Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

jak działa cło
25 marca 2025

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie.

Wpływ cła na inflację

Cła mają znaczący wpływ na poziom inflacji w gospodarce. Badania ekonomiczne i statystyki wskazują na silną korelację między wprowadzeniem ceł a wzrostem inflacji. Cła prowadzą do wyższych cen konsumenckich, ponieważ zwiększają koszt towarów importowanych. Koszty te są często przenoszone na konsumentów, co prowadzi do presji inflacyjnej. Badanie przeprowadzone przez Federal Reserve Bank of Boston oszacowało, że 25% cła na towary z Kanady i Meksyku, w połączeniu z 10% cłem na towary z Chin, mogłoby dodać 0,8 punktu procentowego do inflacji bazowej (z wyłączeniem żywności i energii). W erze „Trump 1” (okres pierwszej kadencji DT), napięcia handlowe między USA a Chinami, znacznie zwiększyły koszty handlu, prowadząc do wzrostu inflacji mierzonej wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI).

Skutki cła dla wzrostu gospodarczego

Kompleksowe badanie obejmujące 151 krajów w ciągu pięciu dekad wykazało, że wzrost ceł importowych jest związany ze znacznym i trwałym spadkiem wzrostu produkcji. Cła na towary pośrednie mogą mieć kaskadowy negatywny wpływ na PKB poprzez krajowe sieci produkcyjne. Nałożenie ceł często prowadzi do środków odwetowych, co może jeszcze bardziej pogłębić negatywny wpływ na PKB.

Wykazano, że wyższe cła USA zmniejszają globalny wzrost PKB o około 1% w ciągu dwóch lat, z bardziej znaczącymi skutkami dla krajów ściśle powiązanych z gospodarką USA, takich jak Meksyk. Eksperci zgadzają się, że chociaż cła mogą chronić określone gałęzie przemysłu w krótkim okresie, mają tendencję do szkodzenia ogólnemu wzrostowi gospodarczemu poprzez zwiększanie kosztów, zmniejszanie efektywności i prowokowanie odwetowych środków handlowych. Konsensus jest taki, że wolny handel, mimo swoich wyzwań, ma tendencję do wspierania wyższego wzrostu PKB w porównaniu z politykami protekcjonistycznymi. Można jako krańcowy przykład, przywołać ustawa Smoot-Hawley z 1930 roku, która podniosła cła USA na ponad 20 000 importowanych towarów do rekordowych poziomów, co doprowadziło do znacznego spadku handlu międzynarodowego a w konsekwencji do wielkiego kryzysu gospodarczego.

wpływ cła na inflacje i PKB

Reakcja banków centralnych na politykę handlową

Póki co, FED w marcowym komunikacie po posiedzeniu wyrzucił zdanie sugerujące, iż ryzyka dla zatrudnienia i inflacji są w dużej mierze zbilansowane. W obliczu ostatnich wydarzeń w polityce handlowej trudno dziwić się tej zmianie. 

Zachęcamy, również do przeczytania artykułu: REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Powiązane artykuły

Rekordy na giełdzie i w indeksach giełdowych

Rekordy na giełdzie i ich odzwierciedlenie w indeksach giełdowych

Jak ocenia się koniunkturę na rynku akcji, gdy na giełdzie notowane są setki, albo tysiące spółek? Z pomocą przychodzą indeksy giełdowe. Amerykańskie banki inwestycyjne postanowiły zainwestować na polskiej giełdzie. Duży napływ kapitału doprowadził do dawno niewidzianego wzrostu notowań poszczególnych spółek, a to z kolei powoduje, że indeksy giełdowe obrazujące koniunkturę dotarły do rekordowych poziomów. Komunikaty…
Czytaj artykuł

Ryzyko inwestycji w obligacje korporacyjne zobrazowane przez GHELAMCO

Inwestując w obligacje musimy pamiętać o dwóch podstawowych ryzykach. Ryzyku stopy procentowej i ryzyku kredytowym emitenta. Pierwszy rodzaj ryzyka jest dominującym, jeśli chodzi o inwestowanie w obligacje skarbowe. Drugi to podstawa podjęcia decyzji inwestycyjnej w odniesieniu do obligacji korporacyjnych. Ryzyko kredytowe jest związane z emitentem obligacji. Obligacja korporacyjna to przecież nic innego jak dług przedsiębiorstwa…
Czytaj artykuł

Czy to już czas na refinansowanie kredytu hipotecznego?

W świecie finansów, w którym zmienność stała się jedyną stałą, każdy krok, który może przynieść oszczędności i stabilność w długim horyzoncie czasowym, wart jest głębokiej analizy. Jednym z takich kroków, który obecnie zyskuje na znaczeniu, jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Szczególnie dziś — w sytuacji, gdy stopy procentowe po długim okresie utrzymywania ich na niezmienionym poziomie…
Czytaj artykuł

Polska nadrabia zaległości dzięki historycznym wynikom WIG. Chaos w USA

Indeks WIG pobił historyczny rekord, przekraczając 100 tys. pkt! Inwestorzy nadrabiają lata niedowartościowania polskich akcji, choć nadchodzący maj budzi obawy o możliwą korektę – w przeszłości ten miesiąc często przynosił spadki. Polityka Donalda Trumpa obliczona na deprecjację dolara zaczyna być okupiona wielkimi ofiarami. Wśród wielu porażek amerykańskiej polityki przykuwa uwagę dramatyczny bilans handlowy. Spadł on…
Czytaj artykuł
Phinance z tytułem "Najlepszego pracodawcy" Forbes!

Phinance z tytułem “Najlepszego pracodawcy” Forbes!

”Wyróżnienie nas prestiżowym tytułem "Najlepszego Pracodawcy 2025" według magazynu Forbes to ogromne wyróżnienie, ale zarazem potwierdzenie, że nasze działania w zakresie budowania atrakcyjnego miejsca pracy przynoszą oczekiwane rezultaty.” – Paweł Kasica CEO Phinance. Regularnie przeprowadzamy wewnętrzne badania satysfakcji pracowników, a ostatnie wyniki pokazały, że aż 70% naszych doradców uważa Phinance za swoje docelowe miejsce pracy.…
Czytaj artykuł

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja