Obligacje w obliczu malejącej inflacji czyli nie każdy as bierze wziątkę.

20 listopada 2023

W listopadzie 2023 roku, niemal co dnia, na rynki finansowe napływają dane wskazujące na koniec trwającej bez mała trzy lata globalnej inflacji. Żeby uzmysłowić sobie tempo tego spadku, przytoczę przykład Wielkiej Brytanii, gdzie w październiku inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch lat (4,6%). Spadek o 2,1 punktu procentowego między wrześniem a październikiem był najbardziej gwałtowny od 1992 roku (!). To na tyle istotna informacja, że premier Rishi Sunak ogłosił wypełnienie obietnicy wyborczej - zmniejszenia wzrostu cen o połowę. Warto zastanowić się, jaki wpływ na wycenę obligacji ma szybko malejąca inflacja.

Wycena obligacji

Bardzo ważną kwestią dla wyceny obligacji w otoczeniu malejącej inflacji są decyzje banków centralnych, często nazywane „zarządzanie inflacją”. Spadanie inflacji daje przestrzeń do obniżek stóp procentowych, a wraz z nimi pojawia się presja na spadek rentowności stało-kuponowych obligacji skarbowych. Trzeba pamiętać o korelacji ceny z rentownością obligacji – gdy mówimy więc, o spadku rentowności widzimy wzrosty cen a zatem potencjalne ponadprzeciętne zyski. Świetnym przykładem jest październikowy spadek inflacji w USA. Wystarczyło, że inflacja spadła o „jeden ząbek” więcej niż spodziewali się analitycy (3,2% przy prognozie 3,3%), żeby rentowność 10 letniej obligacji skarbowej spadła z poziomu 4,7% na 4,4%. A to daje wzrost ceny o około 3% (w jeden dzień). Inaczej zachowują się obligacje o zmiennym oprocentowaniu, których oprocentowanie zależy od WIBOR. Te obligacje przy spadającej inflacji są mało atrakcyjne, bo przecież ich kupony szybko dostosują się do zmienionych na rynku pieniężnym warunków (obniżka stopy procentowej niemal automatycznie powoduje obniżenie się stawek WIBOR). Podobnie z obligacjami indeksowanymi inflacją. Wśród obligacji detalicznych mamy najpopularniejszą na rynku obligację COI (czteroletnią, której oprocentowanie od drugiego roku zależy od inflacji).

Obligacje czteroletnie

W październiku skarb państwa pozyskał z emisji obligacji detalicznych 7,1 mld złotych, z samej tylko obligacji czteroletniej pozyskując 2,8 mld (40% w strukturze sprzedaży). W pierwszym roku oprocentowanie tej obligacji wydaje się atrakcyjne (w listopadzie to 6,7%), ale przez następne trzy lata, kiedy będzie ono zależało od inflacji, może już przegrywać z innymi obligacyjnymi formami inwestowania. Takimi obligacjami mogą być obligacje korporacyjne, zwłaszcza te, które udało się nabyć przed najbardziej dynamicznym spadkiem inflacji. Ich oprocentowanie bowiem niejako „pamięta” wysoką inflację, a co za tym idzie wysoką stopę procentową banku centralnego.

Czas na zmianę?

Wśród dostępnych na polskim rynku instrumentów, jeszcze latem można było nabyć obligacje przedsiębiorstw o umiarkowanym ryzyku kredytowym ze stałym oprocentowaniem na poziomi 7-8% w 5-letnim horyzoncie.

Spadająca inflacja to czas kiedy na rynku obligacyjnym warto głębiej zastanowić się nad wyborem odpowiedniego instrumentu.

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja