SPOSOBY NA OSZCZĘDNOŚCI ENERGII W FIRMIE – WŁASNA INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA, PRACA ZDALNA, REZYGNACJA Z BIUR – CO MOŻESZ ZROBIĆ?

20 października 2022

Koszt energii elektrycznej, ogrzewania, rośnie właściwie z tygodnia na tydzień. Wiele firm zastanawia się jak przetrwać sezon grzewczy, jak oszczędzić na zużyciu energii i jednocześnie zadbać o pracowników, klientów. Najbardziej na podwyżki narażone są firmy produkcyjne używające maszyn w procesie produkcji, ale tak naprawdę problem ten dotknie wszystkich przedsiębiorców. Co można zrobić? Czy z planowanymi już na kolejne miesiące podwyżkami i trudnościami w dostępie chociażby do węgla czy gazu będziemy w stanie sobie poradzić? 

Piekarnie, zakłady meblowe, przetwórcze, krawieckie, ale także restauracje, hotele czy rodzinne agroturystki: wszystkie te podmioty mierzą się z podwyżkami, których skala była zaskoczeniem nawet dla największych pesymistów. 

Od początku września klienci biznesowi firmy Tauron za 1 kWh płacą już 2,18 złotych. Oznacza to podwyżkę aż o 77 groszy w okresie zaledwie dwóch miesięcy. Jakby tego nie było dość, to już niestety siódma podwyżka od początku roku. Na początku roku za 1 kWh trzeba było zapłacić 37 groszy. Oznacza to tak naprawdę sześciokrotny wzrost rachunków za prąd, który wiele firm może postawić wręcz na krawędzi opłacalności działania. 

Czy jest szansa, żeby te podwyżki zatrzymać? Czy mają one uzasadnienie? Niestety sytuacja nie wygląda różowo. Dystrybutorzy również są w pozycji patowej, ponieważ kupno energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze nigdy nie było tak kosztowne. W sierpniu 2021 roku średnia cena 1 MWh wynosiła 383 złote, rok później było to już 1390 złotych/MWh.

Sposoby na oszczędności energii w firmie -  co możesz zrobić? 

Jeśli prowadzisz działalność pozaprodukcyjną, opcją jest z pewnością delegowanie części zespołu do pracy zdalnej, praca rotacyjna. Rekompensując pracownikom koszt zużytej przez nich energii w przypadku pracy z domu, z pewnością masz szansę oszczędzić na ogrzewaniu, oświetleniu czy korzystaniu z infrastruktury biurowej. Te oszczędności nie będą ogromne, niemniej pozwolą na przynajmniej częściowe ograniczenie kosztów rachunków. Dotyczy to w szczególności dużych biur -  w przypadku małych przedsiębiorstw ma zwykle znaczenie marginalne. 

Duże zużycie energii generują także klimatyzacja, ogrzewanie oraz wszelkie urządzenia drukujące, skanujące. 

W tym wypadku warto wprowadzić elektroniczny obieg dokumentów a archiwizację przenieść do chmury. Niższa temperatura w środowisku biurowym może wpływać pozytywnie na koncentrację pracowników, bez żadnej szkody dla ich komfortu czy zdrowia. Ocenia się, że taki komfort zapewnia już temperatura w przedziale 20-22 stopnie. Często w pomieszczeniach biurowych bywa ona wyższa, co nie ma zupełnie uzasadnienia i powinno być ograniczane przez pracodawcę. 

Warto także wspomnieć o tym, że inteligentne systemy sterujące pozwalają na ograniczenie ogrzewania pomieszczeń czy biernego poboru energii przez podłączone do sieci urządzenia, w godzinach, kiedy biuro jest puste. W takim wypadku warto z takich rozwiązań świadomie korzystać. Ogrzewanie pustego pomieszczenia w godzinach 18-6 rano do 22 stopni, nie ma sensu. W takim wypadku warto zmienić ustawienia i np. w tym czasie utrzymywać temperaturę na poziomie 18 stopni C. 

W przypadku firm produkcyjnych sytuacja jest dużo trudniejsza. Tu opcją jest tak naprawdę wymiana maszyn na mniej energochłonne, o ile jest to w ogóle możliwe, poszukiwanie alternatywnych źródeł energii czy negocjacje z dostawcą. 

Hotele, restauracje, agroturystyki, czy inne tego typu działalności, powinny rozważyć ograniczenie oświetlenia i jego wymianę w ramach najbardziej ekonomicznych dostępnych wersji, a także wspomniane już obniżenie temperatury w pomieszczeniach i zachęty kierowane do klientów, aby Ci również oszczędzali energię 

Już dziś wiele firm oferujących noclegi, wynajem domków, apartamentów, deklaruje obniżenie temperatury w pomieszczeniach do 20-21 stopni i limity dostępności np. materiałów opałowych w cenie pobytu. To trudne decyzje, niemniej mają one sens ekonomiczny, a w dobie kryzysu, powinny również spotkać się ze zrozumieniem klientów. 

Fotowoltaika dla firm -  czy to ma sens? 

Instalacje fotowoltaiczne, o których mówi się od wielu lat, były obiektem zainteresowania przede wszystkim gospodarstw domowych, które otrzymywały również dopłaty do ich instalacji. Większość firm była nimi mniej zainteresowana, zwłaszcza, że w wielu wypadkach nie mają one szans pokryć 100 % zapotrzebowania energetycznego firmy, a sam koszt ich instalacji jest niebagatelny. 

Warto jednak temu tematowi się przyjrzeć, ponieważ z obecnych szacunków wynika, że koszt zwrotu instalacji może się znacząco skracać i wynieść od 3 do 5 lat. 

Instalacja fotowoltaiczna może długoterminowo zagwarantować stabilność cen energii dla firmy. Obecne szacunki, zakładające 7 % wzrost cen energii rocznie w kolejnych latach, wydają się mało realne. Wielu ekspertów mówi o dwucyfrowym wzroście rok do roku. Kryzys energetyczny nie skończy się z dnia na dzień, a wojna w Ukrainie, również nie zmierza do szybkiego finału. 

Jeśli posiadasz zakład produkcyjny, prowadzisz działalność hotelarską, czy po prostu masz możliwości instalacyjne w zakresie fotowoltaiki, jest to bardzo dobry kierunek inwestycyjny, wpisujący się zresztą także w ekologiczne trendy rozwoju przedsiębiorstw, coraz ważniejsze także dla wielu konsumentów. 

Panele fotowoltaiczne są dla firm szansą na ograniczenie kosztów, jednocześnie budując  wizerunek odpowiedzialnego społecznie, ekologicznego biznesu.

Co warte podkreślenia, większość firm korzysta z prądu w ciągu dnia, a więc w czasie, gdy fotowoltaika generuje najwięcej energii. Natychmiastowe zużycie wyprodukowanego prądu pozwala osiągnąć jeszcze większe oszczędności, a nowoczesne rozwiązania związane np. z magazynowaniem energii, mogą zabezpieczyć firmę na wypadek konieczności posiadania zapasów energetycznych. 

Powiązane artykuły

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja