Popyt na złoto w 2022 roku najprawdopodobniej wyniesie ponad 16 ton – zgodnie z przewidywaniami ekspertów rynkowych.

​Popyt na złoto inwestycyjne wciąż rośnie

22 września 2023

W ciągu ostatnich 4 lat popyt na złoto inwestycyjne w Polsce wyniósł ponad 44 tony. W 2022 roku wartość wzrośnie jeszcze bardziej, a rekord znów zostanie pobity. 

Co powoduje wzrost zainteresowania żółtym kruszcem?

Jest kilka powodów, dla których zainteresowanie złotem w ciągu ostatnich lat rośnie coraz bardziej. W 2019 roku Polacy kupili 5 ton złota, rok później prawie dwa razy tyle (9,3 tony) znalazło się w domowych sejfach Polaków. W 2021 roku popyt na złoto wyniósł 14,2 tony, a ten rok zamkniemy wynikiem o prawie dwie tony większym.

Wzrost zainteresowania złotem ma kilka przyczyn. Wśród nich trzeba wskazać:- toczącą się od lutego br. wojnę na Ukrainie- wysoką, osiągającą prawie 20% inflację- rosnąca świadomość Polaków konieczności długoterminowych inwestycji- potrzeba posiadania mobilnego aktywa finansowego Mogłoby się wydawać, że tocząca się od prawie 10 miesięcy wojna za wschodnią granicą będzie napędzała cenę złota. W rzeczywistości tak jednak nie jest. Cena złota od kwietnia 2022 roku jest w trendzie bocznym.

Powodem tego stanu rzeczy jest w głównej mierze tocząca się walka głównych banków centralnych na świecie z inflacją w drodze podnoszenia stóp procentowych. 

Dlatego też potocznie mówi się, że złoto „przegrywa” z dolarem, którego wartość wzrasta wraz z każdą kolejną podwyżką stóp procentowych ogłaszaną przez FED. Przewaga monetarnych „gołębi” nad „jastrzębiami” jest zdaniem ekonomistów mało prawdopodobna nawet w momencie osłabienia się presji inflacyjnej. 

Tym samym drogi pieniądz może w dłuższym okresie negatywnie wpływać na cenę złota. To jednak bardzo dobra wiadomość dla długoterminowych inwestorów. To bowiem może być dobra okazja, żeby kupować systematycznie złoto z pewnego rodzaju dyskontem zafundowanym nam przez ekonomistów monetarnych.

Czy to na pewno złoto?


Okazji na rynku złota spowodowanych wyprzedażą nie ma. Tą prawdę trzeba sobie przyswoić, aby uniknąć pułapek fałszerzy tego surowca. Jeżeli surowiec jest zbyt tani (a ceny rynkowe możemy porównać na kilkunastu stronach mennic handlujących złotem) musi się u nas automatycznie  uruchomić podejrzliwość. Falsyfikat złota może być wykonany z tombaku (stop miedzi i cynku) albo pochodnej wolframu. 

Jak sprawdzić czy to na pewno złoto, czy nie jest to pozłacany falsyfikat? Metod jest wiele i na szczęście większość z nich można zastosować samodzielnie w domu. Oto one: 

- oryginalna sztabka zapakowana jest w CertiPak (nie należy jej otwierać po zakupie złota),
– należy posłużyć się magnesem,
– złoto nie reaguje na magnes, jest diamagnetykiem,
- należy sztabkę zmierzyć i zwarzyć,
– fałszywe sztabki zawsze będą miały jedną z tych dwóch miar inną niż oryginał (przy tej samej wadze falsyfikat będzie większy, przy tym samym wymiarze, falsyfikat będzie lżejszy od oryginału),
– do profesjonalnego pobrania wymiarów sztabki lub monet służy linijka Fischa (jej koszt oscyluje w granicach 100 zł),
- oryginał wydaje inny dźwięk,
- można się posłużyć spektrometrem badającym chemiczny skład kruszcu (spektrometr działa także bez wyciągania sztabki z CertiPaku),
- wśród nowych metod zabezpieczenia oryginałów są mikrograwery, kody QR na CertiPakach lub hologramy. 

Najbardziej popularne wśród nabywców gramatury sztabek złota wynoszą 1g, 5g, 10g oraz 100g. Wśród monet bulionowych dominację utrzymuje zaś Krugerrand (po raz pierwszy została wyemitowana w 1967 roku przez południowoafrykańską Rand Rafinery).Już od wielu lat można zaobserwować sezonowość w sprzedaży złota. Przeważnie trzeci kwartał notuje mniejsze niż standardowo obroty, zaś ostatnie trzy miesiące roku należą do rekordowych. 

W tym roku zdaniem ekspertów IV kwartał pobije swój rekord głównie z powodu utrzymującej się na rynkach niepewności. Zaopatrzenie mennic w Polsce jest większe niż standardowo i stąd podaż jest przygotowana na popyt, który Polacy zgłaszają. 

Doradcy Phinance są gotowi z ofertą złota inwestycyjnego, srebra oraz diamentów. Oferujemy Klientom możliwość nabycia produktów z oferty Mennicy Wrocławskiej – Goldenmark (pełna oferta dostępna na stronie www.goldenmark.com). Zapraszamy serdecznie do kontaktu. 


Grzegorz Kaliszuk,
Dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych Phinance S.A.

Powiązane artykuły

komentarz rynkowy lipiec 2024 Phinance

Chiny hamują cenę ropy, a EBC stymuluje gospodarkę. KGHM rośnie, choć miedź po rekordach tanieje. Jakie są prognozy na lipiec?

Zwycięstwo Zjednoczenia Narodowego we Francji wpłynie na lipcowe notowania, podobnie jak dane makro z USA w połowie miesiąca. Zwiększająca się szansa na obniżkę stóp w USA może prowadzić do deprecjacji dolara i umocnienia złotego. Plany wprowadzenia spółki Żabka Polska na giełdę i wycena sięgająca do 8 mld dolarów, zaostrzyły apetyt inwestorów. AKCJE Okazuje się, że…
Czytaj artykuł
Żabka na giełdzie: Jakie będą skutki finansowe dla inwestorów?

Oferta pierwotna na polskim rynku kapitałowym: Żabka skacze na giełdę

Przerwa w meczu trwa tylko 15 minut. To wystarczający czas, żeby zdążyć zaopatrzyć się w napoje chłodzące w sklepieza rogiem. Jaki sklep/ przychodzi statystycznemu konsumentowi w takim wypadku do głowy…? W większości wypadków będzie to Żabka. Pora przypomnieć sobie zasady wprowadzania spółki na giełdę, bo najprawdopodobniej czeka nas we wrześniu duże IPO. Żabka wskoczy na…
Czytaj artykuł
inwestycja w grunt - klucz do dywersyfikacji inwestycji?

Odkryj tajemnicę zyskownej dywersyfikacji: inwestowanie w ziemię!

Dywersyfikacja stanowi niewątpliwie jedną z podstawowych zasad inwestowania. Chroni ona inwestorów, pozwalając na zmniejszenie ryzyka inwestycji. Nie od dziś wiadomo, że przysłowiowe postawienie wszystkiego na jedną kartę nie wróży w inwestowaniu nic dobrego, a jedynie prowadzi do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka, zupełnie niewspółmiernego do możliwych do osiągnięcia korzyści. Stąd też o dywersyfikacji mówią wszyscy –…
Czytaj artykuł
NVIDIA: Rewolucja ai czy kolejna bańka spekulacyjna

NVIDIA: Nowa rewolucja czy kolejna bańka spekulacyjna?

Wydaje się, że o fenomenie sztucznej inteligencji, o najpopularniejszej spółce na świecie napisano już prawie wszystko. Rozważmy przyszłość tej amerykańskiej spółki, na dwóch skrajnych biegunach. Fundamentalne wartości czy spekulacja? Jedni uważają, że za NVIDIĄ stoją fundamentalne wartości, więc wzrost wartości spółki (2,8 bln dol.), nawet w tym niespotykanym tempie, jest fundamentalnie (ekonomicznie) uzasadniony i w…
Czytaj artykuł

Rynki akcji na rekordowych wzrostach, ale pojawiają się sygnały ostrzegawcze

Indeks VIX, który mierzy oczekiwaną zmienność rynku, jest na rekordowo niskim poziomie. Wojna handlowa USA-Chiny i rosnące napięcia geopolityczne mogą stanowić zagrożenie dla dalszych wzrostów. Dużo zmian widać też w cenach surowców. Miedź drożeje ze względu na rosnący popyt ze strony infrastruktury AI. Natomiast powodem wzrostu cen złota i srebra są obawy o inflację i…
Czytaj artykuł
sto lat złotówki - jakie są perspektywy na przyszłość

Sto lat Złotego: perspektywy na przyszłość

Minęło równo sto lat od wprowadzenia do obiegu złotówki. Ta zacna historyczna okoliczność niech będzie pretekstem do określenia teraźniejszych perspektyw dla rodzimej waluty. Historia złotego Mało brakowało, a „złoty” nie byłby „złotym”, a… „lechem”. Można by podejrzewać ministra Władysława Grabskiego o profetyczne zdolności. Po odzyskaniu niepodległości 5 lutego 1919 roku minister skarbu wydał dekret zapowiadający…
Czytaj artykuł
Sztuczna inteligencja i jej wpływ na rynek pracy

Sztuczna inteligencja a rynek pracy: Jak “AI” zrewolucjonizuje rynek?

Wprowadzenie Godzina poranna. Telewizja biznesowa. Rozmowa prowadzącego z dwoma Gośćmi porannego programu: „Panowie. Czy wyobrażacie sobie sytuację, w której jedna sztuczna inteligencja zadaje pytanie, a dwie inne sztuczne inteligencje w formie pozorowanego sporu na nie odpowiadają…? A my w tym czasie pilibyśmy kawę…” Automatyzacja procesów i rosnące znaczenie sztucznej inteligencji Automatyzacja procesów, rosnące znaczenie robotów…
Czytaj artykuł
akcje na giełdzie - ocena perspektywy na przyszłość

Złoty czas surowców i hossa na rynku akcji, a jak zachowają się stopy procentowe?

Po oszałamiającym kwietniu, gdy rynki finansowe wciąż zaliczają wzrosty, nadchodzi czas na refleksję nad tym, co przyniesie maj. Co kolejne miesiące przyniosą na giełdzie i czy obligacje stają się obszarem zwiększonego zainteresowania inwestorów? Jednocześnie surowce nadal pozostają w tendencji wzrostowej, gdzie upatrujemy teraz główne szanse, a gdzie kryją się potencjalne zagrożenia? Wszystko to skłania do…
Czytaj artykuł

Zobacz również