HIPOTEKA BEZ WKŁADU WŁASNEGO – RUSZA PROGRAM RZĄDOWY

17 maja 2022

Mieszkania drożeją od kilku lat, w ostatnich latach nawet o kilkadziesiąt procent. Znaczący jest ciągle deficyt mieszkań, ich niski standard lub metraż. Zaskoczyć może fakt, że 5 mln osób w Polsce mieszka poniżej podstawowego standardu, tj. w lokalu bez łazienki czy np. bieżącej wody. Dotychczas barierą w zakupie mieszkania lub domu na kredyt był między innymi brak wkładu własnego. Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” pozwoli rozwiązać ten problem?

Większość banków wymagała wkładu własnego w wysokości 10-20 % ceny nieruchomości, a więc w przypadku dzisiejszych cen mieszkań od około 30 do 200 tys. złotych. 

Konieczność zgromadzenia takich oszczędności, dla wielu osób była do tej pory przeszkodą nie do przeskoczenia. Co zmieni program „Mieszkanie bez wkładu własnego?”

Mieszkanie, hipoteka bez wkładu własnego – zapoznaj się z programem!

Program rządowy kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wymagany wkład własny lub są one zbyt małe.

Jak podkreśla strona rządowa: gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie jest instrumentem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach. Daje możliwość uzyskania kredytu na 100% wartości mieszkania, domu, jeśli posiadamy zdolność do obsługi takiego zobowiązania. 

Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt, ale maksymalnie będzie to kwota 100 tys. złotych. 

Oznacza to, że będziemy mogli otrzymać np. gwarancję na 10 % wartości mieszkania w cenie 1 mln złotych, lub 20 % - dla nieruchomości wartej 500 tys. złotych -  o ile bank udzieli nam takiego kredytu. 

Program będzie miał również pewne ograniczenia. 

Warunkiem otrzymania wsparcia w postaci gwarancji, jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego.  Wyjątek  przewidziany przez ustawodawcę stanowią rodziny z co najmniej dwojgiem dzieci. Takie rodziny mogą posiadać inne mieszkanie, ale w przypadku rodzin z dwojgiem dzieci mniejsze niż 50 m2, rodzin z trojgiem dzieci mniejsze niż 75 m2, rodzin z czworgiem dzieci mniejsze niż 90 m2; rodziny posiadające pięcioro lub więcej dzieci limit metrażowy nie obowiązuje. 

Minimalny okres, na jaki będzie udzielany gwarantowany kredyt mieszkaniowy, wynosi 15 lat. Co istotne, wsparcie mogą uzyskać tak rodziny jak i osoby samotne lub co jest nowością, pozostające w związkach nieformalnych, ale wychowujące razem dzieci. 

W przypadku osób będących w związku nieformalnym, ale bez dzieci, ustawodawca przewiduje możliwość przyznanie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego odrębnie jako jednoosobowe gospodarstwa domowe.

„Mieszkanie bez wkładu własnego”, gdzie składać wnioski, jakie banki?

Zgodnie z informacjami rządowymi, lista banków, które przystąpią do programu, będzie dostępna po 27 maja, czyli po dacie startu programu.

Lista będzie prowadzona i udostępniana na stronie internetowej BGK w zakładce dotyczącej programu. 

Jak uzyskać wsparcie? Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy złożyć do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Z formalnościami należy jednak zaczekać do końca maja. Aktualnie nie ma możliwości wcześniejszego wnioskowania o kredyt z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – ocena eksperta

Program daje szansę na zakup mieszkania osobom, borykającym się z problemem braku oszczędności, które można przeznaczyć na wkład własny lub nie mogących z różnych względów takich oszczędności inwestować w zakup własnej nieruchomości – mówi Adam Kasperski, Dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych w Phinance. 

Trudno dziś oszacować jaki procent kredytobiorców zalicza się do tej grupy. Warto podkreślić, że program nie jest skierowany do osób o niskich dochodach, ponieważ nie ma on związku z samą zdolnością kredytową -  podkreśla nasz ekspert. 

Rekomendacja S, która obowiązuje od kwietnia 2022 r. zmniejszyła zdolność kredytową wielu klientów w sposób znaczący. W praktyce osoba, która jeszcze w lutym 2022 r. mogła otrzymać 500 tys. złotych kredytu, od kwietnia może liczyć na pożyczkę w wysokości od 350 -400 tys. złotych. Po zmianach, będzie mogła ona wnioskować o kredyt z wkładem własnym, jednak musi posiadać zdolność do jego spłaty. Jeśli takiej zdolności zdaniem banku nie posiada- kredytu nie będzie mogła otrzymać, nawet jeśli przysługuje jej gwarancja z BGK. 

Program będzie z pewnością wsparciem dla rodzin z mniejszych ośrodków miejskich, gdzie ceny nieruchomości pozostają niższe niż w Warszawie, Krakowie czy Trójmieście – mówi Adam Kasperski.  Tak jak w przypadku wcześniejszych programów, problemem mogą być warunki określone przez ustawodawcę, które nie przystają do realiów największych miast i cen, obowiązujących na tych rynkach. 

"Mieszkanie bez wkładu własnego" - czy warto będzie skorzystać z programu? 

Zdaniem naszego eksperta – tak. 

 Nawet jeśli posiadamy część środków na wkład własny, a mamy możliwość uzyskania gwarancji z BGK, warto takie rozwiązanie rozważyć. Do tej pory wielu kredytobiorców z niskimi oszczędnościami inwestowało wszystkie swoje środki finansowe w wymagany wkład własny, pozbawiając się w ten sposób np. poduszki finansowej na wypadek trudności, utraty pracy czy zapożyczając u rodziny, a nawet zaciągając kredyty konsumenckie na ten cel. Ta grupa z pewnością ma szansę skorzystać na programie. Ocenę rozwiązania na pewno jednak warto odłożyć w czasie, a o pierwszych wynikach będziemy mogli rozmawiać zapewne po wakacjach.

Rozważasz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Zastanawiasz się, jaką masz zdolność kredytową? Nie wiesz, czy warto skorzystać z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”? Koniecznie skontaktuj się z naszym Doradcą, który pomoże Ci podjąć najlepsze decyzje finansowe! Więcej informacji o kredytach hipotecznych znajdziesz na naszej stronie, sprawdź!

Powiązane artykuły

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł

Zobacz również