​Odkryj opinie ​eksperta finansowego Phinance.

Gwarancja wkładu własnego BGK – co warto wiedzieć?

22 września 2023

Mieszkania drożeją regularnie od wielu lat, a sytuacja na rynku mieszkaniowym poprawia się wolno. Mimo hossy, którą obserwowaliśmy przez ostatnie pięciolecie, znaczący jest ciągle deficyt mieszkań, ich niski standard lub metraż. Wiele osób jest niezadowolonych ze swojego lokum. Do tej pory barierą w zmianie mieszkania czy budowie domu, był między innymi brak wkładu własnego. W praktyce hipoteka bez wkładu własnego była praktycznie niemożliwa, a konieczność zebrania środków na poziomie 50-100 tys. złotych, mało realna dla wielu rodzin. Czy rządowy program „Mieszkanie bez wkładu własnego” pozwoli rozwiązać ten problem?

Mieszkanie, hipoteka bez wkładu własnego – co musisz wiedzieć? 

Program rządowy, o którym mowa, zapewnia gwarancję wkładu własnego, której udziela BGK. Jak to działa w praktyce? 

Większość banków wymagała wkładu własnego w wysokości 10-20 % ceny nieruchomości, a więc w przypadku dzisiejszych cen mieszkań od około 30 do kilkuset tysięcy złotych. 

Dotychczas – nawet jeśli posiadaliśmy zdolność kredytową, ale nie posiadaliśmy znaczących oszczędności, środki potrzebne na wkład własny, powstrzymywały nas przed podjęciem decyzji o zakupie, zmianie mieszkania czy budowie własnego domu. W myśl rządowego programu, problem ten będzie mógł zostać rozwiązany dzięki gwarancji. 

Na wstępie warto jeszcze raz podkreślić, że program rządowy kierowany jest do osób, które posiadają zarobki umożliwiające spłatę kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie nie mają środków na wkład własny. 

Kredyt mieszkaniowy z gwarancją udzielaną przez BGK, nie jest rozwiązaniem kierowanym do gospodarstw domowych o niskich dochodach, zwłaszcza w sytuacji bardzo znaczącego pogorszenia zdolności kredytowych, spowodowanego przez wzrost stóp procentowych i nowe wymagania związane z Rekomendacją S.

Daje więc możliwość uzyskania kredytu na 100% wartości mieszkania, domu, ale tylko pod warunkiem, że posiadamy zdolność do obsługi takiego zobowiązania. Objęta gwarancją część kredytu może stanowić nie mniej niż 10% i nie więcej niż 20% wydatków, na które zaciągany jest kredyt, ale maksymalnie będzie to kwota 100 tys. złotych. Oznacza to, że będziemy mogli otrzymać np. gwarancję na 10 % wartości mieszkania w cenie 1 mln złotych, lub 20 % - dla nieruchomości wartej 500 tys. złotych -  o ile bank udzieli nam takiego kredytu. Program będzie miał również pewne ograniczenia. 

Gwarancja wkładu własnego z opcją spłaty rodzinnej – jak uzyskać, gdzie składać wnioski? 

Lista banków, które podpisały umowy z BGK umożliwiające zabezpieczanie kredytów gwarancją:

- Alior Bank S.A.,
- Bank Ochrony Środowiska S.A.,
- Bank Pekao S.A.,
- Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
- Bank Spółdzielczy w Brodnicy,
- BPS S.A.PKO Bank Polski S.A.,
- Santander Bank Polska S.A.

Obecnie BGK prowadzi rozmowy, z kolejnymi bankami, które zgłosiły zainteresowanie podpisaniem umowy pozwalającej na udzielanie kredytu z gwarancją i realizację spłaty rodzinnej. Lista jest aktualizowana na bieżąco.

Wniosek o udzielenie gwarantowanego kredytu mieszkaniowego wraz z niezbędnymi oświadczeniami o spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy złożyć do banku, który przystąpi do programu, zawierając odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. 

Gwarancja wkładu własnego – ocena eksperta 

Program będzie z pewnością korzystny dla wielu rodzin, które nie posiadają oszczędności na wkład własny lub posiadają, ale w stopniu niewystarczającym. – mówi Senior Partner Phinance, Albert Opoka.  

W najbliższych miesiącach będziemy obserwować sytuację na rynku mieszkaniowym i mamy nadzieję, że program ten będzie modyfikowany, np. w zakresie limitów cen, aby lepiej przystawał do warunków rynkowych i umożliwiał zakup mieszkania większej grupie osób.  Czy warto będzie skorzystać z programu? Sytuacja rynkowa jest bardzo dynamiczna i nawet jeśli posiadamy część środków na wkład własny, a jednocześnie kwalifikujemy się do gwarancji z BGK, warto takie wsparcie w kredytowaniu rozważyć. Każdorazowo warto o tym porozmawiać z Doradcą Finansowym. 

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja