CZAS UCIEKA A SKŁADKA ROŚNIE – NIE ODKŁADAJ DECYZJI DO STYCZNIA

21 listopada 2016

Ubezpieczenie jest rozwiązaniem, które ma zabezpieczyć nabywcę polisy przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi różnego typu zdarzeń – związanych ze zdrowiem i życiem, kwestiami majątkowymi, wypadkami komunikacyjnymi i szeregiem innych. Ubezpieczając się, oczekujemy, że wynikająca z tego tytułu ochrona zrekompensuje nam lub naszym bliskim różnego typu straty. W zamian zobowiązujemy się płacić towarzystwu ubezpieczeniowemu określoną składkę - cenę za ryzyko ubezpieczeniowe.

Od czego zależy wysokość ryzyka?

W zależności od rodzaju polisy wpływ na wielkość ryzyka może mieć wartość przedmiotu ubezpieczenia, m.in. rodzaj auta czy wielkość domu. W ubezpieczeniach na życie, gdy ochroną na wypadek poważnych zachorowań i związanej z nimi niezdolności do pracy objęta jest osoba, na wysokość składki wpływ ma przede wszystkim wiek klienta, ale także wysokość sumy ubezpieczenia, czas trwania umowy oraz historia medyczna ubezpieczonego.

Im starszy, tym drożej

Czas jest sprawiedliwy i z każdym dniem wszystkim nam, po równo, metrykalnie przybywa lat. Ma to znaczący wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety, wraz z kolejnym rokiem życia wzrasta ryzyko różnego rodzaju groźnych w skutkach chorób, a wraz z tym zwiększa się ryzyko ubezpieczeniowe.

Oczywiście najkorzystniejsze dla kieszeni jest ubezpieczanie się w jak najmłodszym wieku na możliwie najdłuższy okres – mamy komfort posiadania ochrony za relatywnie niski koszt. Dodatkowy atut takiego rozwiązania to nieulegająca zmianie wysokość składki w okresie trwania umowy. Praktyka pokazuje jednak, że świadomość ubezpieczeniowa rośnie z czasem i przeżytymi doświadczeniami. Często o ubezpieczeniu siebie i swoich najbliższych myślimy dopiero wówczas, gdy od znajomych słyszymy o groźnych w skutkach chorobach i innych nieszczęściach, o kosztownym leczeniu czy utracie pracy z powodów zdrowotnych. Wtedy okazuje się, że gdybyśmy zdecydowali się na zakup polisy kilka lat wcześniej, składka byłaby niższa lub też za wysokość obecnej mielibyśmy znacznie wyższą ochronę.

Już za chwilę powitamy nowy rok, a wraz z jego nadejściem będziemy podejmować kolejne postanowienia. Jeżeli już teraz wiemy, że jednym z nich będzie ubezpieczenie się, to naprawdę nie warto odkładać tej decyzji do stycznia. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli osoba ubezpieczająca się urodziła się w grudniu, dla towarzystwa będzie się liczył nie miesiąc, a rok  jej urodzin. W styczniu będziemy więc już o rok starsi. Jeśli uważacie, że zwyżka składki nie będzie znacząca, weźcie pod uwagę fakt, że składka za ubezpieczenie na życie drożeje wraz z wiekiem średnio  o 4% co roku, a na wypadek poważnych zachorowań - o 8%. Z kolei według GUS wynagrodzenie wzrasta co roku średnio o 2%. Czy w tej sytuacji przyspieszenie decyzji o zakupie polisy na życie nie byłoby rozsądnym rozwiązaniem? Warto także pamiętać, że tę droższą, o rok „starszą” składkę będziemy płacić co miesiąc przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Czy naprawdę warto czekać i przepłacać? Z pewnością nie.

Andrzej Kowerdej.

Dowiedz się więcej o ubzpieczeniach na życie!

Powiązane artykuły

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł
budżet Polski nowy rząd 2025

Projekt budżetu czyli to nie dziura to przepaść

O projekcie budżetu na następny rok, analitycy państwowego banku, którzy słyną z wesołej propagandy sukcesu, napisali: cyt. „Zaskakujący budżet”. Dla młodych przedsiębiorców, czy w ogóle dla sektora prywatnego, trudno tam szukać benefitów. Rząd ma zamiar wydać na publiczną ochronę zdrowia 222 mld złotych. To o 30 mld złotych więcej niż w tym roku. Nikt nie…
Czytaj artykuł
budżet Polski 2025 komentarz eksperta

Rekordy w złocie i w obligacjach detalicznych

Polski złoty najmocniejszy od 2008 roku, rekordy w zakupie złota i obligacji detalicznych oraz zaskakujący projekt budżetu na 2025 rok. Dowiedz się, co przyniesie wrzesień na rynku inwestycji. AKCJE Nie kocha polskiego rynku światowa finansjera. Ileż to razy, komentarz dotyczący perspektyw dla polskich akcji, zaczynałem od przykrego stwierdzenia, że wyznaczające trendy na światowych rynkach, międzynarodowe…
Czytaj artykuł

Jak wygląda polski rynek nieruchomości premium i jakie są jego perspektywy rozwoju?

Na polskim rynku nieruchomości premium w ostatnich latach obserwuje się dynamiczny rozwój inwestycyjny. Segment nieruchomości premium obejmuje ekskluzywne apartamenty, penthouse’y, wille oraz luksusowe rezydencje. Pomimo początku swego rozwoju w Polsce, rynek nieruchomości premium przyjął się naprawdę świetnie i można śmiało stwierdzić, że będzie stawał się coraz bardziej popularnym i pożądanym. Mimo tego, iż kraje Europy…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja