Mówi się, że upragnione cztery kąty staną się bardziej przystępne. My sprawdzamy, czy to ​prawda!

Mieszkania tanieją? Wiemy, czy warto czekać z kredytem!

22 września 2023

Załamanie na rynku kredytów hipotecznych i trudności z uzyskaniem finansowania w związku ze spadkiem zdolności kredytowej, przy jednoczesnym wzroście cen w gospodarce, stawiają pod znakiem zapytania stabilność cen na rynku nieruchomości. O spektakularnych wzrostach cen, które obserwowaliśmy w ostatnich latach, szczególnie w największych ośrodkach miejskich możemy na razie zapomnieć. Czy jednak jest szansa, że ceny mieszkań spadną? Czy jest na co czekać?

Wzrosty cen na rynku nieruchomości w latach 2018-2021, mimo trwającej przez blisko dwa lata pandemii, były bardzo zauważalne. Średnia cena mieszkania w Warszawie czy Krakowie, wzrosła w tym okresie nawet o kilkadziesiąt procent. Najchętniej kupowane lokale, o poszukiwanych metrażach, drożały właściwie z miesiąca na miesiąc i dotyczyło to tak samo rynku pierwotnego jak i wtórnego.

Wielu ekspertów wieściło, iż jest to swoista bańska spekulacyjna i że ceny mieszkać spadną gwałtownie -  jednak do tej pory te scenariusze się nie ziściły i mimo problemów na rynku kredytów, na razie nic nie wskazuje, aby miało to mieć miejsce.

Czy mieszkania stanieją? 

Za spadkiem cen mogłyby przemawiać dwa argumenty:

  • mniejszy popyt na mieszkania w związku z trudnością z uzyskaniem kredytu,
  • kłopoty ze spłatą kredytów hipotecznych, które mogą skłonić część właścicieli mieszkań do sprzedaży nieruchomości.

Mniejszy popyt na kredyty jest faktem potwierdzonym przez NBP. Popyt na kredyty hipoteczne w 2 kwartale 2022 spadł o 87%  i jest to efekt drastycznego zaostrzenia polityki kredytowej banków. W sierpniu 2022 r. popyt był mniejszy o ponad 70 % niż w analogicznym okresie roku 2021.

Kredyt jest uzyskać trudno, a sama zdolność kredytowa może być nawet o połowę niższa niż jeszcze na początku roku.

Kłopoty ze spłatą zobowiązań kredytowych w związku ze zmianą stóp procentowych i wzrostem kosztów obsługi kredytów ma wielu Polaków, ale na razie są one amortyzowane przez działania rządowe: wakacje kredytowe, wsparcie w spłacie itp.

Czy w dłuższej perspektywie te działania będą kontynuowane? Trudno powiedzieć, niemniej wiele osób, które spłacają kredyty hipoteczne, nieruchomość zakupiło na własne cele mieszkaniowe. Jeśli ich sytuacja rodzinna i zawodowa nie zmieniła się znacząco, nie będą one tak skłonne do pozbycia się nieruchomości -  zwłaszcza w atrakcyjnej dla kupującego cenie. Trudno więc w ciągu najbliższych miesięcy spodziewać się na rynku nagłego wysypu ofert mieszkaniowych o konkurencyjnych parametrach.

Faktem jest jednak, że obserwujemy obecnie większe różnice w cenie ofertowej i transakcyjnej, a sprzedający są bardziej skłonni do negocjacji. Podobnie prezentuje się sytuacja na rynku pierwotnym. Deweloperzy, którzy mają rozpoczęte projekty, chętniej zgadzają się na obniżki ceny i nie są one już wyłącznie symboliczne -  zdarza się, że sięgają nawet kilku procent.

Czy warto czekać z kredytem hipotecznym?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i najprościej stwierdzić, że „ to zależy”.  Jeśli planowaliśmy od dłuższego czasu zakup nieruchomości, zima może być na to dość dobrym momentem. Warto pamiętać o obowiązującym programie wspierającym zakup mieszkania bez wkładu własnego i sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Warto jednak zrobić to rozsądnie i porozmawiać o swoich planach z Doradcą Finansowym. Internetowe kalkulatory zdolności kredytowej bardzo często wprowadzają klientów w błąd i nie pozwalają w sposób rzetelny ocenić naszej sytuacji.

Jeśli okaże się, że nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej, warto porozmawiać z Doradcą o możliwych sposobach jej poprawienia. Ceny najmu, które w ostatnim roku bardzo mocno wzrosły, mogą być dla wielu osób argumentem za poszukiwaniem sposobu na zakup swojego mieszkania. Jeśli jesteś w tej grupie, zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja