czwartek, 22 października 2020

Ranking kredytów hipotecznych - październik 2020r. – jaki kredyt wybrać?


Mimo, że pandemia COVID trwa nadal, to jesienne zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Wiele osób odkładało co prawda decyzję o zakupie nieruchomości licząc na spadek cen, jednak wszystko wskazuje na to, że dużych zmian w tym obszarze się nie doczekamy. Popyt na mieszkania pozostaje wysoki i nie do końca nadąża za podażą.

Rekordowe wzrosty cen nieruchomości, które obserwujmy w ciągu ostatnich lat, aktualnie wyhamowały, ale trudno także mówić o spadku cen. Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie, trzeba aktualnie zapłacić około 10 tys. złotych, w Krakowie cena jest niewiele niższa i wynosi około 9,5 tys. złotych, sporo taniej jest w Katowicach, Lublinie czy Poznaniu, gdzie ceny ofertowe oscylują około 6,5- 7 tys. za metr kwadratowy. 

Sporo mieszkań kupuje się na kredyt i chociaż pandemia niewątpliwie obniża nastroje i zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości, to wielu klientów ciągle poszukuje nieruchomości do celów własnych. 

 

Dobry kredyt hipoteczny, czyli jaki? 

Wybór dobrego kredytu hipotecznego to decyzja na lata i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Kredyt hipoteczny bierzemy zwykle na 20-30 lat, co oznacza, że na spłatę zobowiązania będziemy przeznaczać znaczną część swojego budżetu przez większość czasu naszej zawodowej aktywności. 

Za kredyt hipoteczny, tak samo jak za każdy inny produkt można przepłacić. Różnice w racie, nawet jeśli wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, w skali całego okresu kredytowania mogą skumulować się do dziesiątków tysięcy złotych. 

Jak więc biorąc kredyt hipoteczny nie wyrzucić pieniędzy w błoto? 

 

Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym? 

Klienci rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

 • Wysokość koniecznego wkładu własnego -  jest to aktualnie od 10 do 20 % wartości nieruchomości
 • Oprocentowanie kredytu -  obecnie jest ono bardzo niskie -  miała na to wpływ obniżka stóp procentowych
 • Marżę banku -  jest ona w tej chwili wyższa niż jeszcze rok temu, ale sumarycznie kredyty hipoteczne i tak są aktualnie bardzo tanie

Oprócz tych elementów, warto także zwrócić uwagę na inne aspekty umowy -  jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto skonsultować się z naszym doradcą, który wesprze nas na każdym etapie starania się o kredyt. 

 

Ranking kredytów hipotecznych -  jak nie przepłacić mając niski wkład własny? 

Poniżej znajdziesz porównanie ofert kredytów dla następujących założeń: 

 • wartość nieruchomości 556.000 zł
 • wkład własny 10%
 • kwota kredytu 500.000 zł
 • okres spłaty 30 lat
 • raty równe

 

Tabela: 

 

Jak widać, koszt całkowity najtańszego kredytu w mBanku jest o blisko 50 tys. niższy niż kredytu w droższych bankach. Warto jednak podkreślić, że oferty mogą się różnić dla innych parametrów. 

 

Ranking kredytów hipotecznych -  wyższy wkład własny to niższe raty! 

Jeśli zdołamy zgromadzić wyższy wkład własny, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe i niższe raty. W tym wypadku przyjęliśmy identyczną wartość kredytu, ale wyższą wartość nieruchomości i wkład własny. 

 • wartość nieruchomości 625.000 zł
 • wkład własny 20%
 • kwota kredytu 500.000 zł
 • okres spłaty 30 lat
 • raty równe

 

Tabela z ofertami przedstawia się następująco: 

 

Jak widać, całkowity koszt takiego kredytu będzie dużo niższy niż w przypadku niskiego wkładu własnego. Także tutaj jednak, warto wybrać rozważnie, ponieważ różnica między najtańszą a najdroższą ofertą jest znacząca. 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kredytu? 

Skontaktuj się z nami! 

SERVICE CENTER

tel. 0 616 639 939

KONTAKT E-MAIL

klient@phinance.pl

 

Wyliczenia i tabele: Jakub Łuszczyk -  http://jakubluszczyk.pl


czytaj także