Czemu prowizja może być korzystnym rozwiązaniem dla pracownika?

22 września 2023

Wynagrodzenie, oprócz atmosfery, dobrych relacji czy zakresu obowiązków, to podstawowy element, na który zwracamy uwagę przy poszukiwaniu nowego zajęcia, zmianie pracy. Najchętniej widzianą formą wynagrodzenia jest to stałe - niezależne od wyników. Nie zawsze jednak jest ono dla pracownika tak naprawdę korzystne. Dlaczego część pracowników decyduje się na wynagrodzenie prowizyjne? Czy na systemie prowizyjnym faktycznie zarabia się więcej? Kiedy prowizja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem?

O pieniądzach warto rozmawiać wprost - bez owijania w bawełnę. W końcu są one ważną częścią naszego życia. Wynagrodzenie, które otrzymujemy za naszą pracę powinno pozwolić nie tylko na opłacenie rachunków i podstawową egzystencję, ale także na realizację marzeń, zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego, rozwój czy sukcesywne oszczędzanie.

Najczęściej spotykana w Polsce forma wynagradzania pracowników to wynagrodzenie stałe lub łączone z prowizją. Jednak najczęściej to podstawa stanowi zasadniczą część wynagrodzenia, a wynagrodzenie dodatkowe - czy to w postaci premii, czy np. procentu od sprzedaży, jest mniejszą, zwykle 20-30 % częścią całego uposażenia.

W Phinance stawiamy na rozwój i elastyczność. Staramy się dać naszym współpracownikom maksimum swobody. To powoduje, że zasady wynagradzania są niestandardowe, ale w bardzo wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze dla pracownika niż bazowanie na stałej, najczęściej stosunkowo niskiej podstawie.

Jak to działa w praktyce?

Wynagrodzenie w Phinance - kontyngent + prowizja

Wynagrodzenie w Phinance składa się z tzw.kontyngentu oraz z prowizji, która nie jest ograniczona kwotowo, a więc daje pracownikowi naprawdę duże możliwości.

Współpracownik, aby otrzymać kontyngent, musi spełnić nasze podstawowe kryteria.

Najczęściej jest to wykonanie minimum kilku analiz finansowych. Kryteria te mogą się różnić, jest to kwestia do uzgodnienia indywidualnie z przełożonym. Kontyngent to kwota, którą otrzymujemy po wykonaniu podstawowych obowiązków doradcy, niezależnie od wyników sprzedażowych.

Prowizja natomiast, zależna jest już od wyników i może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w przypadku doświadczonych doradców.

https://www.youtube.com/watch?v=xx-5Jjl4tXc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fphinance.prowly.com%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance - dlaczego prowizja jest korzystna?

Stała podstawa wydaje się korzystna, ale przecież rzadko gwarantuje naprawdę wysokie zarobki, a na dłuższą metę również nie motywuje do pracy. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest stałe, to po co się starać? 

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance to:

· motywacja do osiągnięcia jak najwyższego wynagrodzenia – nie ma u nas sufitu finansowego. Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego wkładu pracy i możesz je łatwo oszacować szacując sprzedaż. To też bezpośredni wpływ na to ile będzie wynosiła Twoja emerytura.

· wolność /elastyczność – po okresie wdrożenia współpracownik sam wyznacza sobie cele i sposób ich realizacji. Będąc na wynagrodzeniu prowizyjnym to współpracownik decyduje o swoim czasie pracy, miejscu jej wykonywania oraz o wymiarze godzin. Nie narzucamy sztywnych ram czasowych ani nie kontrolujemy Twojego czasu pracy. Dajemy Ci też dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji, proponowaniu klientom produktów najlepszych dla nich.

· zmienny procent prowizji, który jest zależny od stażu pracy i Twoich wyników. Wraz ze wzrostem wyników sprzedażowych, wzrasta także procent prowizji – oznacza to, że doradca stopniowo za tą samą pracę otrzymuje coraz więcej. To pozwala Ci w przewidywalny sposób kierować swoim rozwojem.

Warto podkreślić, że żadne stałe wynagrodzenie nie daje takich możliwości finansowych jak prowizja w branży finansowej. W Phinance przykładamy dużą wagę aby zasady wynagrodzeń były maksymalnie transparentne i uwzględniały wiele czynników. Zależy nam aby każdy z naszych współpracowników mógł samodzielnie obliczyć jakiego wynagrodzenia może się spodziewać.

Stałe wynagrodzenie wydaje się być korzystne tylko na początku kariery doradcy finansowego. Wraz z rozwojem zawodowym traci ono na znaczeniu i byłoby po prostu dla większości osób zupełnie niekorzystne.

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance w 2021 roku wynosiło rocznie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Młodsi stażem doradcy mogą zwykle liczyć na wynagrodzenie prowizyjne w kwocie od 60 do 100 tys. złotych rocznie, jednak z każdym rokiem pracy kwoty te rosną.

Czy warto więc trzymać się stałej podstawy, która zamiast motywować, ogranicza? Odpowiedź wydaje się oczywista!

Zainteresowany współpracą z nami? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również