Najważniejsze informacje o rządowym Programie mieszkaniowym.

5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie

22 września 2023

W lipcu 2023 roku ruszy rządowy Program Pierwsze Mieszkanie. To szansa dla osób, które od lat marzą o własnych czterech kątach, jednak powstrzymywała ich sytuacja na rynku – na przykład cena kredytu. Do czego upoważnia uczestnictwo w Programie? Na jakich zasadach rząd przyzna Premie Mieszkaniowe? Sprawdź 5 faktów o Programie Pierwsze Mieszkanie i rozwiej wątpliwości!

1. Program Pierwsze Mieszkanie – co to jest?

Rządowy Program Pierwsze Mieszkanie to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie Polaków w podjęciu decyzji o własnym lokum. W zależności od tego, czy są gotowi do zakupu, czy dopiero rozpoczynają proces oszczędzania środków – Ministerstwo Finansów, w ramach Programu, rekomenduje dwa osobne rozwiązania. Jedno dotyczy kredytów hipotecznych. Drugie – konta oszczędnościowego.

2. Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

To kredyt hipoteczny, do którego Skarb Państwa - konkretnie BGK, jako przedstawiciel Skarbu - zobowiązuje się dopłacać przez okres 10 lat. Kwota dopłaty stanowić będzie różnicę między wartością oprocentowania stałego w banku kredytującym a 2 pkt. proc., wynikającymi z założeń Programu.

Kto skorzysta z Bezpiecznego Kredytu 2%?

· osoby do 45. r.ż.,

· osoby, które nie posiadają i nie posiadały żadnej nieruchomości ani spółdzielczych praw do innego mieszkania lub domu,

· single, małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka (w przypadku małżeństw i rodzin, warunki muszą być spełnione co najmniej przez jedną osobę).

Wszystkie kryteria muszą zostać spełnione łącznie.

Jednym z kluczowych wymogów Programu Pierwsze Mieszkanie jest uzależnienie wysokości kredytu od ilości osób w gospodarstwie domowym. Zadłużenie zaciągane na zakup nieruchomości musi mieścić się w ramach:

· dla singli – kredyt o maks. wysokości 500 tys. zł,

· dla wieloosobowych gospodarstw domowych – kredyt o maks. wartości 600 tys. zł.

3. Konto Mieszkaniowe – co musisz wiedzieć?

To konto oferowane przez banki komercyjne, umożliwiające oszczędzanie środków w okresie od 3 do 10 lat. Według gov.pl rząd gwarantuje aktywnym partycypantom Programu Premię Mieszkaniową, wypłacaną na koniec okresu oszczędzania z budżetu państwa.

Warunkiem jej otrzymania są regularne wpłaty (co najmniej 11. rocznie – od 500 do 2000 zł). Odsetki na koncie mają być zwolnione z tzw. podatku Belki.

Kto skorzysta z Konta Mieszkaniowego?

Osoby nieposiadające własnego mieszkania ani domu, a także rodziny, które są właścicielami lokalu mieszkalnego, ale żyją w nim z własnymi lub przysposobionymi dziećmi na metrażu:

· do maks. 50 m² przy dwójce dzieci, 

· do maks. 75 m² przy trójce dzieci,

· do maks. 90 m² przy czwórce dzieci.

4. Ile środków zostanie ulokowane w Programie?

Nie dysponujemy konkretnymi informacji dot. środków, jakie Skarb Państwa ulokuje w Programie Pierwsze Mieszkanie. Doradcy jak na razie korzystnie oceniają ten rodzaj dofinansowania, Możliwe więc, że będzie cieszyć się popularnością, co wpłynie na wysokość funduszy przeznaczonych przez rząd.

5. Pierwsze Mieszkanie – czy warto?

Zdecydowaną zaletą rozwiązania jest brak limitu ceny za metr kwadratowy. To zagadnienie, które interesuje sporą część Klientów, ze względu na występowanie tego typu restrykcji w poprzednich rządowych programach wsparcia.

Warto śledzić informacje dot. funkcjonowania Programu Pierwsze Mieszkanie. To stosunkowo nowa inicjatywa, dlatego w każdej chwili w oficjalnych źródłach – np. na stronie rządu lub Ministerstwa Finansów – możemy spodziewać się aktualizacji. Niemniej, już dziś niezależni doradcy twierdzą, iż to korzystna opcja. Szczególnie dla tych, którzy jak dotąd wahali się z decyzją o własnym lokum. 

Masz pytania na temat Programu Pierwsze Mieszkanie? Szukasz eksperta, który pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię w drodze do równowagi finansowej.

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również