Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Ghelamaco przyczyny upadku obligacji
21 maja 2025

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji.

Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i kredytowe

Inwestując w obligacje musimy pamiętać o dwóch podstawowych ryzykach. Ryzyku stopy procentowej i ryzyku kredytowym emitenta. Pierwszy rodzaj ryzyka jest dominującym, jeśli chodzi o inwestowanie w obligacje skarbowe. Drugi to podstawa podjęcia decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do obligacji korporacyjnych. Ryzyko kredytowe jest związane z emitentem obligacji. Obligacja korporacyjna to przecież nic innego jak dług przedsiębiorstwa zaciągnięty wobec inwestorów. Oznacza ono matematyczne prawdopodobieństwo niedotrzymania warunków wypłaty świadczeń pieniężnych przez emitenta. Niedotrzymanie warunków może polegać na niespłaceniu odsetek w określonym terminie lub niespłacaniu wartości nominalnej danej serii obligacji w terminie wykupu. To właśnie ten rodzaj ryzyka najmocniej dotyka inwestorów w przypadku problemów z wypłacalnością firmy. Bardzo dotkliwie o ryzyku tym inwestorom przypomniał olbrzymi belgijski developer GHELAMCO.

spadek obligacji Ghelamaco

Przypadek Ghelamco – realne skutki ryzyka kredytowego

Pierwsza fala spadku cen obligacji Ghelamco Invest odbyła się już w pierwszej połowie kwietnia. Niepokój na rynku wywołał przede wszystkim sposób, w jaki firma poinformowała o zmianach kadrowych. Lakoniczny komunikat informował o rezygnacji sześciu z jedenastu członków zarządu. Spółka podkreśliła, że menedżerowie pozostają na stanowiskach dyrektorskich, a zmiany nie wpłyną na działalność operacyjną. Faktyczny zarząd skurczył się jednak do jednej osoby – dyrektora finansowego. Wyglądało to raczej na ucieczkę ze statku niż na rzeczywistą chęć usprawnienia procesów decyzyjnych. Kolejnym sygnałem ostrzegawczym było przesunięcie termin publikacji raportu rocznego z 31 marca na 30 kwietnia. No i tego właśnie dnia szambo wylało. Audytor spółki KPMG podważył jej zdolność do dalszego kontynuowania działalności. Główne zastrzeżenia wynikają z wysokiego poziomu zadłużenia oraz napiętej sytuacji płynnościowej. Zgodnie z raportem finansowym, spółka Granbero Holdings – odpowiadająca za operacje Ghelamco w Polsce – miała na koniec 2024 roku oprocentowane zobowiązania krótkoterminowe sięgające 169 mln euro. Jednocześnie jej wynik finansowy wyniósł minus 190 mln euro, a wartość dostępnej gotówki to zaledwie 33 mln euro, co nie wystarcza nawet na pokrycie jednej piątej zobowiązań. Taka sytuacja wywołała lawinową reakcję inwestorów, którzy zaczęli masowo pozbywać się obligacji spółki.

Po publikacji raportu i opinii biegłego notowania obligacji runęły. Na rynku Catalyst notowanych jest 10 serii obligacji Ghelamco – dziewięć w złotych i jedna w euro. Najmocniej przecenione zostały te z najdłuższym terminem wykupu (w latach 2027-28) do około 60% nominału.

Powiązane artykuły

sprzedaz-mieszkan-2025

Spadające stopy a rynek nieruchomości

Po wyborach prezydenckich RPP odblokowała się i obniżyła stopy procentowe. Obiegowa opinia jest taka, że im niższe stopy procentowe tym większy popyt na mieszkania, wzrost ich cen i większe zyski deweloperów. Czy tak jest rzeczywiście?  Ekspansywna polityka pieniężna (obniżanie stopy procentowej) oddziałuje na rynek nieruchomości za pomocą trzech pasów transmisyjnych. Pierwszą konsekwencją, wynikająca z konstrukcji…
Czytaj artykuł

Złota polska miedź

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia). Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli…
Czytaj artykuł

Hossa na scenie, napięcia za kulisami – lipcowy obraz rynków

Lipiec rozpoczyna się w atmosferze wyraźnego optymizmu na rynkach finansowych – mimo geopolitycznych napięć. Inwestorzy zdają się dziś bardziej niż kiedykolwiek skupiać na scenie głównej: wzrostach indeksów, rekordach wszech czasów i euforii towarzyszącej sektorowi technologicznemu. Ten miesiąc może pokazać, czy inwestorzy grają jeszcze według klasycznych reguł makroekonomii, czy też jesteśmy już w pełni w piątej…
Czytaj artykuł
nieruchomosci-w-hiszpanii

Nowe rozwiązanie inwestycyjno – nieruchomościowe w Phinance

Nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii Odpowiadając na potrzeby naszych klientów, jednocześnie obserwując rynek nieruchomości Phinance przedstawia kompletnie nowe rozwiązanie o cechach inwestycyjnych, ale także bezpośrednio związanych z pośrednictwem nieruchomości, jakim są nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Produkt będzie dostępny w sprzedaży już od 3 lipca 2025 r. O szczegóły należy pytać doradców Phinance. Oferta, z których przychodzimy…
Czytaj artykuł
prognozy dla inwestorów w Polsce

Obligacyjna gorączka, stabilne złoto i niepewny dolar

Obecnie obserwujemy napięcia na rynku obligacji USA, wywołane rosnącym deficytem fiskalnym i niepewnością polityczną, które podnoszą rentowności i zmuszają administrację do reakcji. Złoto utrzymuje się powyżej 3000 USD za uncję, a jego długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się nienaruszony. Dolar traci na wartości w obliczu słabnącej inflacji i danych makroekonomicznych, co może przyspieszyć decyzję o…
Czytaj artykuł
Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł
Ghelamaco przyczyny upadku obligacji

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji. Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i…
Czytaj artykuł
Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja