Odkryj kluczowe wyróżniki najczęstszych form finansowania.

To różni leasing od kredytu samochodowego!

Blog Leasing 2 min.
13 lutego 2023

13 lutego 2023

Kredyt samochodowy to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy łodzi. W odróżnieniu od leasingu wśród kredytobiorców panuje przeświadczenie, iż są właścicielami pojazdu w trakcie, jak i po zakończeniu umowy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego? Które rozwiązanie cechuje prostsza procedura? Kiedy spodziewać się zmian oprocentowania? Odkryj tajniki kredytu i leasingu!

Czy kredytobiorca jest właścicielem pojazdu?

Nie zawsze. Banki w celu redukcji ryzyka stosują dodatkowe, dedykowane zabezpieczenia, bezpośrednio związane z przedmiotem finansowania. Doskonałymi przykładami są zastawy rejestrowe, umowy przewłaszczenia części pojazdu (49/100) czy konieczność wykupu polisy AC wraz ze scedowaniem jej na bank.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Doradcą Finansowym. Niezależny ekspert przedłoży szanse, nieścisłości lub rozwiązania.

Kredyt samochodowy – zalety

  • możliwość zakupu wybranego auta (także używanego),
  • możliwość odliczenia VAT,
  • opcja wcześniejszej spłaty pozostałego kapitału lub zawieszenia kredytu,
  • dowolność w decyzjach o losach pojazdu, jego potencjalnej sprzedaży lub zakupie nowego,
  • zaliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Kredyt samochodowy – wady

  • obowiązek zaprezentowania odpowiedniego zabezpieczenia,
  • oprocentowanie z tendencją do zmian,
  • konieczność zgromadzenia dokumentów dochodowych,
  • ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu osobowego względem kosztów uzyskania przychodów.

Leasing konsumencki

Trudno jednoznacznie określić dobre i złe strony leasingu z racji jego podziału. Umowna forma stosunków cywilnoprawnych dzieli się na leasing operacyjny, zwrotny, finansowy i konsumencki zwany także prywatnym. Istotę leasingu bez względu na jego rodzaj można zatem porównać do najmu o charakterze długoterminowym.

Leasing – zalety

  • uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
  • niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
  • w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone i niezmienne opłaty
  • w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT,
  • w przypadku leasingu finansowego – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
  • profity prawno-podatkowe.

Leasing – wady

  • brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
  • fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury,
  • ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
  • brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej (w określonych przypadkach – np. pojazdy o wartości powyżej 150 tys.).

Leasing czy kredyt – co się opłaca?

Pojazd w zależności od formy finansowania pozostaje własnością leasingodawcy lub staje się własnością leasingobiorcy. Jeśli chodzi o kredyt, warto przyjrzeć się umowie z podmiotem udzielającym kredytu. Może wystąpić tam zapis dot. zabezpieczeń, wskutek których prawa własności przejdą na stronę kredytodawcy.

Każde z rozwiązań ma więc swoje wady i zalety. Wybór finansowania zależy od indywidualnych preferencji, płynności finansowej czy innych planów biznesowych (oraz ich krótko- i długoterminowości).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma finansowania pojazdu jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, stąd należy dobrać rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na potrzeby oraz możliwości. Zawsze zalecam rozmowę z doświadczonym doradcą. To dzięki niemu dobór odpowiedniego rozwiązania będzie formalnością.

mówi Jarosław Leszkowicz, Dyrektor ds. Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.

Powiązane artykuły

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł
Polski złoty wartość 2024

Polski rynek akcji pod lupą: Kino vs. rzeczywistość

Jaka jesień czeka inwestorów? Na pierwszym planie widzimy kilka czynników, które wpłyną w najbliższych tygodniach na na rynek akcji, obligacji, surowców i walut. To oczekiwania dotyczące obniżek stóp procentowych w USA i w Europie, popyt na ETF-y amerykańskich spółek IT, słabnąca polska waluta oraz zakup złota przez banki centralne. AKCJE Zwrócono mi delikatnie uwagę, czy…
Czytaj artykuł

Seminarium Phinance 2024: sukcesy i nowe cele

Resort Arche Cukrownia okazał się idealną scenerią dla naszego corocznego spotkania, podczas którego podsumowaliśmy wspólne sukcesy i spojrzeliśmy w przyszłość. Całe wydarzenie, z dwoma uroczystymi Galami, trwało aż 3 dni pełne świetnej zabawy. Towarzyszyło nam również 12 partnerów biznesowych. Liczby, wyróżnienia, plany Gala awansów: Wręczyliśmy 44 awanse, w tym 7 na prestiżowe stanowisko Starszego Partnera.…
Czytaj artykuł

Rewolucja na rynku pracy. Czy „Phinance” wyprzedził epokę?

Polacy i Polki średnio spędzają w pracy od blisko 40 do ponad 43 godzin w tygodniu, co czyni nas jednym z najbardziej zapracowanych narodów Europy. Tempo w jakim obecnie rządzący odwracają się od kolejnych obietnic wyborczych nie nastraja optymistycznie. Jedną z obietnic na 100 dni było skrócenie do 35 h tygodnia pracy. W dobie cyfryzacji i…
Czytaj artykuł

Kredyty hipoteczne w Polsce: stałoprocentowe kontra zmiennoprocentowe – co wybrać?

Kredyty hipoteczne są jednym z kluczowych produktów finansowych dostępnych na polskim rynku. Obecnie Polacy mogą wybierać pomiędzy kredytami o stałym i zmiennym oprocentowaniu. Z danych Związku Banków Polskich i Centrum AMRON wynika, że kredyty o stałym oprocentowaniu biją rekordy popularności. Jednak czy ten wybór zawsze jest najlepszy? Kredyt o zmiennym oprocentowaniu Kredyty o zmiennym oprocentowaniu…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja