RANKING KREDYTÓW HIPOTECZNYCH – PAŹDZIERNIK 2020R. – JAKI KREDYT WYBRAĆ?

22 października 2020

Mimo, że pandemia COVID trwa nadal, to jesienne zainteresowanie kredytami hipotecznymi utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Wiele osób odkładało co prawda decyzję o zakupie nieruchomości licząc na spadek cen, jednak wszystko wskazuje na to, że dużych zmian w tym obszarze się nie doczekamy. Popyt na mieszkania pozostaje wysoki i nie do końca nadąża za podażą.

Rekordowe wzrosty cen nieruchomości, które obserwujmy w ciągu ostatnich lat, aktualnie wyhamowały, ale trudno także mówić o spadku cen. Za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie, trzeba aktualnie zapłacić około 10 tys. złotych, w Krakowie cena jest niewiele niższa i wynosi około 9,5 tys. złotych, sporo taniej jest w Katowicach, Lublinie czy Poznaniu, gdzie ceny ofertowe oscylują około 6,5- 7 tys. za metr kwadratowy. 

Sporo mieszkań kupuje się na kredyt i chociaż pandemia niewątpliwie obniża nastroje i zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości, to wielu klientów ciągle poszukuje nieruchomości do celów własnych. 

Dobry kredyt hipoteczny, czyli jaki? 

Wybór dobrego kredytu hipotecznego to decyzja na lata i nie ma w tym stwierdzeniu grama przesady. Kredyt hipoteczny bierzemy zwykle na 20-30 lat, co oznacza, że na spłatę zobowiązania będziemy przeznaczać znaczną część swojego budżetu przez większość czasu naszej zawodowej aktywności. 

Za kredyt hipoteczny, tak samo jak za każdy inny produkt można przepłacić. Różnice w racie, nawet jeśli wynoszą kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych miesięcznie, w skali całego okresu kredytowania mogą skumulować się do dziesiątków tysięcy złotych. 

Jak więc biorąc kredyt hipoteczny nie wyrzucić pieniędzy w błoto? 

Na co zwrócić uwagę przy kredycie hipotecznym? 

Klienci rozważający zaciągnięcie kredytu hipotecznego powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów. 

  • Wysokość koniecznego wkładu własnego -  jest to aktualnie od 10 do 20 % wartości nieruchomości
  • Oprocentowanie kredytu -  obecnie jest ono bardzo niskie -  miała na to wpływ obniżka stóp procentowych
  • Marżę banku -  jest ona w tej chwili wyższa niż jeszcze rok temu, ale sumarycznie kredyty hipoteczne i tak są aktualnie bardzo tanie

Oprócz tych elementów, warto także zwrócić uwagę na inne aspekty umowy -  jeśli nie mamy w tej kwestii doświadczenia, warto skonsultować się z naszym doradcą, który wesprze nas na każdym etapie starania się o kredyt. 

Ranking kredytów hipotecznych -  jak nie przepłacić mając niski wkład własny? 

Poniżej znajdziesz porównanie ofert kredytów dla następujących założeń: 

  • wartość nieruchomości 556.000 zł
  • wkład własny 10%
  • kwota kredytu 500.000 zł
  • okres spłaty 30 lat
  • raty równe

Tabela: 

Jak widać, koszt całkowity najtańszego kredytu w mBanku jest o blisko 50 tys. niższy niż kredytu w droższych bankach. Warto jednak podkreślić, że oferty mogą się różnić dla innych parametrów. 

Ranking kredytów hipotecznych -  wyższy wkład własny to niższe raty! 

Jeśli zdołamy zgromadzić wyższy wkład własny, możemy liczyć na lepsze warunki kredytowe i niższe raty. W tym wypadku przyjęliśmy identyczną wartość kredytu, ale wyższą wartość nieruchomości i wkład własny. 

  • wartość nieruchomości 625.000 zł
  • wkład własny 20%
  • kwota kredytu 500.000 zł
  • okres spłaty 30 lat
  • raty równe

Tabela z ofertami przedstawia się następująco: 

Jak widać, całkowity koszt takiego kredytu będzie dużo niższy niż w przypadku niskiego wkładu własnego. Także tutaj jednak, warto wybrać rozważnie, ponieważ różnica między najtańszą a najdroższą ofertą jest znacząca. 

Potrzebujesz pomocy przy wyborze kredytu? 

Skontaktuj się z nami! 

SERVICE CENTER

tel. 0 616 639 939

KONTAKT E-MAIL

klient@phinance.pl

Wyliczenia i tabele: Jakub Łuszczyk -  http://jakubluszczyk.pl

Więcej o kredytach hipotecznych możesz przeczytać na naszej stronie!

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja