Poznaj tajniki rządowej tarczy antyinflacyjnej.

ABC wakacji kredytowych – czy warto w 2023 roku?

22 września 2023

W obliczu dynamicznych zmian ekonomicznych, rząd w ubiegłym roku wyszedł naprzeciw potrzebom kredytobiorców. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, to rozwiązanie umożliwiające przerwę w spłacie zarówno kapitału, jak i odsetek (z pominięciem opłat ubezpieczeniowych). Mimo że skorzystało z niego już blisko 1 mln Polaków, ma swoje restrykcje i ograniczenia. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku? Kto nie skorzysta z tej opcji? Przekonaj się!

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są jedną z rządowych strategii obrony przed inflacją. Mają na celu złagodzenie skutków wysokiego oprocentowania stóp NBP czy wzrostu cen artykułów. Upoważnionych do skorzystania z tego programu jest około 1,9 mln rodaków.

Miesięczna przerwa w spłacie nie jest traktowana jako zaległość, a więc nie wpływa na zdolność kredytową. Zaoszczędzoną sumę możemy wykorzystać na wiele sposobów – więcej na ten temat w dalszej części.

„Zamrożenie” raty nie oznacza jej umorzenia – po weryfikacji wniosku okres kredytowania wydłuża się o czas wakacji.

Kto może wstrzymać spłatę?

Rozwiązanie przewidziane jest dla tych, którzy wspomagając się kredytem hipotecznym (ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem), zaciągniętym w złotówkach, zakupili mieszkanie na własny użytek. Wakacje wykluczają zadłużenia zaciągnięte na lokale pod wynajem.

Kluczową regułą jest także nabycie nieruchomości przed 1 lipca 2022 roku.

Ile razy i kiedy skorzystać z wakacji kredytowych?

Zgodnie z założeniem spłatę kredytu możemy zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy. Cztery razy
w 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

Warto zaznaczyć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. W takich wypadkach wysokość raty zależna jest od warunków rynkowych i decyzji RPP.

Po cyklu 11. podwyżek stóp, RPP od września utrzymuje je na stałym poziomie. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się kolejne wzrosty, np. na początku 2023 roku.

Wydaje się więc, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak zmieni się po kolejnym posiedzeniu RPP.

PRZYKŁAD:

Gdy zdecydowaliśmy się na wstrzymanie raty kredytu hipotecznego, a termin spłaty przypada na każdy 1. dzień miesiąca, stosowne kroki (m.in. wniosek) należy podjąć najpóźniej do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.

Gdzie złożyć wniosek?

Przed rejestracją należy zweryfikować, czy spełniamy warunki przystąpienia do tarczy. Warto także pamiętać, że banki mogą różnić się od siebie zaleceniami wobec klientów. Wniosek złożymy np. w:

· bankowości internetowej,

· aplikacji mobilnej na systemy mobilne (np. iOS i Android),

· jednym z oddziałów banku.

Wakacje kredytowe a inne przerwy w spłacie

Wakacje kredytowe nie są nowym zjawiskiem. Zazwyczaj jednak wstrzymanie raty odnosi się do kapitału. W tych przypadkach wciąż należy uiścić stosowne odsetki i/lub inne, dodatkowe opłaty.

W przypadku rządowych wakacji kredytowych 2023 r. jest inaczej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek skutkuje miesięczną pauzą, obejmującą całą płatność i w przeciwieństwie do innych ulg wydłuża okres kredytowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji – skorzystaj z pomocy eksperta Phinance.

Porównanie wakacji kredytowych 2022 r. a 2023 r.

Program nie zmienił się od momentu wprowadzenia w ubiegłym roku. Wtedy – tak jak i teraz – upoważnia do 4. miesięcy przerwy w spłacie, po jednym miesiącu na każdy kwartał roku.

Każdy bank nieco odmiennie interpretuje możliwości wyboru miesiąca, w którym zrealizujemy wakacje kredytowe. Kluczowe jest, aby bazować na informacjach pozyskanych u konsultantów swojego banku, jak i ekspertów finansowych.

Co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?

Możliwości jest wiele. By nie podjąć chybionej decyzji finansowej, zwłaszcza w tak niepewnej sytuacji na rynku, warto zasięgnąć opinii doradców finansowych. Ich wieloletnie doświadczenie pozwala rekomendować najkorzystniejsze sposoby lokowania pieniędzy.

Doradcy, wśród możliwych rozwiązań – zależnych od potrzeb, możliwości i celów każdego kredytobiorcy – wymieniają m.in.:

· nadpłatę kredytu (obniżającą kapitał, a co za tym idzie – odsetki)

· wpłatę na depozyt bankowy,

· wpłatę na konto oszczędnościowe,

· złożenie na terminową lokatę.

PRZYKŁAD:

Comiesięczna rata hipoteki wzrosła nam z 1600 do 2300 zł. Korzystając z 4. miesięcy wakacji kredytowych, w 2023 roku wpłacimy do banku mniej o ponad 9 000 zł. To szansa, by dobrze zagospodarować tę sumę.

Wakacje kredytowe – czy warto?

Eksperci skłaniają się ku stwierdzeniu, że wakacje kredytowe to korzystna okazja dla każdego kredytobiorcy.

Umożliwiają Polakom samodzielne rozdysponowanie pieniędzmi (zachęcając przynajmniej część osób do edukacji ekonomicznej), które w normalnej sytuacji wpłaciliby do banku, podreperowanie domowego budżetu czy założenie terminowej lokaty, mogącej – na przestrzeni czasu – generować oszczędności. Każdy przypadek jest inny, dlatego swoje zastrzeżenia, możliwości i cele warto przeanalizować z pomocą doświadczonych analityków i doradców.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wakacji kredytowych? Szukasz eksperta, którzy pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię na każdym kroku drogi do wolności finansowej.

Powiązane artykuły

Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz…
Czytaj artykuł
Obligacje detaliczne COI i EDO

Inflacja i jej wpływ na oprocentowanie obligacji detalicznych.

Inwestowanie jest procesem ciągłym, polegającym na nieustannym analizowaniu, planowaniu, wykonywaniu transakcji oraz ich późniejszej ocenie. Przez długi czas, liczony w latach, poważną konkurencją dla funduszy inwestycyjnych budowanych na obligacjach skarbowych hurtowych były obligacje detaliczne indeksowane inflacją, których wyłącznym dystrybutorem jest PKOBP i PEKAO SA.  Podczas gdy największy fundusz obligacji skarbowych zgromadził 2,5 mld, w samym…
Czytaj artykuł

Obniżki stóp procentowych, rekordowe dywidendy i kurs złotego w cieniu zarzutów dla prezesa NBP

Historycznie najwyższe wypłaty dywidend i zbliżające się zmiany wysokości stóp procentowych - czego w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się na rynkach inwestycyjnych? AKCJE Z perspektywy scenariusza bazowego, zakładanego na początku roku dla notowań akcji na giełdach, oddalające się w USA obniżki stóp procentowych, to bardzo dobra wiadomość. Coraz bardziej widoczna staje się możliwość dalszych wzrostów…
Czytaj artykuł

Hipoteka a zwrot prowizji bankowej: Jak odzyskać pieniądze po wcześniejszej spłacie kredytu?

Prowizja bankowa to opłata za korzystanie z usług instytucji. Zaciągając kredyt hipoteczny, często musimy zapłacić za rozpatrzenie wniosku, uruchomienie kredytu albo spłatę zobowiązania przed terminem. Przepisy umożliwiają kredytobiorcy odzyskanie części prowizji, jeśli spłaca zobowiązanie wcześniej. Jak uzyskać zwrot od banku? Zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę – przepisy W Polsce kwestie związane z kredytem hipotecznym reguluje…
Czytaj artykuł
dywidenda a procedury walnego zgromadzenia 2024

Wiosenne porządki z nadzieją na letnie zbiory – rzecz o dywidendzie

Na giełdzie trwa hossa, zapowiadająca rekordowe wyniki spółek. Warto przypomnieć sobie więc, zasady podziału zysków dla akcjonariuszy w formie dywidendy. Przygotować się do letnich zbiorów porządkując terminy i zasady na jakich podstawowe prawo akcjonariuszy czyli dywidenda jest realizowane.  Dywidenda kojarzy się z wypłatą pieniędzy i taką formę przybiera w przypadku spółek notowanych na giełdzie. Dywidendy…
Czytaj artykuł
Program mieszkanie na start - nowy projekt rządowy 2024

Program Mieszkanie na start: Nowy rządowy projekt zastępujący Bezpieczny kredyt 2 proc. – Jakie są jego założenia?

Warunki kredytu Mieszkanie na start Program Mieszkanie na start polega na dopłatach do rat kredytu. Ich wysokość ma być zależna od wielkości gospodarstwa domowego i naliczana do ustalonego poziomu kapitału. Program nie zakłada limitu wysokości kredytu, a dotacje mają obowiązywać przez 10 lat. Środki będzie można przeznaczyć na: zakup mieszkania albo domu jednorodzinnego z rynku…
Czytaj artykuł

Zobacz również