Za i przeciw, problemy i rozwiązania. Sprawdź je wszystkie!

Co warto wiedzieć o leasingu?

22 września 2023

Zastanawiasz się nad zmianą samochodu? Twoja firma potrzebuje dodatkowego pojazdu? Bez względu na to, czy jesteś przedsiębiorą czy konsumentem, który nie prowadzi działalności, możesz rozważyć alternatywne formy finansowania pojazdu, w tym leasing właśnie. Jeszcze kilka lat temu ta opcja była dostępna wyłącznie dla firm – dziś z zalet leasingu mogą korzystać także zwykłe gospodarstwa domowe. 

Czym jest leasing? 

Słowo leasing pochodzi od angielskiego „to lease” oznaczającego dzierżawę/najem. Jest to forma finansowania inwestycji, w tym wypadku, samochodu, czy innego pojazdu, która umożliwia korzystanie z niego bez konieczności posiadania środków na jego zakup.

Zakup za gotówkę nie zawsze jest najlepszą opcją, nawet jeśli mamy ją do dyspozycji. Przede wszystkim angażuje środki finansowe, które możemy przeznaczyć na inny cel – w tym inwestycyjny.  Zakup pojazdu trudno rozpatrywać w tych kategoriach.

Co istotne, warunki leasingowe, mogą być nawet korzystniejsze niż samodzielnie negocjowana umowa z dilerem lub właścicielem pojazdu. Duże firmy leasingujące, mają kontrakty opiewające na setki, jeśli nie tysiąc pojazdów, a więc uzyskują od producentów znaczne rabaty. Może się więc okazać, że nawet biorąc pod uwagę koszty samego leasingu, otrzymamy lepszą ofertę niż przy samodzielnym zakupie.

Zalety leasingu dla firm 

Leasing dla firm to prawie zawsze korzystna opcja. Jakie są jego zalety? Przede wszystkim warto pamiętać, że dziś ta forma finansowania pojazdów, jest dostępna także dla małych przedsiębiorców, czy jednoosobowych działalności gospodarczych. Dawno minęły czasy, kiedy był domeną korporacji i nie należy się obawiać, że wzięcie pojazdu w leasing w przypadku takiego niewielkiego przedsiębiorcy będzie trudne czy skomplikowane.

Zaletą dzisiejszych leasingów, są też uproszczone procedury. Wszystko możemy załatwić w jednym miejscu, możliwe jest także finansowanie pojazdu bez lub z niewielkim wkładem własnym.

Pojazdu nie musimy także samodzielnie rejestrować ani ubezpieczać. Jeśli ta opcja nam pasuje – wszystko zrobi za nas firma leasingująca.

Mówiąc o zaletach, nie można nie wspomnieć o możliwości wrzucania w koszty rat leasingowych i odliczania od nich na bieżąco vat. Umowa leasingowa daje tutaj większą stabilność kosztów -  nie wrzucamy auta w koszty jednorazowo, tylko rozkładamy ten zakup na raty. UWAGA! Istnieją pewne limity dotyczące tych odliczeń i przed decyzją warto się z nimi zapoznać. 

Zalety leasingu dla gospodarstw domowych 

Twoje auto wymaga wymiany albo nie masz wystarczających środków na jego zakup? Nie chcesz lub nie możesz uzyskać kredytu na taki pojazd jakim chciałbyś jeździć? Tu także sprawdzi się leasing.

Zamiast wkładać wszystkie oszczędności w zakup auta, które nie jest inwestycją, a raczej skarbonką i przedmiotem użytkowym, który traci, a nie zyskuje na wartości, lepiej te środki potraktować jako poduszkę finansową i zainwestować w części lub całości.

Leasing nie obciąża naszej zdolności kredytowej.

Zaletą leasingu jest także to, że możemy skorzystać z relatywnie taniego ubezpieczenia, jest ono bowiem zawierane nie przez nas, a przez firmę, która pojazd leasinguje. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które nie mają historii ubezpieczeniowej lub mają na swoim koncie szkody. Rata ubezpieczenia będzie doliczona do raty leasingowej i nie będziemy musieli tego kosztu ponosić jednorazowo.

Powiązane artykuły

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja