JAK MOŻE CI POMÓC DORADCA FINANSOWY I CZEMU WARTO SKORZYSTAĆ Z JEGO USŁUG? SPRAWDŹ!

05 lipca 2022

Doradca finansowy, to osoba, która najogólniej rzecz ujmując wspiera klienta we wszystkich obszarach związanych z podejmowanymi przez niego decyzjami finansowymi. W wielu krajach Europy i świata, zawód ten na stałe wpisał się w ekonomiczny krajobraz, a współpraca z doradcą przy podejmowaniu istotnych decyzji dotyczących kredytów, inwestycji, ubezpieczeń czy oszczędzania, jest oczywistością.

W Polsce, mimo wielu zawirowań gospodarczych, ciągle wielu z nas ma poczucie, że wie lepiej i że jest w stanie zupełnie samodzielnie podejmować najistotniejsze decyzje finansowe. Znamy się na piłce nożnej, leczeniu, czemu mielibyśmy nie znać się na ekonomii? 

Rzeczywistość jednak pokazuje, że często przeceniamy swoje umiejętności, a potem słono za to płacimy. 

Według zrealizowanego w 2020 r. przez NBP badania „Świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków”, wiedzę niską i bardzo niską ma 14% Polaków, średnią 33%, zaś́ wysoką i bardzo wysoką 52%. Należy jednak zauważyć́, że wśród tych ostatnich bardzo wysoki indeks wiedzy ma jedynie 7% badanych. 

Winę za tak niski stan naszej wiedzy ekonomicznej ponosi przede wszystkim system edukacji, który nie porusza tematów istotnych dla naszego codziennego życia, przez co braki w wiedzy ekonomicznej uzupełniamy właściwie wyłącznie samodzielnie. 

 Jak wygląda praca doradcy finansowego? 

Doradcy finansowi zajmują się szeroko pojętą pracą z klientem i obsługą jego umów finansowych

Głównym ich zadaniem jest budowanie relacji i kompleksowa, długofalowa współpraca, z którą wiąże się badanie potrzeb finansowych, planów finansowych, dostarczanie klientom odpowiednich i potrzebnych rozwiązań, adekwatnych dla ich wiedzy, doświadczenia i możliwości finansowych.

Co warte podkreślenia, Doradca nie jest jak się powszechnie uważa po prostu sprzedawcą. Pomaga on „odczarować” zawiłe kwestie związane z finansami, jest wsparciem w podejmowaniu ważnych decyzji.

Doradca, mając pełen przegląd rynku i dokonując analizy potrzeb klienta, pomoże kompleksowo zadbać o nasze bezpieczeństwo – a więc dobierając takie produkty finansowe, ubezpieczeniowe, które faktycznie są nam potrzebne i które warto mieć.

Dlaczego warto skorzystać z usług doradcy finansowego? 

Na rynku istnieje wiele firm i podmiotów, które oferują produkty finansowe i ubezpieczeniowe. Nie każdy z nas ma jednak czas do weryfikacji całej oferty rynku oraz wiedzę i umiejętności do oceny proponowanych przez TFI, bank czy ubezpieczyciela rozwiązań. 

Z braku wiedzy wynikają najczęściej nietrafione decyzje finansowe. Rolą Doradcy jest nas przed takimi decyzjami uchronić i wybrać z rynkowej oferty to, co faktycznie przyczyni się do zapewnienia klientowi bezpieczeństwa i równowagi finansowej oraz realizacji stawianych przed sobą celów.

Warto podkreślić, że Doradca nie jest reprezentantem żadnego podmiotu finansowego, a więc TFI,bankum, ubezpieczyciela czy innego podmiotu oferującego instrumenty finansowe – a działa w interesie klienta. Pozwala to na podejmowanie naprawdę obiektywnych decyzji, a dla klienta komfort i pewność, że nie są one przypadkowe. 

W czym może Ci pomóc Doradca?

Doradca pomoże ocenić zdolność kredytową, przeprowadzić procedurę kredytową, wybrać najlepszy bank, refinansować już istniejący kredyt, ale także zbudować plan oszczędzania na emeryturę, dobrać ubezpieczenia, które mogą być faktycznym wsparciem, pokazać adekwatną ofertę funduszy inwestycyjnych oraz innych instrumentów inwestycyjnych oraz doradzi w kwestiach związanych z finansami firmy itp. 

Zakres wiedzy i możliwości Doradców jest tak naprawdę kompleksowy, a możliwości w tym zakresie najpełniejsze na rynku. 

Doradcy Phinance, to specjaliści do zadań wszelakich -  pomogą rozwiać wątpliwości, a kiedy trzeba - odradzą to, co dla klienta może nie być korzystne. 

Relacja z Doradcą opiera się na zaufaniu -  dlatego nie może być tutaj mowy o decyzjach, co do których obie strony nie mają pełnego przekonania. 

Mity na temat doradztwa finansowego

Doradztwo finansowe obrosło w wiele mitów, warto się z nimi rozprawić: 

Doradztwo finansowe jest dla bogatych - MIT

 Doradztwo finansowe jest dla każdej osoby, która zarządza swoimi finansami. Osoby, które mają ograniczone zasoby, tym bardziej powinny podejmować trafione i przemyślane decyzje oraz z większą rozwagą oszczędzać i inwestować. 

Doradca finansowy podobnie jak adwokat czy lekarz pobiera opłatę za swoją usługę – MIT

 Doradca otrzymuje prowizję od zakupionych przez klienta produktów finansowych. Za doradzenie w tej kwestii nie pobierze od Ciebie żadnej opłaty. 

Doradca finansowy „wciska” produkty - MIT

Doradca finansowy nie jest sprzedawcą i ma świadomość budowania relacji z klientem. Niezależne doradztwo nie ma nic wspólnego ze sprzedażą na siłę. Takie spojrzenie byłoby krótkowzroczne i zniszczyłoby już na starcie relację z klientem. Doradcy są zobligowani przepisami Phinance oraz literą prawa do przedstawiania szerokiej oferty, ale adekwatnej dla Klienta.

Radzić warto się tylko w dużych sprawach -  MIT

Poradzić warto się w sprawie każdego produktu, a posiadając zaufanego Doradcę finansowego możesz to zrobić szybko i bezproblemowo. Doradca porówna za Ciebie ubezpieczenie samochodu, doradzi w sprawie ubezpieczenia nieruchomości, ale także planów emerytalnych, inwestycji czy kredytu hipotecznego. Właściwe zarządzanie finansami to suma małych decyzji. Daj sobie w nich pomóc! 

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja