Odkryj kluczowe wyróżniki najczęstszych form finansowania.

To różni leasing od kredytu samochodowego!

Blog Leasing 2 min.
13 lutego 2023

13 lutego 2023

Kredyt samochodowy to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy łodzi. W odróżnieniu od leasingu wśród kredytobiorców panuje przeświadczenie, iż są właścicielami pojazdu w trakcie, jak i po zakończeniu umowy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego? Które rozwiązanie cechuje prostsza procedura? Kiedy spodziewać się zmian oprocentowania? Odkryj tajniki kredytu i leasingu!

Czy kredytobiorca jest właścicielem pojazdu?

Nie zawsze. Banki w celu redukcji ryzyka stosują dodatkowe, dedykowane zabezpieczenia, bezpośrednio związane z przedmiotem finansowania. Doskonałymi przykładami są zastawy rejestrowe, umowy przewłaszczenia części pojazdu (49/100) czy konieczność wykupu polisy AC wraz ze scedowaniem jej na bank.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Doradcą Finansowym. Niezależny ekspert przedłoży szanse, nieścisłości lub rozwiązania.

Kredyt samochodowy – zalety

  • możliwość zakupu wybranego auta (także używanego),
  • możliwość odliczenia VAT,
  • opcja wcześniejszej spłaty pozostałego kapitału lub zawieszenia kredytu,
  • dowolność w decyzjach o losach pojazdu, jego potencjalnej sprzedaży lub zakupie nowego,
  • zaliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Kredyt samochodowy – wady

  • obowiązek zaprezentowania odpowiedniego zabezpieczenia,
  • oprocentowanie z tendencją do zmian,
  • konieczność zgromadzenia dokumentów dochodowych,
  • ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu osobowego względem kosztów uzyskania przychodów.

Leasing konsumencki

Trudno jednoznacznie określić dobre i złe strony leasingu z racji jego podziału. Umowna forma stosunków cywilnoprawnych dzieli się na leasing operacyjny, zwrotny, finansowy i konsumencki zwany także prywatnym. Istotę leasingu bez względu na jego rodzaj można zatem porównać do najmu o charakterze długoterminowym.

Leasing – zalety

  • uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
  • niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
  • w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone i niezmienne opłaty
  • w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT,
  • w przypadku leasingu finansowego – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
  • profity prawno-podatkowe.

Leasing – wady

  • brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
  • fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury,
  • ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
  • brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej (w określonych przypadkach – np. pojazdy o wartości powyżej 150 tys.).

Leasing czy kredyt – co się opłaca?

Pojazd w zależności od formy finansowania pozostaje własnością leasingodawcy lub staje się własnością leasingobiorcy. Jeśli chodzi o kredyt, warto przyjrzeć się umowie z podmiotem udzielającym kredytu. Może wystąpić tam zapis dot. zabezpieczeń, wskutek których prawa własności przejdą na stronę kredytodawcy.

Każde z rozwiązań ma więc swoje wady i zalety. Wybór finansowania zależy od indywidualnych preferencji, płynności finansowej czy innych planów biznesowych (oraz ich krótko- i długoterminowości).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma finansowania pojazdu jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, stąd należy dobrać rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na potrzeby oraz możliwości. Zawsze zalecam rozmowę z doświadczonym doradcą. To dzięki niemu dobór odpowiedniego rozwiązania będzie formalnością.

mówi Jarosław Leszkowicz, Dyrektor ds. Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również