Jak ma wyglądać pomoc dla frankowiczów według ustawy prezydenckiej?

Blog Kredyty 3 min.
17 października 2023

Ustawa prezydencka mająca za zadanie pomóc osobom, które wzięły kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich jest przedmiotem wielu sporów, dywagacji i konsultacji społecznych.

Prezydent Andrzej Duda, jeszcze w kampanii wyborczej mówił o konieczności pomocy frankowiczom. Jednak ustawa, jaką zaproponował jest dla wielu osób z kredytem we frankach niewystarczającym rozwiązaniem ich trudnej sytuacji, a wśród ekonomistów rysuje się ona, jako bezpośrednie zagrożenie dla budżetu państwa. Abstrahując od tego czy jest ona wadliwa czy nie, postaramy się dzisiaj przekazać jej najważniejsze elementy, na których się opiera.

Dlaczego istnieje potrzeba regulacji prawnej wspomagającej frankowiczów?

Problem z kredytem we frankach jest dość złożony i dotyczy on dzisiaj wielu tysięcy osób. Nie byłoby całego zamieszania, gdyby nie fakt, że w opinii frankowiczów, wielu pracowników instytucji bankowych wręcz rekomendowało im wzięcie „tańszego kredytu” w pewnej walucie, jaką był wówczas frank szwajcarski. Dziś wielu z nich czuje się oszukanych przez instytucje bankowe i oczekuje podjęcia zdecydowanych działań w tej sprawie przez państwo polskie.

Można spekulować, czy ich roszczenia mają realne uzasadnienie biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób kuszonych podobnymi ofertami, zdawało sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie niosą za sobą pożyczki w obcej walucie. Nie wchodząc w szczegóły tego sporu stoimy dziś przed trudną sytuacją gospodarczo-społeczną, a tą postanowił rozwiązać Prezydent RP Andrzej Duda proponując ustawę, która ma być swoistym kompromisem między frankowiczami, a instytucjami bankowymi. Jej główną cechą jest obliczanie nowych rat kredytu na podstawie tzw. sprawiedliwego kursu.

Zwrot spreadu…

Spread określa różnicę pomiędzy kursem sprzedaży i kupna waluty, w której zaciągamy kredyt. Najprościej rzecz ujmując, gdy zaciągamy kredyt w obcej walucie to bank przyznaje nam go po niższej cenie (czyli cenie kupna), jednak nasze raty do spłaty są obliczane na podstawie wyższej ceny (czyli ceny sprzedaży). Ustawa prezydencka nakazuje wypłacić bankom spread. Może to nastąpić poprzez fizyczne przelanie na nasze konto określonej sumy pieniędzy lub też bank może obniżyć kwotę naszego kredytu do spłaty, o wartość wspomnianego spreadu. Jednak warto pamiętać, że jeżeli nie złożymy stosownego wniosku bank automatycznie pomniejszy kwotę naszego kredytu i nie będziemy mogli wybrać przelewu pieniędzy na nasze konto.

Proces przewalutowania…

Jeżeli chodzi o najważniejszą część ustawy frankowej dotyczącej przewalutowania, to możemy tej operacji dokonać na dwa rożne sposoby. Pierwszą możliwością jest dogadanie się między bankiem, a kredytobiorcą w celu ustalenia nowych rat spłaty kredytu. Tu nie trzeba wiele wyjaśniać, gdyż wszystko jest ustalane indywidualnie. Jednak, jeżeli bank nie wyrazi zgody na ustalenie dogodnych dla nas rat, będziemy mogli skorzystać ze wspomnianego już wcześniej tzw. sprawiedliwego kursu.

Sprawiedliwemu kursowi w ustawie prezydenta poświęca się dość dużo miejsca, gdyż jest to pojęcie mocno skomplikowane i stanowi indywidualną propozycję dla każdego kredytobiorcy. Oblicza się go na podstawie wzoru matematycznego, który bierze pod uwagę wiele czynników. Wysokość raty jest uzależniona głównie od korzyści, jakie udało się pożyczkobiorcom uzyskać zaciągając kredyt w obcej walucie do momentu zawirowań, które wystąpiły na światowych rynkach. Jeżeli kredyt był brany na długo wcześniej, rata zostanie obniżona nieznacznie w porównaniu do rat osób, które wzięły swój kredyt stosunkowo niedawno. Aby w prosty sposób obliczyć swoją ratę kredytu po przewalutowaniu, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który po podaniu niezbędnych danych pozwoli nam szybko wykonać skomplikowane działanie. Pamiętajmy jednak, że skorzystanie z nowej raty kredytu wg. kursu sprawiedliwego jest ustalane na stałe i nie da się już później go zmienić.

Przeniesienie własności, w zamian za uwolnienie od zadłużenia…

Istnieje inna możliwość szybszego uporania się z niekorzystnym kredytem w obcej walucie jednak, aby ją zrealizować trzeba spełnić kilka warunków. Chodzi o przeniesienie praw do mieszkania, na bank w zamian za umorzenie kredytu pozostałego nam do spłaty. Niestety, jeżeli kredyt spłacamy już jakiś czas, to włożone przez nas pieniądze nam przepadną. Jest to rozwiązanie dla osób, które widzą, że nie są w stanie fizycznie dalej spłacać swojego zobowiązania i wolą zdecydować się na taki krok niż narazić się na gorsze konsekwencje w przyszłości.

Czy to się opłaca?

Choć ustawa prezydencka jest pewnym rozwiązaniem problemu dotyczącego wielu tysięcy osób, to ekonomiści i eksperci finansowi wskazują na fakt, że powinna ona być jeszcze raz napisana lub przynajmniej przemodelowana w taki sposób, aby nie obciążyć i tak już nadwyrężonego budżetu Polski. Wielu frankowiczów zwraca uwagę, że proponowany model jest dla nich mniej korzystny i proponują oni, aby przyjąć kurs do przewalutowania z dnia zaciągnięcia przez nich kredytu. Takie rozwiązanie raczej nie zostanie przyjęte, gdyż jak wskazują analitycy byłoby ono prawdziwą katastrofą dla finansów państwa, a także doprowadziłoby do upadku, co najmniej kilku instytucji bankowych działających w Polsce.

Ustawa prezydencka jest prawdziwym ekonomicznym wyzwaniem dla naszego państwa i jego instytucji. Jaka będzie jej ostateczna wersja jeszcze nie do końca wiadomo, ponieważ coraz więcej głosów przemawia za rozważnym przemyśleniem wypuszczenia w życie ustawy w formie, w jakiej została nam przedstawiona.

Potrzebujesz doradztwa finansowego? Skontaktuj się z nami!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również