Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych
22 maja 2025

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty płynące z GPW pełne są przy notowaniach skrótu „ATH”. Ten zaadoptowany do slangu finansowego skrót, oznacza rekord wszech czasów („All Time High”).

Najważniejsze indeksy giełdowe w Polsce – WIG, mWIG40, sWIG80 i WIG20

Najdłużej notowanym indeksem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie jest WIG. Obejmuje akcje wszystkich spółek notowanych na rynku podstawowym, liczony jest od 16 kwietnia 1991. Jego wartość bazowa to zaledwie 1000 pkt. Jak doskonała jest koniunktura na GPW, obrazuje osiągnięcie przez ten indeks po raz pierwszy w historii poziomu 100.000 pkt w dniu 24.04.2025 roku (według cen zamknięcia). Jest to rekord wszech czasów.

Mamy podawane przez wyspecjalizowaną spółkę – GPW Benchmark, dwa inne bardzo ważne indeksy, obrazujące koniunkturę w segmencie małych i średnich spółek (nazywanych w finansowym slangu pieszczotliwie „misiami”). To mWIG40 i sWIG80. Indeks średnich spółek (middle z ang. środek) ustanowił nowy historyczny szczyt 14 maja na poziomie 8 137,57 pkt. Wzrostem o 1,08 proc. ten sam dzień zakończył sWIG80 (small z ang. „mały”), który pobił rekord wynoszący obecnie 29 155,97 pkt.

Nie co inaczej sytuacja wygląda z indeksem WIG20 (nazywanym indeksem blue chipów czyli największych spółek). Ponieważ składowymi tego indeksu są w dużej mierze spółki skarbu państwa, nazywany on jest nieformalnie „WIGiemPaństwowym” albo „WIGiem Skarbu Państwa”. 5 spółek o największym udziale to: PKO BP (14,14% udziału w indeksie), KGHM (10,97%), PKN Orlen (9,78%), Allegro (9,19%) i PZU (8,93%). Tylko tych pięć spółek odpowiada za ponad połowę zmian indeksu! Mają one większy wpływ na indeks WIG20 niż pozostałe 15 spółek razem wziętych. Rekordy tego indeksu to dość abstrakcyjnie brzmiące poziomy przekraczające 3.900 pkt. Obecna wartość tego indeksu jest daleka od ATH. Pokazuje to, że dobór spółek do indeksu, w porównaniu z innymi indeksami nie był szczególnie szczęśliwy. Daleka od rekordów wartość indeksu może oznaczać też mniejszą efektywność zarządzania spółkami, które wchodzą w skład indeksu albo…że indeks ten ma większe pole do wzrostu niż inne indeksy.

Dlaczego indeksy giełdowe są dla wszystkich uczestników rynku bardzo ważne?

Oprócz funkcji informacyjnej są często odniesieniem dla oceny skuteczności zarządzających aktywami. Są samodzielnym lub częściowym elementem tzw. benchmarku. Skuteczność funduszy ocenia się na podstawie tego, jak ich wynik różni się od benchmarku czyli czy stopa zwrotu z inwestycji w taki fundusz jest wyższa czy niższa od takiego odniesienia.

Powiązane artykuły

sprzedaz-mieszkan-2025

Spadające stopy a rynek nieruchomości

Po wyborach prezydenckich RPP odblokowała się i obniżyła stopy procentowe. Obiegowa opinia jest taka, że im niższe stopy procentowe tym większy popyt na mieszkania, wzrost ich cen i większe zyski deweloperów. Czy tak jest rzeczywiście?  Ekspansywna polityka pieniężna (obniżanie stopy procentowej) oddziałuje na rynek nieruchomości za pomocą trzech pasów transmisyjnych. Pierwszą konsekwencją, wynikająca z konstrukcji…
Czytaj artykuł

Złota polska miedź

Impreza plenerowa „Dymarki Świętokrzyskie” po raz pierwszy została zorganizowano we wrześniu 1967 roku w Nowej Słupi. Zorganizowany po raz pierwszy publiczny wytop żelaza metodą sprzed dwóch tysięcy lat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Jak łatwo policzyć tegoroczna impreza będzie 57 (15-17 sierpnia). Miedź znana jest od starożytności, kiedy to stała się podstawowym składnikiem brązu (czyli…
Czytaj artykuł

Hossa na scenie, napięcia za kulisami – lipcowy obraz rynków

Lipiec rozpoczyna się w atmosferze wyraźnego optymizmu na rynkach finansowych – mimo geopolitycznych napięć. Inwestorzy zdają się dziś bardziej niż kiedykolwiek skupiać na scenie głównej: wzrostach indeksów, rekordach wszech czasów i euforii towarzyszącej sektorowi technologicznemu. Ten miesiąc może pokazać, czy inwestorzy grają jeszcze według klasycznych reguł makroekonomii, czy też jesteśmy już w pełni w piątej…
Czytaj artykuł
nieruchomosci-w-hiszpanii

Nowe rozwiązanie inwestycyjno – nieruchomościowe w Phinance

Nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii Odpowiadając na potrzeby naszych klientów, jednocześnie obserwując rynek nieruchomości Phinance przedstawia kompletnie nowe rozwiązanie o cechach inwestycyjnych, ale także bezpośrednio związanych z pośrednictwem nieruchomości, jakim są nieruchomości inwestycyjne w Hiszpanii. Produkt będzie dostępny w sprzedaży już od 3 lipca 2025 r. O szczegóły należy pytać doradców Phinance. Oferta, z których przychodzimy…
Czytaj artykuł
prognozy dla inwestorów w Polsce

Obligacyjna gorączka, stabilne złoto i niepewny dolar

Obecnie obserwujemy napięcia na rynku obligacji USA, wywołane rosnącym deficytem fiskalnym i niepewnością polityczną, które podnoszą rentowności i zmuszają administrację do reakcji. Złoto utrzymuje się powyżej 3000 USD za uncję, a jego długoterminowy trend wzrostowy wciąż wydaje się nienaruszony. Dolar traci na wartości w obliczu słabnącej inflacji i danych makroekonomicznych, co może przyspieszyć decyzję o…
Czytaj artykuł
Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł
Ghelamaco przyczyny upadku obligacji

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestowanie w obligacje korporacyjne może stanowić interesującą część portfela inwestycyjnego, jednak wiąże się z istotnym ryzykiem kredytowym. W niniejszym artykule omawiamy, czym dokładnie jest to ryzyko i jak wpływa na decyzje inwestycyjne. Analizujemy przypadek Ghelamco – znanego dewelopera, którego sytuacja finansowa stała się powodem gwałtownej przeceny obligacji. Ryzyko inwestowania w obligacje – stopy procentowe i…
Czytaj artykuł
Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja