CZY JESIEŃ 2020 TO DOBRY CZAS NA INWESTOWANIE W FORMIE IKE I IKZE?

05 listopada 2020

Na początku pandemii wielu oszczędzających przeszło w „tryb awaryjny”. Niepewność na rynkach oraz obawy dotyczące własnej sytuacji finansowej spowodowały masowe wypłaty gotówki i zwiększenie bardzo płynnych składników oszczędności gospodarstw domowych. Mimo upływu czasu, nadal towarzyszy nam niepewność związana z sytuacją pandemii, ale warto spojrzeć na to, co wiemy na pewno i co przemawia za odkładaniem pieniędzy w formie IKE lub IKZE.

Poduszka finansowa

W każdej sytuacji finansowej w gospodarce warto mieć oszczędności, które są przeznaczone na poważne sytuacje awaryjne. IKE i IKZE to dobre rozwiązania, ponieważ z jednej strony pieniądze są łatwo dostępne i w każdej chwili można je wypłacić. Z drugiej strony są to jednak środki oddzielone od konta bieżącego. Przed skorzystaniem z nich trzeba złożyć zlecenie i zastanowić się czy na 100% chcemy z nich zrezygnować, ponieważ wcześniejszy zwrot środków wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku, a w przypadku, gdy na IKE przyjęto wypłatę transferową z PPE, również z opłatą dla ZUS. To sprawia, że skorzystasz z tych pieniędzy na bieżące wydatki tylko kiedy będzie to rzeczywiście uzasadnione, a nie pod wpływem impulsu na wyprzedaży. To już standard rynkowy, ale warto przypomnieć, że możesz zarządzać swoimi pieniędzmi na IKE i IKZE w Generali Investments TFI. 

Korzyści podatkowe

Oprócz tego, co wypracują Twoje pieniądze zainwestowane na IKE lub IKZE ustawodawca oferuje dodatkowo ulgi podatkowe, tj. brak „podatku Belki” przy spełnieniu ustawowych kryteriów przy wypłacie. W przypadku IKZE zostanie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Możesz też w każdym roku kalendarzowym inwestowania na IKZE odliczać kwotę wpłaty w ramach limitu od dochodu deklarowanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Za 2020 możesz obniżyć płacony podatek nawet o 2000 złotych.

Upływ czasu

Wyjątkowy rok 2020 to z punktu widzenia Twojej emerytury kolejny rok kalendarzowy, który możesz wykorzystać na budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego na przyszłość. Jeśli zdecydujesz przerwać oszczędzanie na przyszłość lub odłożyć je na później, to bezpowrotnie tracisz tegoroczną ulgę podatkową z tytułu oszczędzania na IKZE.

Zabezpieczenie bliskich

Środki odłożone na IKE i IKZE mogą też być dogodnym sposobem na zabezpieczenie Twoich bliskich na wypadek poważnej choroby lub śmierci. Możesz wyznaczyć na pełnomocnika do swojego konta emerytalnego dowolną zaufaną osobę. W przypadku ciężkiej choroby właściciela konta lub nawet sytuacji losowych taka osoba może dysponować tymi pieniędzmi i na przykład opłacić Twoje rachunki czy zadbać o inne wydatki Twoje i Twoich bliskich.

Możesz też wskazać dowolną, nawet niespokrewnioną osobę (albo kilka osób) jako beneficjenta na wypadek Twojej śmierci. Wypłata pieniędzy następuje bez oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego. Spadkobiercy środków zgromadzonych na IKZE płacą tylko podatek ryczałtowy.

Nawet dla tych, którzy rozważają pesymistyczne scenariusze rozwoju wydarzeń jest to więc rozsądna propozycja ulokowania części oszczędności na przyszłość.

Na koniec pozostaje kwestia wyboru instytucji finansowej, której warto powierzyć swoje pieniądze.

Dlaczego warto mieć konto emerytalne właśnie w Generali Investments TFI?

Po pierwsze Generali Investments TFI zapewnia doskonałe zarządzanie powierzonymi pieniędzmi docenione przez analityków Analiz Online w ostatnim rankingu z listopada 2019 r. Portfele emerytalne oparte na funduszach Generali Investments TFI dostępne dla posiadaczy IKE i IKZE zostały uznane za najbardziej efektywnie zarządzane na rynku.

Po drugie wysokie i powtarzalne stopy zwrotu, które oznaczają, że Twoje oszczędności rzeczywiście pracują. W obecnej sytuacji rynkowej dobrze skonstruowany portfel funduszy inwestycyjnych jest w stanie pobić inflację i przynieść realny zysk.

Po trzecie elastyczne inwestowanie, które przydaje się aktywnym inwestorom przy dużej zmienności na rynkach. Klienci Generali Investments TFI mają do dyspozycji 3 gotowe portfele o różnym poziomie ryzyka. Mogą też wybrać wariant indywidualny, w którym to inwestor sam dobiera fundusze. W każdym przypadku dajemy możliwość wielokrotnej zmiany alokacji zgodnie z decyzją właściciela konta.

Po czwarte Generali Investments TFI to stabilna firma o 25-letnim doświadczeniu na polskim rynku ze stabilnym i doświadczonym zespołem zarządzających, których umiejętności zostały wielokrotnie przetestowane w trudnych warunkach rynkowych. Generali Investments TFI jest częścią jednej z największych i najbardziej stabilnych grup finansowych na świecie.

Dowiedz się więcej o IKE IKZE!

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja