Konflikt zbrojny, a rynek funduszy – co warto wiedzieć?

22 września 2023

Konflikt zbrojny trwa, a złoto wraca do łask. Czy można już po 3 tygodniach szukać analogii do sytuacji na rynku funduszy inwestycyjnych do tej sprzed dwóch lat, kiedy wybuchła pandemia COVID-19?

Wielu ekspertów zastanawia się już dziś, czy długofalowe skutki epidemii koronawirusa będą miały dla rynków gospodarczych podobny skutek, jak działania militarne Rosji podczas inwazji na Ukrainę. Na początku pandemii wartość rynku w ciągu 30 dni cofnęła się do poziomu z grudnia 2015 roku i w ciągu tylko jednego miesiąca z rynku ubyło 29,6 miliarda złotych. Był to więc spadek o 11%

W przypadku pandemii koronawirusa rynek zdołał odrobić stratę w ciągu 6 miesięcy. We wrześniu osiągnął szczytową wartość 314 miliardów, ale też stracił w ciągu 5 miesięcy 24,5 miliarda złotego, co stanowi spadek o 70%. Zatem, na koniec lutego osiągnął poziom 289,6 miliarda złotych. Bardzo ważnym elementem tych spadków był wzrost rentowności obligacji oraz inwazja Rosji na Ukrainę. W ciągu 30 dni wartość rynku zmniejszyła się o 6,9 miliarda złotych. Grzegorz Kaliszuk, dyrektor Departamentu Produktów Inwestycyjnych w Phinance S.A., zauważa, że możemy zobaczyć już pewną analogię co do wartości pomiędzy tąpnięciem covidowym oraz tym związanym z rentownościami obligacji, choć skutki wybuchu wojny za wschodnią granicą Polski mogą te spadki w najbliższych miesiącach jeszcze pogłębić.

Wykres: Struktura salda wpłat i umorzeń w zdefiniowanych okresach (w mln zł)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych dostępnych w serwisie FundOnline

Grzegorz Kaliszuk podkreśla, że w marcu 2020 roku, czyli w ramach pierwszego spadku oraz w ramach zakresu dat październik 2021- luty 2022, czyli drugiego spadku, aktywa odpłynęły w większości z funduszy dłużnych. Należy jednak podkreślić, że - w przypadku spadku covidowego - odpływ dotyczył znakomitej większości funduszy obligacji korporacyjnych, a aktualny, którego dołek zapewne jest jeszcze przed nami, dotyczyć będzie przede wszystkim obligacji skarbowych.

Nasz ekspert podkreślił, że odporne na kryzys  okazały się fundusze zdefiniowanej daty PPK. W związku z tym, widać skokowe zainteresowanie funduszami surowców, w tym głównie złota. Zazwyczaj podczas konfliktów zbrojnych wartość złota zdecydowanie rośnie. Grzegorz Kaliszuk nadmienił również, że dopiero w najbliższym kwartale zobaczymy czy mamy do czynienia z pogłębioną korektą na rynku funduszy, czy też będziemy w trendzie bocznym.

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja