WYGRANA DONALDA TRUMPA W WYBORACH PREZYDENCKICH

09 października 2016

Wynik jest zaskoczeniem, ale co ważne, nie tak wielkim jak wynik głosowania nad Brexit. Jednostronność oczekiwań w przypadku głosowania w Wielkiej Brytanii ułatwiła nam zajęcie przeciwstawnej do oczekiwań ogółu, gdyż oczekiwania wprost wpływają na ceny instrumentów (także tych użytych do zabezpieczenia portfela).

Na tym jednak nie koniec różnic. Wybory w Wielkiej Brytanii były skonstruowane w najprostszy możliwy sposób, w Stanach Zjednoczonych stopień skomplikowania mechanizmu przeliczania poparcia wywoływał ból głowy u ekspertów. Rynek jednak częściowo był przygotowany na nieznany wynik wyborów, częściowo brał pod uwagę wygraną Trumpa – to dość istotne dla dalszego toku wydarzeń. 

Trump jako prezydent, nie będzie, w naszej opinii, „końcem świata”, dotychczasowych umów i współpracy międzynarodowej. Niekoniecznie będzie też złym prezydentem. Jak to ujął jeden z polskich polityków, wybór był między „dżumą a cholerą”. Ani Hillary ani Trump nie wzbudzają zachwytu jakością swoich pomysłów. Jednak to Trump a nie Hillary jest przedsiębiorcą, to Trump a nie Hillary wywodzi się z partii konserwatywnej (wspierającej przedsiębiorczość a nie socjal), to Trump mówi o obniżce podatków i stworzeniu warunków dla rozwoju przedsiębiorstw (a nie podwyżce podatków dla zaspokojenia potrzeb społeczeństwa, jak Clinton). Tak naprawdę różnica między wyborem Hillary a Trumpa to różnica między wyborem przysłowiowej ciepłej wody w kranie a zmianami, od strony gospodarczej możliwe, że na lepsze. 

Z naszej strony najważniejsza jest reakcja rynku. Rynek już nieraz pokazał zaskakującą interpretację zdarzeń (przykładowo: giełda brytyjska rosła na skutek Brexit, podczas gdy funt jeszcze wyraźniej się osłabiał – przy czym zdroworozsądkowe byłoby oczekiwanie spadków dla obydwu). Trump nie jest zapowiedzią katastrofy gospodarczej tak jak Brexit. Rynek, a szczególnie rynki wschodzące, mogą zdenerwować się gorszymi perspektywami dla wolnego handlu, a co za tym ich rozwoju. Część politologów jednak już teraz oczekuje, iż nawet Trump koniec końcow będzie chciał wprowadzenie układu o wolnym handlu z Azją (TPP). Dodatkowo, już w pierwszym przemówieniu Trump zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich Amerykanów, co może rozwiać kolejne obawy odnośnie jego prezydentury (obawy o skonfliktowanie społeczeństwa). 

Rynek w Azji zareagował spadkami, jednak o różnym natężeniu – mocnymi w Japonii (-5,4%) do niemal braku reakcji w Szanghaju (-0,5%). W pozostałych krajach spadki oscylowały między 1 a 2,5%.  

Kontrakty na indeks S&P500 jeszcze rano sugerowały spadek indeksu o 5%, na tę chwilę jest to -1,6%. Giełda warszawska na tę chwilę (9:55) jest raptem 1% na minusie po otwarciu spadkiem o 2%. 

Kluczowe dla nas jest, czy wynik wyborów będzie jednorazowym wstrząsem – na tę chwilę nie znamy całej jego siły – czy początkiem trendu spadkowego. Nasze działania będą odmienne w obu przypadkach. Jeśli rynek odczyta to jednorazowo, będzie to dla wielu tylko zachęta do zakupów. Na tę chwilę, na samym początku dnia, tę chęć zakupów widać. Ważny jest dalszy rozwój sytuacji.  

Zespół Inwestycyjny Departamentu Zarządzania Aktywami 

Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. 

9 listopada 2016 r. 

Niniejszy dokument jest jedynie materiałem informacyjnym do użytku odbiorcy. Nie powinien być on w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna ani jako inna podstawa do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Skorzystanie z niniejszego materiału jako podstawy bądź przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje, a Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ponosi żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są jedynie wyrazem najlepszej wiedzy i opinii autorów na dzień publikacji i mogą ulegać zmianie bez zapowiedzi. W takim przypadku Dom Maklerski ALFA Zarządzanie Aktywami S.A. nie ma obowiązku aktualizacji tego materiału. Organem nadzoru nad Domem Maklerskim ALFA Zarządzanie Aktywami jest KNF. DOM MAKLERSKI ALFA ZARZĄDZANIE AKTYWAMI S.A. Aleje Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa, tel. +48 22 256 39 90, fax. +48 22 256 39 91, sekretariat@dmalfa.pl, www.dmalfa.pl  

Dowiedz się więcej, kontaktując się z naszym doradcą!

Powiązane artykuły

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja