Fakty i mity – eksperci Phinance wyjaśniają wątpliwości!

Czy ubezpieczenia na życie działają w przypadku powikłań po szczepionce na COVID-19?

22 września 2023

zczepionki na COVID-19, ciągle wywołują kontrowersje. W ostatnim czasie, na fali doniesień medialnych, pojawiło się wiele artykułów i informacji insynuujących, że ubezpieczenia na życie nie działają w przypadku zdarzeń związanych ze szczepionką na COVID - 19.

Pojawiają się także sugestie, że zakresem nie są objęte nie tylko drobne zdarzenia, ale także tak poważne jak zgon. Cytowani są specjaliści, którzy podkreślają, że szczepionki na COVID - 19 są eksperymentem medycznym i wówczas towarzystwo ma prawo odmówić wypłaty odszkodowania. Warto się z tymi mitami rozprawić i poznać fakty!

Obawy są nieuzasadnione

Ubezpieczenia funkcjonują w oparciu o przepisy prawa i ogólne warunki umowy. W przypadku, jeżeli w wyłączeniach brak jest zapisów, które można powiązać ze zdarzeniem powstałym w wyniku eksperymentów medycznych, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma podstawy towarzystwo do odmowy wypłaty.

W oferowanych przez Phinance ubezpieczeniach na życie, nie znajdziemy wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela, ze względu na zgon powstały w wyniku konsekwencji eksperymentów medycznych. Poza tym ryzykiem, także w pozostałych przypadkach trudno jest odnaleźć umowę, w której znajdziemy w wyłączeniach zdarzenia powstałe w wyniku udziału w eksperymentach medycznych.

Andrzej Kowerdej, Kierownik Działu Ubezpieczeń na Życie i Ubezpieczeń Zdrowotnych w Phinance

Reasumując: nawet gdyby faktycznie komplikacje poszczepienne traktować w ten sposób (co jest wielce wątpliwe), klient szczepiąc się, nie ponosi ryzyka odmowy wypłaty odszkodowania na skutek problemów czy zgonu wynikającego z NOP.

Szczepienia nie są eksperymentem medycznym

Zgodnie z obowiązującym prawem szczepienia przeciwko COVID - 19 realizowane w ramach Narodowego Programu Szczepień nie są eksperymentem medycznym. Warto podkreślić, że dopuszczenie szczepionki do obrotu oznacza pełną możliwość stosowania takiego preparatu leczniczego. Użycie takiego produktu w leczeniu lub zapobieganiu chorób nie skutkuje wówczas udziałem w eksperymencie medycznym.

Trudno sobie wyobrazić, aby którekolwiek z towarzystw ubezpieczeniowych odrzuciło wniosek o wypłatę odszkodowania, powiązując szczepionkę przeciwko COVID-19 z eksperymentem medycznym.

Powiązane artykuły

niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł
rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja