionych w raporcie KPMG, w roku 2022 wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce została przekroczona o niemal 19% w porównaniu z rokiem poprzednim. Pozwoliło to na osiągnięcie wartości całkowitej rynku dóbr luksusowych, jaki osiągnął poziom 37 miliardów złotych. Przyczyniła się do tego także stanowcza zwyżka łącznych zarobków takich osób, które przekraczają drugi próg podatkowy – jest on ustalony na poziomie dochodu przekraczającym 120 000 zł. Rok do roku wspomniana wyżej zwyżka wzrasta o 9,6%. Skutkiem zwiększonej liczby zamożnych osób jest wzrost grupy nabywców omawianych dóbr luksusowych, którzy będą napędzali rozwój omawianego rynku premium. Perspektywy rozwoju tego rynku są obiecujące. Rosnąca siła nabywcza oraz zainteresowanie inwestorów zarówno krajowych, jak i coraz częściej tych zagranicznych sprawiają, że sektor nieruchomości premium ma duży potencjał do dalszego rozwoju. W kontekście globalnej sytuacji gospodarczej, inwestycje w nieruchomości premium są traktowane jako bezpieczna forma lokaty kapitału, co przyciąga inwestorów poszukujących stabilnych i rentownych inwestycji. Stabilność rynku nieruchomości premium w Polsce oraz potencjał dynamicznego wzrostu wartości nieruchomości sprawiają, że jest to segment inwestycyjny przyciągający zainteresowanie osób chcących inwestować swój kapitał krótko- jak i długoterminowo. Mowa nie tylko o samym zakupie nieruchomości, ale również o spływających z niej dochodach pasywnych w postaci najmu.

Dodatkowo, rosnąca świadomość estetyki i komfortu wśród klientów premium sprawia, że deweloperzy starają się sprostać coraz wyższym oczekiwaniom, oferując nieruchomości z najwyższym standardem wykończenia oraz dodatkowymi udogodnieniami, takimi jak baseny, sale fitness, liczne sklepy i usługi, prywatne ogrody czy miejsca do spędzania wspólnego czasu z rodziną czy ze znajomymi z sąsiedztwa – takie jak miejsca do grillowania, bilard, otwarta strefa do wspólnego gotowania, sale zabaw dla dzieci. Są to oczywiście przestrzenie dostępne tylko i wyłącznie dla mieszkańców, którzy mogą korzystać z nich w nieograniczonym zakresie. Wiele młodych małżeństw często wybiera na swoje pierwsze lokum mieszkania, jakie spełnią pewną jakość i klasę – z pomocą przychodzą wtedy właściciele posiadający gotowe do zamieszkania apartamenty, które swym stylem i formą wykończenia wybijają się na tle innych, standardowych ofert nieruchomości. Zastosowanie mają materiały najwyższej jakości oraz niebanalne rozwiązania wykończeniowe, które są mocno cenione przez konsumentów. Jest to kolejny atut obrazujący, iż inwestycja w nieruchomości o podwyższonym standardzie jest opłacalna i bardzo przyszłościowa.

Warto również zauważyć, że rozwój technologiczny ma istotny wpływ na polski rynek nieruchomości premium. Nowoczesne rozwiązania technologiczne, takie jak inteligentne systemy zarządzania budynkami czy ekologiczne rozwiązania energetyczne, stają się coraz bardziej popularne wśród kupujących nieruchomości premium. Coraz większa i rozpowszechniająca się świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że poszukiwane są nieruchomości, które będą zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Te nowo powstające trendy skłaniają deweloperów do tworzenia coraz to nowszych i kreatywniejszych projektów opartych na energooszczędnych technologiach oraz materiałach przyjaznych dla środowiska. Częstym i zyskującym na popularności zabiegiem jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach budynków, wielorodzinnych jak i jednorodzinnych – powoli staje się to standardem. W inwestycjach oddalonych od miejskiej zieleni ciekawym rozwiązaniem jest tworzenie zielonych dachów umożliwiających uprawę różnorodnej roślinności. Wpływa to na ekonomiczny i ekologiczny styl życia preferowany przez liczne grono mieszkańców. Do nowatorskich rozwiązań stosowanych w nieruchomościach premium dochodzą także systemy klimatyzacji, co bardzo często stanowi podstawę wyposażenia lokali mieszkalnych wysokiej klasy.

Podsumowanie

Podsumowując omawianą problematykę, polski rynek nieruchomości premium ma obiecujące perspektywy rozwoju ze względu na rosnący popyt, innowacyjne podejście do projektów oraz dynamiczny rozwój technologiczny. Możliwości dróg rozwoju jest wiele i ustalenie jednej konkretnej drogi jest niemożliwe. Każda z omawianych gałęzi rynku jest przyszłościowa. Dla osób zainteresowanych inwestycjami w sektorze nieruchomości premium, obecny czas może być atrakcyjną okazją do zaangażowania się w ten dynamicznie rozwijający się segment rynku, co na przestrzeni kilku lat okaże się bardzo dobrym źródłem dodatkowego dochodu. W nadchodzących latach tendencja wzrostowa może się utrzymać, co pozwoli inwestorom oraz deweloperom, a także innym osobom powiązanym z rynkiem nieruchomości na monitorowanie i analizę trendów, a także oczekiwań klientów. Pomoże to ustanowić klucz do skutecznego działania na różnych płaszczyznach rynku nieruchomości i obsługi nowych nabywców.

Katarzyna Krukiel, doradca finansowy Phinance S.A.

Bibliografia

  1. Bracia Strzelczyk Nieruchomości – „Rozwój luksusowych nieruchomości w Polsce – trendy i prognozy”
  2. KPMG – „37 mld złotych – rekordowa wartość rynku dóbr luksusowych w Polsce”
  3. TVN24 Biznes – „Tylu Polaków zarabiało powyżej 10 tysięcy złotych”
  4. EY Polska – „Progi podatkowe w Polsce 2024 – najważniejsze informacje”
  5. ManagerPlus – „Luksusowe nieruchomości premium. Rynek, który ma się w Polsce coraz lepiej”
  6. Forbes – „Inwestowanie w nieruchomości? Ekspert Cordii: „To nadal się opłaca””
  7. LOMPERT Premium Real Estate – „Nieruchomości premium – jakie są ich cechy i czy warto w nie w Polsce inwestować?”
  8. Newseria Biznes – „Rynek nieruchomości premium w Polsce szybko rośnie. Do Europy Zachodniej sporo nam jeszcze brakuje”

Powiązane artykuły

fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja