UBEZPIECZENIE NA WYPADEK COVID – O CZYM WARTO WIEDZIEĆ?

16 listopada 2020

„Wypłata także w wyniku COVID”, „Assistance COVID”, „Zdarzenia spowodowane przez koronawirus w zakresie (…)”. Takie hasła i inne podobne chwyty marketingowe zalewają obecnie strony towarzystw ubezpieczeniowych, artykuły reklamowe i inne strony polecające produkty ubezpieczeniowe. Klienci wabieni są zapewnieniami, że dane ubezpieczenie będzie chronić osobę ubezpieczeniową na wypadek obecnie panującej epidemii. Czy tak jest faktycznie? O czym trzeba pamiętać?

Strach przed zakażeniem się koronawirusem spowodował, że coraz więcej osób zainteresowało się ubezpieczeniem dla siebie. Z jednej strony to bardzo dobrze, bo posiadanie indywidualnej ochrony jest niezwykle istotne. Z drugiej strony warto zauważyć, że dopiero w konfrontacji ze strachem, lękiem o własne zdrowie, a nawet życie, ludzie podejmują tak odpowiedzialną decyzję. 

Jak wybrać dobre ubezpieczenie na wypadek choroby? 

Dobre ubezpieczenie powinno pokrywać zdarzenia powstałe w wyniku epidemii. Trudno sobie wyobrazić zabezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu w wyniku choroby, które zakładałoby wyłączenie odpowiedzialności, jeżeli powodem hospitalizacji byłby wirus podobny do obecnie panującego. Niemniej jednak wielu ubezpieczycieli faktycznie wpisywało w umowie takie ograniczenie. Obecna sytuacja powinna uzmysłowić Klientom, jak należy dobierać ochronę. 

Czym w rzeczywistości jest zmiana podejścia niektórych towarzystw? Chwilowym nastawieniem na zwiększenie ilości Klientów, czy też faktyczną zmianą podejścia do ubezpieczenia?

Decydując się na ubezpieczenie, warto zadać sobie kilka pytań:

- czy zakresem objęty jest tylko COVID, czy też w przypadku pojawienia się nowych wirusów, ubezpieczony będzie także mieć ochronę?

- czy inne zdarzenia, które są wyłączone mogą się wydarzyć w przyszłości?

Niestety, niektóre rozwiązania chronią ubezpieczonego tylko na wypadek zdarzeń spowodowanych koronawirusem. Poza tym epidemia i pandemia dalej są zawarte w wyłączeniach. Można sobie wyobrazić następujący ciąg zdarzeń: wirus mutuje i powstaje nowy COVID 20 albo za kilka lat będziemy mieć do czynienia z nową epidemią, absolutnie nowego wirusa. Oba powyższe scenariusze pozostają wyłączone z odpowiedzialności towarzystwa i trzeba o tym pamiętać wybierając ubezpieczenie. 

Dobre ubezpieczenie, czyli jakie?

Prawda jest taka, że w wielu produktach ubezpieczeniowych, przed pandemią, tego typu zdarzenia były w zakresie ochrony. Dobre ubezpieczenie powinno chronić Klienta szczególnie na wypadek masowych zachorowań. Decydując się na ubezpieczenie warto zapoznać się z katalogiem wyłączeń. 

Dopytaj doradcę, w jakich przypadkach ubezpieczenie nie spełni swojej funkcji. Nie masz się czego obawiać. Na rynku znajdziesz rozwiązania, które zapewnią Ci ochronę na wypadek wydarzeń, których możesz się obawiać. Podejdź jednak do wyboru produktu z rozwagą. 

Nie kieruj się tylko reklamą. Skorzystaj z analizy wykonanej przez doradcę i wybierz produkt, który na pewno spełni swoją rolę. 

Opracowanie: Andrzej Kowerdej

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja