Co znaczy profesjonalizm w doradztwie finansowym?

Kariera 2 min.
30 marca 2023

Doradca finansowy to osoba której zadaniem jest wspieranie klientów w osiągnięciu ich celów finansowych. Doradca udziela porad dotyczących inwestycji, oszczędzania, planowania emerytalnego, zarządzania długiem, a także w zakresie ubezpieczeń i podatków tak, aby pomóc klientowi w podjęciu najlepszych dla niego decyzji oraz wyboru odpowiednich instrumentów finansowych. Należy zaznaczyć, iż taki specjalista z zakresu finansów zobowiązany jest do przestrzegania określonych standardów etycznych i zawodowych.

Doradca finansowy pomaga także swoim klientom w ustaleniu celów finansowych, takich jak oszczędzanie na emeryturę, zabezpieczenie finansowe dla rodziny czy inwestowanie.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą pośrednictwa finansowego, doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ich głównym zadaniem jest przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznego zarządzania finansami oraz ochrony jego majątku.

Czy Polacy mają zaufanie do doradców finansowych?

Z badań wynika, że poziom zaufania Polaków do doradców finansowych nie jest bardzo wysoki, ale sukcesywnie się poprawia. Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska w 2020 roku, tylko 20% Polaków uważa, że doradca finansowy jest osobą, której można ufać w 100%. Jednakże, ponad 60% respondentów uważa, że doradca finansowy to osoba, której można powierzyć swoje finanse w pewnym stopniu.

Współpracę rozpoczyna się zwykle odwykonania analizy potrzeb, która pozwoli określić potrzebyi priorytety klienta. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie produkty wybrane z rynku finansowego i opracowuje indywidualny koncept finansowy. Profesjonalni doradcy, potrafią w przejrzysty i klarowny a jednocześnie zrozumiały dla każdego sposób, przedstawić rozwiązanie pokazując korzyści z produktu, nie pomijając przy tym omówienia kosztów czy wykluczeń. Duża paleta produktowa firmy Phinance pozwala dobrać najbardziej optymalne rozwiązania, dopasowane do potrzeb i możliwości klienta. Współpraca z doradcą zagwarantuje pewność, bezpieczeństwo i zysk całej rodzinie.

Kluczowe jest znalezienie dobrego doradcy, który jest kompetentny, doświadczony i ma pozytywne referencje. Zaufanie do doradcy często zdobywa się latami albo sprawdza w sytuacjach kryzysowych. Przy odpowiedniej współpracy z doradcą, można skuteczniej planować swoje inwestycje czy realizować inne cele finansowe.

Nowoczesne doradztwo finansowe

Jest kilka cech, które pozwalają na lepsze zaspokojenie potrzeb klientów i zapewnienie im efektywnej pomocy w zarządzaniu finansami. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Technologia - wykorzystanie kalkulatorów finansowych, platformy transakcyjnych i analitycznych, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze zarządzanie portfelem inwestycyjnym.

Personalizacja - dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta. Wykorzystanie narzędzi takich jak profile inwestycyjne, testy tolerancji ryzyka i algorytmy, które umożliwiają dokładniejszą analizę potrzeb i celów klientów.

Edukacja - umożliwianie klientom zdobycia wiedzy na temat inwestycji, oszczędzania, podatków i innych zagadnień finansowych.

Ścisłe przestrzeganie standardów - etycznych i zawodowych, takich jak wymogi MiFID II, które gwarantują bezpieczeństwo i ochronę interesów klientów.

Ścisła współpraca z klientem - położenie nacisku na ścisłą współpracę z klientem, której celem jest zapewnienie kompleksowej i spersonalizowanej pomocy w osiągnięciu celów finansowych. Doradca finansowy jest dostępny dla klienta przez większość dnia i odpowiada na jego pytania i wątpliwości.

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Dla osób, które nie zajmują się zawodowo finansami, samodzielne analizowanie ofert banków czy towarzystw ubezpieczeniowych może być zbyt trudne i czasochłonne. Dlatego z pewnością w sytuacji, w której trzeba podjąć trudną decyzję finansową, warto skorzystać z porady doradcy finansowego. Phinance S.A. to multiagencja z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Doradcy Phinance mogą skorzystać z większości dostępnych na rynku produktów finansowych co daje im pełną możliwość i niezależność w doborze rozwiązań dla swoich klientów. To sprawia, że współpraca nastawiona jest na długofalową współpracę co z jednej strony daje klientom pełne poczucie odpowiedzialności doradcy ale i poczucie większego bezpieczeństwa dla klienta. Długofalowa współpraca doradcy z klientem zawsze owocuje lepszym zrozumieniem produktów z jakich klient korzysta ale i szybszą pomocą w sytuacjach dla klienta trudnych.

Doradcy Phinance zawsze podchodzą do współpracy z klientem w sposób kompleksowy - sprawdzają rozwiązania finansowe jakie klient już posiada i optymalizują je aby osiągnąć jak najlepszy efekt i jak najlepiej zabezpieczyć klienta. To poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania jest zawsze priorytetem, który przynosi owoce dla obu stron.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również