Poznaj tajniki rządowej tarczy antyinflacyjnej.

ABC wakacji kredytowych – czy warto w 2023 roku?

22 września 2023

W obliczu dynamicznych zmian ekonomicznych, rząd w ubiegłym roku wyszedł naprzeciw potrzebom kredytobiorców. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, to rozwiązanie umożliwiające przerwę w spłacie zarówno kapitału, jak i odsetek (z pominięciem opłat ubezpieczeniowych). Mimo że skorzystało z niego już blisko 1 mln Polaków, ma swoje restrykcje i ograniczenia. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku? Kto nie skorzysta z tej opcji? Przekonaj się!

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są jedną z rządowych strategii obrony przed inflacją. Mają na celu złagodzenie skutków wysokiego oprocentowania stóp NBP czy wzrostu cen artykułów. Upoważnionych do skorzystania z tego programu jest około 1,9 mln rodaków.

Miesięczna przerwa w spłacie nie jest traktowana jako zaległość, a więc nie wpływa na zdolność kredytową. Zaoszczędzoną sumę możemy wykorzystać na wiele sposobów – więcej na ten temat w dalszej części.

„Zamrożenie” raty nie oznacza jej umorzenia – po weryfikacji wniosku okres kredytowania wydłuża się o czas wakacji.

Kto może wstrzymać spłatę?

Rozwiązanie przewidziane jest dla tych, którzy wspomagając się kredytem hipotecznym (ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem), zaciągniętym w złotówkach, zakupili mieszkanie na własny użytek. Wakacje wykluczają zadłużenia zaciągnięte na lokale pod wynajem.

Kluczową regułą jest także nabycie nieruchomości przed 1 lipca 2022 roku.

Ile razy i kiedy skorzystać z wakacji kredytowych?

Zgodnie z założeniem spłatę kredytu możemy zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy. Cztery razy
w 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

Warto zaznaczyć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. W takich wypadkach wysokość raty zależna jest od warunków rynkowych i decyzji RPP.

Po cyklu 11. podwyżek stóp, RPP od września utrzymuje je na stałym poziomie. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się kolejne wzrosty, np. na początku 2023 roku.

Wydaje się więc, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak zmieni się po kolejnym posiedzeniu RPP.

PRZYKŁAD:

Gdy zdecydowaliśmy się na wstrzymanie raty kredytu hipotecznego, a termin spłaty przypada na każdy 1. dzień miesiąca, stosowne kroki (m.in. wniosek) należy podjąć najpóźniej do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.

Gdzie złożyć wniosek?

Przed rejestracją należy zweryfikować, czy spełniamy warunki przystąpienia do tarczy. Warto także pamiętać, że banki mogą różnić się od siebie zaleceniami wobec klientów. Wniosek złożymy np. w:

· bankowości internetowej,

· aplikacji mobilnej na systemy mobilne (np. iOS i Android),

· jednym z oddziałów banku.

Wakacje kredytowe a inne przerwy w spłacie

Wakacje kredytowe nie są nowym zjawiskiem. Zazwyczaj jednak wstrzymanie raty odnosi się do kapitału. W tych przypadkach wciąż należy uiścić stosowne odsetki i/lub inne, dodatkowe opłaty.

W przypadku rządowych wakacji kredytowych 2023 r. jest inaczej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek skutkuje miesięczną pauzą, obejmującą całą płatność i w przeciwieństwie do innych ulg wydłuża okres kredytowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji – skorzystaj z pomocy eksperta Phinance.

Porównanie wakacji kredytowych 2022 r. a 2023 r.

Program nie zmienił się od momentu wprowadzenia w ubiegłym roku. Wtedy – tak jak i teraz – upoważnia do 4. miesięcy przerwy w spłacie, po jednym miesiącu na każdy kwartał roku.

Każdy bank nieco odmiennie interpretuje możliwości wyboru miesiąca, w którym zrealizujemy wakacje kredytowe. Kluczowe jest, aby bazować na informacjach pozyskanych u konsultantów swojego banku, jak i ekspertów finansowych.

Co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?

Możliwości jest wiele. By nie podjąć chybionej decyzji finansowej, zwłaszcza w tak niepewnej sytuacji na rynku, warto zasięgnąć opinii doradców finansowych. Ich wieloletnie doświadczenie pozwala rekomendować najkorzystniejsze sposoby lokowania pieniędzy.

Doradcy, wśród możliwych rozwiązań – zależnych od potrzeb, możliwości i celów każdego kredytobiorcy – wymieniają m.in.:

· nadpłatę kredytu (obniżającą kapitał, a co za tym idzie – odsetki)

· wpłatę na depozyt bankowy,

· wpłatę na konto oszczędnościowe,

· złożenie na terminową lokatę.

PRZYKŁAD:

Comiesięczna rata hipoteki wzrosła nam z 1600 do 2300 zł. Korzystając z 4. miesięcy wakacji kredytowych, w 2023 roku wpłacimy do banku mniej o ponad 9 000 zł. To szansa, by dobrze zagospodarować tę sumę.

Wakacje kredytowe – czy warto?

Eksperci skłaniają się ku stwierdzeniu, że wakacje kredytowe to korzystna okazja dla każdego kredytobiorcy.

Umożliwiają Polakom samodzielne rozdysponowanie pieniędzmi (zachęcając przynajmniej część osób do edukacji ekonomicznej), które w normalnej sytuacji wpłaciliby do banku, podreperowanie domowego budżetu czy założenie terminowej lokaty, mogącej – na przestrzeni czasu – generować oszczędności. Każdy przypadek jest inny, dlatego swoje zastrzeżenia, możliwości i cele warto przeanalizować z pomocą doświadczonych analityków i doradców.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wakacji kredytowych? Szukasz eksperta, którzy pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię na każdym kroku drogi do wolności finansowej.

Powiązane artykuły

Strach walczy z chciwością  – wyczekiwanie na ruch w górę czy obawa przed silną korektą?

Co rynku akcji, obligacji, walut i surowców przyniósł nam burzliwy listopad? Czy grudzień przyniesie trwałe wybicie ponad historyczne maksima na rynku akcji? Czy stale rosnąca cena złota utrzyma się w dłuższej perspektywie? Przeczytaj komentarz rynkowy przygotowany przez Marcina Lau Głównego analityka Phinance S.A. AKCJE W naszej spółce mamy wielu górołazów. Wasz ulubiony autor komentarzy ekonomicznych…
Czytaj artykuł

Phinance S.A. uczestniczyło w IX Kongresie Pośrednictwa Finansowego

Kongres Pośrednictwa Finansowego to największe cykliczne spotkanie branżowe, organizowane przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych. W miniony wtorek odbyło się już dziewiąte takie spotkanie i Phinance miało zaszczyt w nim uczestniczyć. Wydarzenie, rokrocznie jest wyjątkowym spotkaniem ekspertów z sektora pośrednictwa finansowego, które jest okazją do wymiany doświadczeń i rozmów na tematy ważne dla całej branży. Stanowi też…
Czytaj artykuł

Rosnąca rola pośredników finansowych w dystrybucji produktów inwestycyjnych

Niezależni dystrybutorzy dostarczają swoim klientom coraz bogatszą ofertę, dobrze wyselekcjonowaną, niestandardową i nie związaną wprost z produktami bankowymi. Na konkurencyjnym rynku bancassurance obserwuje się natomiast zmniejszający się wolumen dystrybucji produktów inwestycyjnych (o charakterze ubezpieczeniowym). Pomimo faktu, że sprzedaż funduszy inwestycyjnych jest wciąż zdominowana przez kanał bankowy rola pośredników finansowych w tym obszarze oferty produktowej stale…
Czytaj artykuł

Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej…
Czytaj artykuł
Polisa na życie

Czy polisa na życie do kredytu hipotecznego jest obowiązkowa?

Choć nie ma ustawowych przepisów nakazujących zawieranie polisy na życie przy kredycie hipotecznym, to wiele banków oczekuje tego od swoich klientów. Ma ono być dodatkowym zabezpieczeniem a wypadek śmierci kredytobiorcy. W takich sytuacjach rodzina może mieć problem ze spłatą zobowiązania. Wtedy rozwiązaniem jest świadczenie ubezpieczeniowe. Banki najczęściej już przy zawieraniu umowy kredytowej proponują wykupienie u…
Czytaj artykuł

Ekonomia w cieniu konfliktów zbrojnych.

Ten miesiąc obfitował w zmiany – zakończone wybory, konflikt zbrojny na Bliskim Wschodzie. Jaki wpływ na gospodarkę mają ostatnie wydarzenia? Jakie zmiany przyniosą na rynku walut, surowców? Co zmienią na naszym rodzimym rynku akcji? AKCJE Poprzedni komentarz kończyłem życzeniami dobrych politycznych wyborów. Zdając sobie sprawę, że nie wszyscy są zadowoleni ze zmiany na scenie politycznej,…
Czytaj artykuł

Jak oszczędzają Polacy?

Zarządzanie wolnymi środkami czyli jesienne wekowanie dla przyszłej pysznej konsumpcji. Według wielu skryptów, poradników a nawet poważnych podręczników zajmujących się doradztwem finansowym, zarządzając własnymi zasobami powinno stosować się prostą regułę (z jakże pomocnym w jej realizacji arkuszem kalkulacyjnym) o enigmatycznej nazwie: 50/30/20. Według niej: 50% swojego miesięcznego dochodu powinniśmy przeznaczyć na podstawowe, niezbędne wydatki; 30%…
Czytaj artykuł

Założenia programu Kredyt 2%

Bezpieczny kredyt 2%, czyli system dopłat do rat kredytu hipotecznego, ma ułatwić dostęp do zakupu pierwszego mieszkania albo domu. Kto może skorzystać z programu? Jak działa Bezpieczny kredyt 2%? Czym jest Bezpieczny kredyt 2%? Bezpieczny kredyt 2% jest rządowym projektem, mającym na celu pomoc w finansowaniu zakupu lub budowy pierwszego mieszkania albo domu. Polega on…
Czytaj artykuł

Zobacz również