EMERYTURA – 7 RZECZY, KTÓRE MUSISZ O NIEJ WIEDZIEĆ!

17 maja 2022

Termin „emerytura” znamy wszyscy. Mało z nas ma jednak faktyczną wiedzę na ten temat, a temat emerytury, świadczeń emerytalnych jest dla Polaków niejasny i nieścisły. Co musimy wiedzieć?

Na jakie świadczenia możemy liczyć w okresie po 60 czy 65 roku życia? Kiedy jest dobry czas na to, żeby o emeryturze pomyśleć? Podpowiadamy! Uzbrojony w tą wiedzę, możesz zrewidować swoje emerytalne plany i zawczasu zadbać o poziom swojego życia w jego drugiej połowie. Pamiętaj! Nie warto tego tematu bagatelizować! Rozpoczynamy cykl edukacyjny Phinance! 

1.     Czym jest emerytura i czy każdy będzie miał do niej prawo? 

Emerytury są świadczeniami finansowanymi z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, przewidzianymi dla osób, które pracowały zawodowo i podlegały z tego tytułu ubezpieczeniom społecznym. Źródłem finansowania emerytur jest odprowadzana od osiąganych przychodów składka na ubezpieczenie emerytalne, a świadczenia przyznawane są z powodu spełnienia ryzyka ubezpieczeniowego, tj. dożycia określonego w przepisach wieku emerytalnego.

Prawo do emerytury mają osoby, które przepracowały określony okres składkowy i osiągnęły tzw. wiek emerytalny. 

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. 

2.     Jak wygląda polski system emerytalny? 

Polski system emerytalny od lat boryka się z problemami, zmianami i niepewnością. Zapowiadana w ubiegłych latach likwidacja OFE nie doszła do skutku, ale już dziś trudno powiedzieć, jakie zmiany przyniosą kolejne lata.

Aktualnie emerytura jest wypłacana przez ZUS, ale środki na ten cel są gromadzone nie tylko w ZUS, ale też w OFE. Jest to tzw. pierwszy i drugi filar systemu emerytalnego.  Oprócz tego istnieje jeszcze tzw. trzeci filar. Mamy możliwość gromadzenie własnych dodatkowych oszczędności emerytalnych w IKE, IKZE, PPK i PPE. 

Trzeci filar emerytalny, w przeciwieństwie do dwóch pierwszych jest absolutnie dobrowolny. Oznacza to, że to od Ciebie zależy, czy będziesz oszczędzał pieniądze na emeryturę w ramach tego rozwiązania. 

3.     Ile wyniesie moja emerytura? 

Najprościej powiedzieć: to zależy. Czynników jest wiele, między innymi wysokość odprowadzanych składek, ilość lat pracy, czy wreszcie fakt oszczędzania prywatnie – w tzw. trzecim filarze. 

Aktualnie minimalna emerytura wynosi nieco ponad 1338 zł. brutto. Zgodnie z danymi ZUS 36,9% kobiet pobiera świadczenia w wysokości do 1 800,00 zł. Warto także nadmienić, że sukcesywnie rośnie liczba osób pobierających świadczenia niższe niż emerytura minimalna. Jest ich ponad 300 tys. 

Do wysokich emerytur ma prawo niewielu Polaków, a prognozy emerytalne nie napawają optymizmem. 

Zgodnie z szacunkami, obecne pokolenie 20-30 latków, będzie otrzymywać emeryturę maksymalnie w wysokości 40-50 % ostatniej pensji- w negatywnym wariancie nawet poniżej 30 %!  Oznacza to, że emerytom ciężko będzie zabezpieczyć nawet podstawowe potrzeby. Szacowany bardzo niski stopień zastąpienia wskazuje, że składki do państwowych systemów ubezpieczeń są w zasadzie parapodatkami -  zauważa nasz ekspert. 

 Na sposobie w jaki ZUS wylicza emeryturę, która zależy od sumy składek na ubezpieczenie społeczne zgromadzonych na indywidualnym koncie w ZUS, waloryzacji oraz średniego dalszego trwania życia kobiety tracą najmocniej -  mówi Grzegorz Michalski z Phinance.

Do tego zgodnie z danymi GUS kobiety żyją dłużej – różnica jest znacząca i wynosi średnio 8 lat. Niestety w okresie wychowawczym również nie są odprowadzane składki na emeryturę. Połączenie niższego wieku przejścia na emeryturę oraz dłuższej średniej długości życia, niższych płac, powoduję ogromną różnicę w świadczeniach emerytalnych. Kobiety średnio otrzymują o 50% niższe emerytury niż mężczyźni.

4.     Co zrobić, żeby otrzymywać wyższą emeryturę? 

Przede wszystkim zadbać o wysokość składek i oszczędzać w każdym z trzech filarów. Warto pamiętać, że pieniądze odkładane w ramach produktów z III filara są prywatne. Nie podlegają więc w takim stopniu wahaniom i decyzjom politycznym – tak jak w przypadku ZUS i OFE. 

Myśląc o emeryturze, warto zacząć oszczędzać na nią jak najwcześniej i nie liczyć wyłącznie na system państwowych emerytur, ale przede wszystkim na środki zgromadzone prywatnie. 

Rosnąca długość życia oraz trendy demograficzne w przyszłości tylko powiększą problem emerytalny -  mówi Grzegorz Michalski.  Dlatego tak ważne jest zadbanie o swoja przyszłość i zaopatrzenie się w program oszczędnościowy. Według najnowszych danych GUS, odsetek Polaków oszczędzających na emeryturę rośnie z roku na rok. Jak wynika z badania, już co czwarty ankietowany próbuje gromadzić środki finansowe na starość.”

5.     Kiedy zacząć odkładać na emeryturę?

Jak najwcześniej! Warto pamiętać, że nawet niewielkie kwoty odkładane sukcesywnie przez okres 30 czy 40 lat, utworzą duży kapitał! Jeśli jesteś w wieku ponad 35 lat i dopiero zaczynasz myśleć o emeryturze, masz jeszcze spore szanse na zgromadzenie zadowalającego kapitału. 

Pamiętaj jednak, aby oszczędności i myślenia o tym temacie nie odkładać na wieczne „potem”. 

6.     Jaki produkt emerytalny wybrać? 

Opcji jest wiele i dlatego najlepiej porozmawiać na ten temat ze specjalistą. Wybór rozwiązania emerytalnego zależy od Twojego wieku, charakteru pracy, formy zatrudnienia, zarobków, możliwości oszczędnościowych i wielu innych czynników. 

Pamiętaj, że wybierając produkt emerytalny, podejmujesz decyzję, która będzie miała długofalowe skutki, a firma, z którą się zwiążesz, będzie Ci towarzyszyła przez długie lata. Nie warto tak istotnej decyzji podejmować bez dokładnej wiedzy o rynku i pełnej przejrzystości w temacie możliwych opcji. 

7.     Czy warto martwić się emeryturą?

Martwić się nie warto – ale z pewnością warto o niej pomyśleć bardzo poważnie i to już na wcześniejszym etapie życia. Polski system emerytalny chwieje się od wielu lat, a prognozy, w tym te dotyczące dzietności, osób pobierających świadczenia, są z roku na rok coraz gorsze. 

Dziś, nawet zamożne kraje, którym zazdrościmy wysokich emerytur mówią o poważnych kłopotach systemu. W bogatych Niemczech, blisko 20 % kobiet i 11 % mężczyzn, otrzymuje co miesiąc ustawową emeryturę poniżej kwoty 300 euro! W latach 60- tych na jednego emeryta przypadało 6 aktywnie pracujących osób -  dziś są to zaledwie 2 osoby! 

Jeśli lektura tego artykułu otworzyła Ci oczy na problem Twojej przyszłej emerytury, pomyśl o tym już dziś i porozmawiaj z naszym Doradcą! 

Sprawdź, z jakich funduszy emerytalnych możesz skorzystać!

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja