CZY JESIEŃ 2020 TO DOBRY CZAS NA INWESTOWANIE W FORMIE IKE I IKZE?

05 listopada 2020

Na początku pandemii wielu oszczędzających przeszło w „tryb awaryjny”. Niepewność na rynkach oraz obawy dotyczące własnej sytuacji finansowej spowodowały masowe wypłaty gotówki i zwiększenie bardzo płynnych składników oszczędności gospodarstw domowych. Mimo upływu czasu, nadal towarzyszy nam niepewność związana z sytuacją pandemii, ale warto spojrzeć na to, co wiemy na pewno i co przemawia za odkładaniem pieniędzy w formie IKE lub IKZE.

Poduszka finansowa

W każdej sytuacji finansowej w gospodarce warto mieć oszczędności, które są przeznaczone na poważne sytuacje awaryjne. IKE i IKZE to dobre rozwiązania, ponieważ z jednej strony pieniądze są łatwo dostępne i w każdej chwili można je wypłacić. Z drugiej strony są to jednak środki oddzielone od konta bieżącego. Przed skorzystaniem z nich trzeba złożyć zlecenie i zastanowić się czy na 100% chcemy z nich zrezygnować, ponieważ wcześniejszy zwrot środków wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku, a w przypadku, gdy na IKE przyjęto wypłatę transferową z PPE, również z opłatą dla ZUS. To sprawia, że skorzystasz z tych pieniędzy na bieżące wydatki tylko kiedy będzie to rzeczywiście uzasadnione, a nie pod wpływem impulsu na wyprzedaży. To już standard rynkowy, ale warto przypomnieć, że możesz zarządzać swoimi pieniędzmi na IKE i IKZE w Generali Investments TFI. 

Korzyści podatkowe

Oprócz tego, co wypracują Twoje pieniądze zainwestowane na IKE lub IKZE ustawodawca oferuje dodatkowo ulgi podatkowe, tj. brak „podatku Belki” przy spełnieniu ustawowych kryteriów przy wypłacie. W przypadku IKZE zostanie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Możesz też w każdym roku kalendarzowym inwestowania na IKZE odliczać kwotę wpłaty w ramach limitu od dochodu deklarowanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Za 2020 możesz obniżyć płacony podatek nawet o 2000 złotych.

Upływ czasu

Wyjątkowy rok 2020 to z punktu widzenia Twojej emerytury kolejny rok kalendarzowy, który możesz wykorzystać na budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego na przyszłość. Jeśli zdecydujesz przerwać oszczędzanie na przyszłość lub odłożyć je na później, to bezpowrotnie tracisz tegoroczną ulgę podatkową z tytułu oszczędzania na IKZE.

Zabezpieczenie bliskich

Środki odłożone na IKE i IKZE mogą też być dogodnym sposobem na zabezpieczenie Twoich bliskich na wypadek poważnej choroby lub śmierci. Możesz wyznaczyć na pełnomocnika do swojego konta emerytalnego dowolną zaufaną osobę. W przypadku ciężkiej choroby właściciela konta lub nawet sytuacji losowych taka osoba może dysponować tymi pieniędzmi i na przykład opłacić Twoje rachunki czy zadbać o inne wydatki Twoje i Twoich bliskich.

Możesz też wskazać dowolną, nawet niespokrewnioną osobę (albo kilka osób) jako beneficjenta na wypadek Twojej śmierci. Wypłata pieniędzy następuje bez oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego. Spadkobiercy środków zgromadzonych na IKZE płacą tylko podatek ryczałtowy.

Nawet dla tych, którzy rozważają pesymistyczne scenariusze rozwoju wydarzeń jest to więc rozsądna propozycja ulokowania części oszczędności na przyszłość.

Na koniec pozostaje kwestia wyboru instytucji finansowej, której warto powierzyć swoje pieniądze.

Dlaczego warto mieć konto emerytalne właśnie w Generali Investments TFI?

Po pierwsze Generali Investments TFI zapewnia doskonałe zarządzanie powierzonymi pieniędzmi docenione przez analityków Analiz Online w ostatnim rankingu z listopada 2019 r. Portfele emerytalne oparte na funduszach Generali Investments TFI dostępne dla posiadaczy IKE i IKZE zostały uznane za najbardziej efektywnie zarządzane na rynku.

Po drugie wysokie i powtarzalne stopy zwrotu, które oznaczają, że Twoje oszczędności rzeczywiście pracują. W obecnej sytuacji rynkowej dobrze skonstruowany portfel funduszy inwestycyjnych jest w stanie pobić inflację i przynieść realny zysk.

Po trzecie elastyczne inwestowanie, które przydaje się aktywnym inwestorom przy dużej zmienności na rynkach. Klienci Generali Investments TFI mają do dyspozycji 3 gotowe portfele o różnym poziomie ryzyka. Mogą też wybrać wariant indywidualny, w którym to inwestor sam dobiera fundusze. W każdym przypadku dajemy możliwość wielokrotnej zmiany alokacji zgodnie z decyzją właściciela konta.

Po czwarte Generali Investments TFI to stabilna firma o 25-letnim doświadczeniu na polskim rynku ze stabilnym i doświadczonym zespołem zarządzających, których umiejętności zostały wielokrotnie przetestowane w trudnych warunkach rynkowych. Generali Investments TFI jest częścią jednej z największych i najbardziej stabilnych grup finansowych na świecie.

Dowiedz się więcej o IKE IKZE!

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również