Co znaczy profesjonalizm w doradztwie finansowym?

Kariera 2 min.
30 marca 2023

Doradca finansowy to osoba której zadaniem jest wspieranie klientów w osiągnięciu ich celów finansowych. Doradca udziela porad dotyczących inwestycji, oszczędzania, planowania emerytalnego, zarządzania długiem, a także w zakresie ubezpieczeń i podatków tak, aby pomóc klientowi w podjęciu najlepszych dla niego decyzji oraz wyboru odpowiednich instrumentów finansowych. Należy zaznaczyć, iż taki specjalista z zakresu finansów zobowiązany jest do przestrzegania określonych standardów etycznych i zawodowych.

Doradca finansowy pomaga także swoim klientom w ustaleniu celów finansowych, takich jak oszczędzanie na emeryturę, zabezpieczenie finansowe dla rodziny czy inwestowanie.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą pośrednictwa finansowego, doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ich głównym zadaniem jest przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznego zarządzania finansami oraz ochrony jego majątku.

Czy Polacy mają zaufanie do doradców finansowych?

Z badań wynika, że poziom zaufania Polaków do doradców finansowych nie jest bardzo wysoki, ale sukcesywnie się poprawia. Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska w 2020 roku, tylko 20% Polaków uważa, że doradca finansowy jest osobą, której można ufać w 100%. Jednakże, ponad 60% respondentów uważa, że doradca finansowy to osoba, której można powierzyć swoje finanse w pewnym stopniu.

Współpracę rozpoczyna się zwykle odwykonania analizy potrzeb, która pozwoli określić potrzebyi priorytety klienta. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie produkty wybrane z rynku finansowego i opracowuje indywidualny koncept finansowy. Profesjonalni doradcy, potrafią w przejrzysty i klarowny a jednocześnie zrozumiały dla każdego sposób, przedstawić rozwiązanie pokazując korzyści z produktu, nie pomijając przy tym omówienia kosztów czy wykluczeń. Duża paleta produktowa firmy Phinance pozwala dobrać najbardziej optymalne rozwiązania, dopasowane do potrzeb i możliwości klienta. Współpraca z doradcą zagwarantuje pewność, bezpieczeństwo i zysk całej rodzinie.

Kluczowe jest znalezienie dobrego doradcy, który jest kompetentny, doświadczony i ma pozytywne referencje. Zaufanie do doradcy często zdobywa się latami albo sprawdza w sytuacjach kryzysowych. Przy odpowiedniej współpracy z doradcą, można skuteczniej planować swoje inwestycje czy realizować inne cele finansowe.

Nowoczesne doradztwo finansowe

Jest kilka cech, które pozwalają na lepsze zaspokojenie potrzeb klientów i zapewnienie im efektywnej pomocy w zarządzaniu finansami. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Technologia - wykorzystanie kalkulatorów finansowych, platformy transakcyjnych i analitycznych, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze zarządzanie portfelem inwestycyjnym.

Personalizacja - dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta. Wykorzystanie narzędzi takich jak profile inwestycyjne, testy tolerancji ryzyka i algorytmy, które umożliwiają dokładniejszą analizę potrzeb i celów klientów.

Edukacja - umożliwianie klientom zdobycia wiedzy na temat inwestycji, oszczędzania, podatków i innych zagadnień finansowych.

Ścisłe przestrzeganie standardów - etycznych i zawodowych, takich jak wymogi MiFID II, które gwarantują bezpieczeństwo i ochronę interesów klientów.

Ścisła współpraca z klientem - położenie nacisku na ścisłą współpracę z klientem, której celem jest zapewnienie kompleksowej i spersonalizowanej pomocy w osiągnięciu celów finansowych. Doradca finansowy jest dostępny dla klienta przez większość dnia i odpowiada na jego pytania i wątpliwości.

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Dla osób, które nie zajmują się zawodowo finansami, samodzielne analizowanie ofert banków czy towarzystw ubezpieczeniowych może być zbyt trudne i czasochłonne. Dlatego z pewnością w sytuacji, w której trzeba podjąć trudną decyzję finansową, warto skorzystać z porady doradcy finansowego. Phinance S.A. to multiagencja z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Doradcy Phinance mogą skorzystać z większości dostępnych na rynku produktów finansowych co daje im pełną możliwość i niezależność w doborze rozwiązań dla swoich klientów. To sprawia, że współpraca nastawiona jest na długofalową współpracę co z jednej strony daje klientom pełne poczucie odpowiedzialności doradcy ale i poczucie większego bezpieczeństwa dla klienta. Długofalowa współpraca doradcy z klientem zawsze owocuje lepszym zrozumieniem produktów z jakich klient korzysta ale i szybszą pomocą w sytuacjach dla klienta trudnych.

Doradcy Phinance zawsze podchodzą do współpracy z klientem w sposób kompleksowy - sprawdzają rozwiązania finansowe jakie klient już posiada i optymalizują je aby osiągnąć jak najlepszy efekt i jak najlepiej zabezpieczyć klienta. To poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania jest zawsze priorytetem, który przynosi owoce dla obu stron.

Powiązane artykuły

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł

Zobacz również