
Usługi dostępne w Phinance
Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo istotne uzupełniają się (w żadnym zakresie nie stanowią powielenia).
- Usługa nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego (UNDI) – usługa Phinance
- Usługa doradztwa inwestycyjnego – usługa Ipopema Securities dostarczana przez Phinance działającego jako agent firmy inwestycyjnej (AFI)
I. Usługa nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego (UNDI)
Klienci Phinance oprócz szerokiej palety produktów inwestycyjnych, dostępu do platformy transakcyjnej PhiMarket, bezpośredniego wsparcia ze strony Doradców Phinance mogą także bezpłatnie skorzystać z usługi nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego (UNDI).
Usługa ta opiera się na 184 funduszach otwartych (z oferty 12 polskich towarzystw funduszy inwestycyjnych; pełną listę funduszy można znaleźć na stronie: https://phinance.pl/wp-content/uploads/2025/03/Lista-funduszy-inwestycyjnych-w-ofercie-Phinance-27.03.pdf ) dostępnych w ramach otwartej architektury funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO) dostępnych w Phinance.
UNDI czyli Usługa Nieodpłatnego Doradztwa Inwestycyjnego to przygotowywana raz w miesiącu rekomendacja inwestycyjna adekwatna dla jednej z pięciu strategii (strategia konserwatywna, ostrożna, stabilna, dynamiczna oraz agresywna). Rekomendacja Inwestycyjna wskazuje konkretne fundusze inwestycyjne więc jest to swojego rodzaju Fund of Fund aktywnie zarządzany.
Każda Rekomendacja Inwestycyjna (niezależnie od strategii) zawiera następujący zestaw informacji:
- Ocenę perspektyw klas aktywów (akcje, obligacje, waluty, surowce)
- Ogólną strukturę portfela
- Szczegółową strukturę portfela (selekcja funduszy otwartych)
- Procentowany udział poszczególnych funduszy w portfelu (alokacja procentowa)
- Historyczne wyniki strategii inwestycyjnej
- Charakterystykę rekomendowanych funduszy
- Historyczne zmiany w składzie Portfela
I a. Na jakiej podstawie dobierana jest adekwatna strategia inwestycyjna
Strategia inwestycyjna adekwatna dla danego Klienta dobierana jest w oparciu o ankietę UNDI dostępną w Panelu Klienta Phinance (www.klient.phinance.pl). Logika ankiety UNDI oparta jest z kolei na ankiecie adekwatności znanej z Dyrektywy MIFID.
I b. Jak można uruchomić UNDI
Uruchomienie UNDI jest bardzo proste. Klient powinien zalogować się do swojego Panelu Klienta pod adresem: klient.phinance.pl i następnie wybrać w panelu głównym po prawej stronie aktywny link:

Co niezmiernie istotne Klient wypełnia ankietę samodzielnie, a następnie wyniku ankiety określony zostaje profil inwestycyjny i funduszowy Klienta i tym samym dobrana zostaje adekwatna strategia inwestycyjna.
Aktualna Strategia jest zawsze do pobrania w Panelu Klienta po przejściu do Ankiety Doradztwa Inwestycyjnego jak również równolegle jest wysłana na adres mailowy podany przez Klienta raz w miesiącu.
I c. Doskonałe wyniki UNDI i rosnąca popularność
Liczba Klientów Phinance, którzy korzystają z UNDI to już prawie 700 osób. Popularność tej usługi rośnie z miesiąca na miesiąc. W ciągu ostatniego roku przybyło ponad 80% wszystkich Klientów korzystających do tej pory z tej usługi.
Za tym szybko rosnącym zainteresowaniem UNDI stoją wyniki strategii inwestycyjnych, prostota oraz nieodpłatny charakter tej usługi. Wyniki strategii można śledzić na bieżąco na stronie Phinance https://phinance.pl/oferta/inwestycje-kapitalu/ (w sekcji Wykres historycznych wycen strategii inwestycyjnych w ramach UNDI).
Dobrym narzędziem do porównania skuteczności Marcina Lau, autora usługi nieodpłatnego doradztwa inwestycyjnego w Phinance jest Liga Ekspertów prowadzona przez znany portal Analizy.pl.
Wyniki dwóch portfeli: ofensywnego i defensywnego można śledzić odpowiednio na stronach:
- https://www.analizy.pl/liga-ekspertow/portfele-ofensywne
- https://www.analizy.pl/liga-ekspertow/portfele-defensywne
II. Usługa doradztwa inwestycyjnego
Phinance występuję także w roli agenta firmy inwestycyjnej Ipopema Securities (dom maklerski). Klienci Phinance mogą zatem także za naszym pośrednictwem otworzyć rachunki maklerskie (otwarcie rachunku maklerskiego jest warunkiem koniecznym skorzystania z usługi doradztwa inwestycyjnego Ipopema Securities).
Usługa doradztwa inwestycyjnego świadczona przez Ipopema Securities polega na sporządzaniu dla Klienta przygotowanej w oparciu o jego potrzeby i sytuację osobistej rekomendacji, dotyczącej nabycia lub zbycia tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych. Rekomendacja taka jest kierowana wyłącznie do oznaczonego adresata lub adresatów.
Aby uruchomić usługę Klient musi wykonać ankietę w systemie Ipopema Online. Usługa Doradztwa Inwestycyjnego dostępna za pośrednictwem domu maklerskiego Ipopema Securities to przygotowywana raz na dwa miesiące rekomendacja inwestycyjna adekwatna dla jednej z trzech strategii (strategia konserwatywna, zrównoważona oraz dynamiczna). Rekomendacja Inwestycyjna wskazuje konkretne fundusze inwestycyjne więc jest to swojego rodzaju Fund of Fund aktywnie zarządzany (od 8 do 15 składników portfela).
Każda Rekomendacja Inwestycyjna (niezależnie od strategii) zawiera następujący zestaw informacji:
- Obecne nastawienie do rynków (akcje polskie, akcje zagraniczne, rynek długu)
- Podsumowanie portfela (procentowy udział danych instrumentów w portfelu)
- Koszyk zleceń wraz z uzasadnieniem
- Portfel rekomendowany
Usługa doradztwa inwestycyjnego świadczona przez Ipopema Securities opiera się na 551 funduszach zagranicznych (z oferty 2 zagranicznych Asset Managerów – Shroders oraz Fidelity).
W przypadku usługi świadczonej przez Ipopema Securities Klient ponosi koszty, które różnią się w zależności od rodzaju portfela (strategia konserwatywna – 0,6% od aktywów w skali roku, zrównoważona - 0,8% od aktywów w skali roku, dynamiczna - 1,0% od aktywów w skali roku).