CZY POWRÓT ZAGRANICZNEGO KAPITAŁU NA POLSKĄ GIEŁDĘ, DAJE ZIELONE ŚWIATŁO DO INWESTOWANIA?

24 lutego 2016

Przedostatni tydzień lutego daje nowe nadzieje powrotu zagranicznych inwestorów na polską GPW. Wpływ na to ma kilka istotnych czynników, które mogą skutkować dobrymi wynikami polskiej gospodarki i zwiększeniem udziału zagranicznych inwestycji na naszym rynku. Czy w obecnej sytuacji doradztwo inwestycyjne może efektywnie pomóc w skutecznym pomnażaniu swojego kapitału?

Pomoc dla frankowiczów ograniczona…?

W ostatnich dniach mogliśmy usłyszeć deklaracje wicepremiera Mateusza Morawieckiego o ograniczeniu przez rząd ustawy prezydenckiej dotyczącej frankowiczów. Te zapowiedzi odebrano z optymizmem, jednak dość umiarkowanym z uwagi na fakt, że samo Ministerstwo Finansów nie potwierdzało wszczęcia dodatkowych pracy nad ustawą Prezydenta Andrzeja Dudy. Nie zmienia to jednak faktu, że inwestorzy mogą być dobrej myśli, gdyż po wypowiedziach wicepremiera Morawieckiego jasno widać, że ma on świadomość zagrożenia płynącego z przedstawionego projektu dla budżetu Państwa i rynku inwestycyjnego.

W udzielonym wywiadzie dla Radia RMF FM wicepremier Morawiecki, potwierdził również, że najlepszym rozwiązaniem tej sytuacji będzie uzyskanie porozumienia na linii sektora bankowego i kredytobiorców bez udziału świata polityki. Co prawda nie ma jeszcze jasnej deklaracji MF w tej sprawie, ale świat ekonomii zareagował bardzo pozytywnie na ton wypowiedzi wicepremiera i widać tego pierwsze efekty.

WIG20 mocno w górę

W przedostatnim tygodniu lutego WIG20 odnotował bardzo duży wzrost. Podczas zamknięcia kursów wynosił on 1842 pkt. Takie rezultaty były wynikiem przede wszystkim środowej sesji, której faworytami byli Alior Bank, mBank i BZ WBK, dzięki ich giełdowemu wzrostowi powyżej 5%. Tak dobrej dziennej sesji giełda nie odnotowała od 4 lat, co może być pewnym sygnałem do kolejnych wzrostów i zwiększenia inwestycji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że przyczyną takiego stanu rzeczy nie muszą być jedynie deklaracje wicepremiera Morawieckiego, gdyż łatwo zauważyć, że największe wzrosty zanotowały duże banki, a nie te, które swoje portfele budują w głównej mierze na zyskach z kredytów frankowych.

Oprócz banków bardzo wysoki wzrost zanotowały spółki PKN Orlen (wzrost o 4,3%) PGNiG (wzrost o 4%) i KGHM (wzrost o 3,8%). Warto też zauważyć, że ceny poszczególnych banków są bardzo niskie, co dodatkowo może mobilizować zagranicznych inwestorów do powrotu na polską GPW. Jak widzimy sytuacja na polskim rynku ulega znacznemu poprawieniu, co z pewnością przełoży się na kolejne wzrosty ponoszonych inwestycji przez dużych i mniejszych graczy.

Czy nadszedł odpowiedni moment na podjęcie inwestycji?

Ostanie wyniki i optymistyczne prognozy dotyczące naszego rynku mogą zachęcać do inwestowania. Bardzo ważny może się okazać odpowiedni wybór sektora, w którym warto podjąć tego typu działania oraz prawidłowe wykorzystanie dostępnych narzędzi pomagających na uzyskanie dobrych rezultatów. Sytuacja sprzyja bardzo wielu inwestycjom, dlatego szczególnie teraz warto podjąć skuteczne działania prowadzące do pomnożenia kapitału.

Zarówno dla mniejszych, jak i większych inwestorów dobrym pomysłem może okazać się skorzystanie z usług, jakimi charakteryzuje się profesjonalne zarządzanie aktywami pomagające w ich efektywnym alokowaniu.

Doradcy Phinance posiadają bogate doświadczenie oraz umiejętności w tym zakresie, a także cechują się odpowiedzialną realizacją poszczególnych założeń. Współpracujemy również z Domem Maklerskim Alfa, dzięki czemu oferta tych podmiotów będzie odpowiednia zarówno dla osób nieposiadających zbyt dużych umiejętności i wiedzy, jak również dla firm i spółek inwestujących od lat na naszym rynku oraz na rynkach zagranicznych.

Jak doradztwo inwestycyjne pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji?

Przede wszystkim wszelkie inwestycje muszą być oparte na dobrze przeprowadzonej analizie. Każda decyzja finansowa powinna być przemyślana pod kątem przyszłych zysków, jak również ryzyka, które trzeba będzie ponieść podczas jej realizacji. Nieocenioną wartością, w tym względzie może odznaczać się rzetelna oraz uczciwa pomoc doradcy, który wskaże nam przewidywane zyski, ale i zagrożenia płynące z poszczególnych rozwiązań. Doradztwo finansowe powinno stosować wobec każdej osoby prywatnej oraz firmy, rzetelną informację potrafiącą jasno odpowiedzieć na wszelkie pytania klienta.

Transparentność, a także uczciwa polityka dotycząca obsługi klienta powinna być domeną wszystkich doradców finansowych i inwestycyjnych działających w przestrzeni rynkowej. Dobra współpraca pomiędzy dwoma stronami oparta na partnerskich zasadach pozwala na bezpieczne uzyskanie optymalnych zysków, co przekłada się na komfort współpracy i skuteczne unikanie błędnych decyzji.

Ostatnie sukcesy GPW mogą zachęcać do uruchomienia kapitału, jednak swoje decyzje warto podejmować w porozumieniu z ekspertami umiejętnie wskazującymi rozwiązania dostosowane do potrzeb poszczególnych inwestorów, a także ich możliwości. Dodatkowo warto zauważyć, iż optymistyczne prognozy mogą zachęcić zagraniczny kapitał do powrotu na GPW, a to z kolei może zwielokrotnić zyski wielu polskich inwestorów.

Dowiedz się więcej o inwestycjach kapitału!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również