Popyt na złoto w 2022 roku najprawdopodobniej wyniesie ponad 16 ton – zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynkowych.

​Popyt na złoto inwestycyjne wciąż rośnie

22 września 2023

W ciągu ostatnich 4 lat popyt na złoto inwestycyjne w Polsce wyniósł ponad 44 tony. W 2022 roku wartość wzrośnie jeszcze bardziej, a rekord znów zostanie pobity. 

Co powoduje wzrost zainteresowania żółtym kruszcem?

Jest kilka powodów, dla których zainteresowanie złotem w ciągu ostatnich lat rośnie coraz bardziej. W 2019 roku Polacy kupili 5 ton złota, rok później prawie dwa razy tyle (9,3 tony) znalazło się w domowych sejfach Polaków. W 2021 roku popyt na złoto wyniósł 14,2 tony, a ten rok zamkniemy wynikiem o prawie dwie tony większym.

Wzrost zainteresowania złotem ma kilka przyczyn. Wśród nich trzeba wskazać:- toczącą się od lutego br. wojnę na Ukrainie- wysoką, osiągającą prawie 20% inflację- rosnąca świadomość Polaków konieczności długoterminowych inwestycji- potrzeba posiadania mobilnego aktywa finansowego Mogłoby się wydawać, że tocząca się od prawie 10 miesięcy wojna za wschodnią granicą będzie napędzała cenę złota. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Cena złota od kwietnia 2022 roku jest w trendzie bocznym.

Powodem tego stanu rzeczy jest w głównej mierze tocząca się walka głównych banków centralnych na świecie z inflacją w drodze podnoszenia stóp procentowych. 

Dlatego też potocznie mówi się, że złoto „przegrywa” z dolarem, którego wartość wzrasta wraz z każdą kolejną podwyżką stóp procentowych ogłaszaną przez FED. Przewaga monetarnych „gołębi” nad „jastrzębiami” jest zdaniem ekonomistów mało prawdopodobna nawet w momencie osłabienia się presji inflacyjnej. 

Tym samym drogi pieniądz może w dłuższym okresie negatywnie wpływać na cenę złota. To jednak bardzo dobra wiadomość dla długoterminowych inwestorów. To bowiem może być dobra okazja, żeby kupować systematycznie złoto z pewnego rodzaju dyskontem zafundowanym nam przez ekonomistów monetarnych.

Czy to na pewno złoto?


Okazji na rynku złota spowodowanych wyprzedażą nie ma. Tą prawdę trzeba sobie przyswoić, aby uniknąć pułapek fałszerzy tego surowca. Jeżeli surowiec jest zbyt tani (a ceny rynkowe możemy porównać na kilkunastu stronach mennic handlujących złotem) musi się u nas automatycznie  uruchomić podejrzliwość. Falsyfikat złota może być wykonany z tombaku (stop miedzi i cynku) albo pochodnej wolframu. 

Jak sprawdzić czy to na pewno złoto, czy nie jest to pozłacany falsyfikat? Metod jest wiele i na szczęście większość z nich można zastosować samodzielnie w domu. Oto one: 

- oryginalna sztabka zapakowana jest w CertiPak (nie należy jej otwierać po zakupie złota),
– należy posłużyć się magnesem,
– złoto nie reaguje na magnes, jest diamagnetykiem,
- należy sztabkę zmierzyć i zwarzyć,
– fałszywe sztabki zawsze będą miały jedną z tych dwóch miar inną niż oryginał (przy tej samej wadze falsyfikat będzie większy, przy tym samym wymiarze, falsyfikat będzie lżejszy od oryginału),
– do profesjonalnego pobrania wymiarów sztabki lub monet służy linijka Fischa (jej koszt oscyluje w granicach 100 zł),
- oryginał wydaje inny dźwięk,
- można się posłużyć spektrometrem badającym chemiczny skład kruszcu (spektrometr działa także bez wyciągania sztabki z CertiPaku),
- wśród nowych metod zabezpieczenia oryginałów są mikrograwery, kody QR na CertiPakach lub hologramy. 

Najbardziej popularne wśród nabywców gramatury sztabek złota wynoszą 1g, 5g, 10g oraz 100g. Wśród monet bulionowych dominację utrzymuje zaś Krugerrand (po raz pierwszy została wyemitowana w 1967 roku przez południowoafrykańską Rand Rafinery).Już od wielu lat można zaobserwować sezonowość w sprzedaży złota. Przeważnie trzeci kwartał notuje mniejsze niż standardowo obroty, zaś ostatnie trzy miesiące roku należą do rekordowych. 

W tym roku zdaniem ekspertów IV kwartał pobije swój rekord głównie z powodu utrzymującej się na rynkach niepewności. Zaopatrzenie mennic w Polsce jest większe niż standardowo i stąd podaż jest przygotowana na popyt, który Polacy zgłaszają. 

Doradcy Phinance są gotowi z ofertą złota inwestycyjnego, srebra oraz diamentów. Oferujemy Klientom możliwość nabycia produktów z oferty Mennicy Wrocławskiej – Goldenmark (pełna oferta dostępna na stronie www.goldenmark.com). Zapraszamy serdecznie do kontaktu. 


Grzegorz Kaliszuk,
Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych Phinance S.A.

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja