FED a stopy procentowe: co dalej z rynkowymi trendami?

16 kwietnia 2024

Czy najgwałtowniejszy cykl podwyżek stóp procentowych w USA od 1981 roku na pewno dobiegł końca? Łącznie od marca 2022 roku do lipca 2023 roku stopa funduszy federalnych została podniesiona o 525 pb. W poprzednich dwóch cyklach zacieśniania polityki monetarnej (w latach 2004-06 i 2015-18) stopy były podnoszone tylko po 25 pb. Co więcej, po raz pierwszy w XXI wieku szczytowy poziom FFR jest wyższy niż w cyklu poprzednim.

Wpływ stóp procentowych w USA na rynki

Mamy to wyjątkowe szczęście, że możemy dzień po dniu obserwować, jak ważne dla światowych trendów okazały się stopy procentowe w USA. Każde dane, które oddalają prawdopodobieństwo wejścia w cykl obniżania stopy procentowej powodują wzrost rentowności obligacji (spadek cen, w konsekwencji spadek cen funduszy inwestujących w obligacje) najpierw w USA a potem szeroko na świecie. Świetnym przykładem są polskie obligacje, które już od kilku miesięcy odwzorowują ruch cenowy obligacji amerykańskich. Dla akcji (zwłaszcza spółek bazujących na kredycie, spółek wzrostowych), oddalające się obniżki stopy to zła wiadomość. Dopóki jednak w realnej gospodarce nie widać wyraźnego wpływu wysokich stóp na wyniki finansowe, to sama nawet oddalająca się nadzieja na obniżki stóp na krótką metę wystarcza.

Stopy procentowe w USA - kurs USD, a sytuacja na rynku surowców

Sytuacja na rynku surowców

Oddzielną historią są surowce, zwłaszcza złoto, dla których wymarzonym otoczeniem makro jest spadająca stopa i wzrost gospodarczy. Tylko, że wzrost cen surowców powoduje wzrost inflacji a to oddala obecnie obniżki stóp…Trudno oprzeć się i nie zobrazować tej sytuacji psem goniącym własny ogon. Najprościej i najczytelniej zachowuje się w ostatnich miesiącach kurs USD. Przesuwanie się obniżki w czasie to nieuchronna aprecjacja USD.

Jakie dane obserwować?

Oprócz rudymentalnych (inflacja, PKB), ważne są wskaźniki wyprzedzające koniunkturę w gospodarce (PMI, ZEW) i ulubiony wskaźnik FED: „Payrollsy”. To rynkowy slang, ale naprawdę „payrollsy” są podawane pod nazwą NFP (Non Farm Payrolls). Stanowią one najważniejszy wyznacznik stanu rynku pracy w USA. Dane o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP) są publikowane w USA co miesiąc przez Amerykański Urząd Statystyczny ds. Rynku Pracy. Dane najczęściej są publikowane w pierwszy piątek miesiąca o godzinie 14:30 (CET). Raport ten dotyczy poprzedzającego go tygodnia i jest sporządzany na podstawie danych z ankietowanych przedsiębiorstw. Wzrost liczby zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i spadek bezrobocia, umacnia FED w przekonaniu o sile gospodarki a zarazem o zagrożeniu inflacyjnym. Konkluzja nasuwa się sama: FED ociąga się z obniżaniem stopy a aktywa finansowe stają pod presją opisaną akapit wyżej.

Powiązane artykuły

fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja