Odkryj kluczowe wyróżniki najczęstszych form finansowania.

To różni leasing od kredytu samochodowego!

Blog Leasing 2 min.
13 lutego 2023

13 lutego 2023

Kredyt samochodowy to zobowiązanie przeznaczone na zakup pojazdu osobowego, ciężarowego, motocykla, quada czy łodzi. W odróżnieniu od leasingu wśród kredytobiorców panuje przeświadczenie, iż są właścicielami pojazdu w trakcie, jak i po zakończeniu umowy. Okazuje się, że nie zawsze jest to prawdą. Dlaczego? Które rozwiązanie cechuje prostsza procedura? Kiedy spodziewać się zmian oprocentowania? Odkryj tajniki kredytu i leasingu!

Czy kredytobiorca jest właścicielem pojazdu?

Nie zawsze. Banki w celu redukcji ryzyka stosują dodatkowe, dedykowane zabezpieczenia, bezpośrednio związane z przedmiotem finansowania. Doskonałymi przykładami są zastawy rejestrowe, umowy przewłaszczenia części pojazdu (49/100) czy konieczność wykupu polisy AC wraz ze scedowaniem jej na bank.

W przypadku wątpliwości warto skontaktować się z Doradcą Finansowym. Niezależny ekspert przedłoży szanse, nieścisłości lub rozwiązania.

Kredyt samochodowy – zalety

  • możliwość zakupu wybranego auta (także używanego),
  • możliwość odliczenia VAT,
  • opcja wcześniejszej spłaty pozostałego kapitału lub zawieszenia kredytu,
  • dowolność w decyzjach o losach pojazdu, jego potencjalnej sprzedaży lub zakupie nowego,
  • zaliczenie w koszty odpisów amortyzacyjnych.

Kredyt samochodowy – wady

  • obowiązek zaprezentowania odpowiedniego zabezpieczenia,
  • oprocentowanie z tendencją do zmian,
  • konieczność zgromadzenia dokumentów dochodowych,
  • ograniczenia w zaliczeniu wartości samochodu osobowego względem kosztów uzyskania przychodów.

Leasing konsumencki

Trudno jednoznacznie określić dobre i złe strony leasingu z racji jego podziału. Umowna forma stosunków cywilnoprawnych dzieli się na leasing operacyjny, zwrotny, finansowy i konsumencki zwany także prywatnym. Istotę leasingu bez względu na jego rodzaj można zatem porównać do najmu o charakterze długoterminowym.

Leasing – zalety

  • uproszczone procedury bez konieczności gromadzenia wielu dokumentów,
  • niewiele formalności i błyskawiczne decyzje,
  • w przypadku leasingu operacyjnego – z góry określone i niezmienne opłaty
  • w przypadku leasingu operacyjnego – możliwość regularnego odliczania VAT,
  • w przypadku leasingu finansowego – możliwość zaliczenia do kosztów odpisów amortyzacyjnych,
  • profity prawno-podatkowe.

Leasing – wady

  • brak możliwości decydowania o przedmiocie leasingu,
  • fakt, że dotyczy konkretnego pojazdu, który został zakupiony na podstawie faktury,
  • ograniczenie możliwości w zakresie amortyzacji pojazdu,
  • brak możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych części raty leasingowej (w określonych przypadkach – np. pojazdy o wartości powyżej 150 tys.).

Leasing czy kredyt – co się opłaca?

Pojazd w zależności od formy finansowania pozostaje własnością leasingodawcy lub staje się własnością leasingobiorcy. Jeśli chodzi o kredyt, warto przyjrzeć się umowie z podmiotem udzielającym kredytu. Może wystąpić tam zapis dot. zabezpieczeń, wskutek których prawa własności przejdą na stronę kredytodawcy.

Każde z rozwiązań ma więc swoje wady i zalety. Wybór finansowania zależy od indywidualnych preferencji, płynności finansowej czy innych planów biznesowych (oraz ich krótko- i długoterminowości).

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która forma finansowania pojazdu jest lepsza. Każda ma plusy i minusy, stąd należy dobrać rozwiązanie, które precyzyjnie odpowie na potrzeby oraz możliwości. Zawsze zalecam rozmowę z doświadczonym doradcą. To dzięki niemu dobór odpowiedniego rozwiązania będzie formalnością.

mówi Jarosław Leszkowicz, Dyrektor ds. Finansowania Pojazdów i Maszyn Phinance.

Powiązane artykuły

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł
Phinance z tytułem "Najlepszego pracodawcy" Forbes!

Phinance z tytułem “Najlepszego pracodawcy” Forbes!

”Wyróżnienie nas prestiżowym tytułem "Najlepszego Pracodawcy 2025" według magazynu Forbes to ogromne wyróżnienie, ale zarazem potwierdzenie, że nasze działania w zakresie budowania atrakcyjnego miejsca pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.” – Paweł Kasica CEO Phinance. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania satysfakcji pracowników, a ostatnie wyniki pokazały, że aż 70% naszych doradców uważa Phinance za swoje docelowe miejsce pracy.…
Czytaj artykuł

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja