Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Obligacje detaliczne COI i EDO
09 kwietnia 2024

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA. 

Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym tylko kwietniu 2020 roku Ministerstwo Finansów sprzedało obligacji indeksowanych inflacją za 5,5 mld (!). Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje 4-letnie, które właśnie zapadają. Część Inwestorów zdecyduje się pewnie obligacje te zamienić na nowe serie, ale część tych pieniędzy niewątpliwie wróci na rynek. Która opcja będzie bardziej intratna?

Obligacje COI i EDO

Po pierwszym roku obligacje COI wypłacały odsetki według wzoru: inflacja CPI + 1,25 pkt. proc. marży. Wraz ze spadkiem inflacji CPI w Polsce czas ponadprzeciętnie wysokich odsetek wypłacalnych przez obligacje COI i EDO dobiegł końca. Przykładowo, 10-letnie EDO zakupione w marcu ’20 w 5. roku właśnie zaindeksowały się na poziomie 5,4%. Seria tych obligacji z kwietnia ’20 przez następne 12 miesięcy będzie płacić tylko 4,3% (lutowa inflacja CPI w wysokości 2,8% plus 1,5 pkt. proc. marży). Najgorzej będą mieli posiadacze obligacji „majowych”. Czyli zakupionych w maju i to niezależnie od rocznika. One zaindeksują się bowiem po inflacji CPI za marzec ’24, która na skutek decyzji politycznych (VAT na żywność od kwietnia), efektów bazy oraz cykliczności gospodarki osiągnie lokalne minimum. Ponieważ wyniosła ona 2% to oznacza, że obligacje COI (wyemitowane w latach 2021-2023) lub EDO za kolejne 12 miesięcy przyniosą odsetki w granicach 3,25-3,5%. Czyli mniej niż mediana oprocentowania lokat bankowych. 

W kolejnych miesiącach inflacja CPI najprawdopodobniej zacznie rosnąć, nikt nie zakłada jednak wzrostu ponad 6-7% w najbliższych latach. Wydaje się, że dopiero takie poziomy czyniłyby obligacje indeksowane inflacją atrakcyjnymi w kontekście alternatywnych inwestycji obligacyjnych.

Jakie są alternatywy dla obligacji COI w 2024

Alternatywy dla obligacji COI

W tej sytuacji Inwestorzy, zwłaszcza Ci o defensywnym profilu ryzyka, powinni łaskawszym okiem spojrzeć na inne rodzaje obligacji i na fundusze budowane na tychże. Być może nastał czas na fundusze które budowały swoje portfele na wysokiej inflacji.

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja