CZY JESIEŃ 2020 TO DOBRY CZAS NA INWESTOWANIE W FORMIE IKE I IKZE?

05 listopada 2020

Na początku pandemii wielu oszczędzających przeszło w „tryb awaryjny”. Niepewność na rynkach oraz obawy dotyczące własnej sytuacji finansowej spowodowały masowe wypłaty gotówki i zwiększenie bardzo płynnych składników oszczędności gospodarstw domowych. Mimo upływu czasu, nadal towarzyszy nam niepewność związana z sytuacją pandemii, ale warto spojrzeć na to, co wiemy na pewno i co przemawia za odkładaniem pieniędzy w formie IKE lub IKZE.

Poduszka finansowa

W każdej sytuacji finansowej w gospodarce warto mieć oszczędności, które są przeznaczone na poważne sytuacje awaryjne. IKE i IKZE to dobre rozwiązania, ponieważ z jednej strony pieniądze są łatwo dostępne i w każdej chwili można je wypłacić. Z drugiej strony są to jednak środki oddzielone od konta bieżącego. Przed skorzystaniem z nich trzeba złożyć zlecenie i zastanowić się czy na 100% chcemy z nich zrezygnować, ponieważ wcześniejszy zwrot środków wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku, a w przypadku, gdy na IKE przyjęto wypłatę transferową z PPE, również z opłatą dla ZUS. To sprawia, że skorzystasz z tych pieniędzy na bieżące wydatki tylko kiedy będzie to rzeczywiście uzasadnione, a nie pod wpływem impulsu na wyprzedaży. To już standard rynkowy, ale warto przypomnieć, że możesz zarządzać swoimi pieniędzmi na IKE i IKZE w Generali Investments TFI. 

Korzyści podatkowe

Oprócz tego, co wypracują Twoje pieniądze zainwestowane na IKE lub IKZE ustawodawca oferuje dodatkowo ulgi podatkowe, tj. brak „podatku Belki” przy spełnieniu ustawowych kryteriów przy wypłacie. W przypadku IKZE zostanie pobrany zryczałtowany podatek w wysokości 10%. Możesz też w każdym roku kalendarzowym inwestowania na IKZE odliczać kwotę wpłaty w ramach limitu od dochodu deklarowanego w rocznym zeznaniu podatkowym. Za 2020 możesz obniżyć płacony podatek nawet o 2000 złotych.

Upływ czasu

Wyjątkowy rok 2020 to z punktu widzenia Twojej emerytury kolejny rok kalendarzowy, który możesz wykorzystać na budowanie swojego bezpieczeństwa finansowego na przyszłość. Jeśli zdecydujesz przerwać oszczędzanie na przyszłość lub odłożyć je na później, to bezpowrotnie tracisz tegoroczną ulgę podatkową z tytułu oszczędzania na IKZE.

Zabezpieczenie bliskich

Środki odłożone na IKE i IKZE mogą też być dogodnym sposobem na zabezpieczenie Twoich bliskich na wypadek poważnej choroby lub śmierci. Możesz wyznaczyć na pełnomocnika do swojego konta emerytalnego dowolną zaufaną osobę. W przypadku ciężkiej choroby właściciela konta lub nawet sytuacji losowych taka osoba może dysponować tymi pieniędzmi i na przykład opłacić Twoje rachunki czy zadbać o inne wydatki Twoje i Twoich bliskich.

Możesz też wskazać dowolną, nawet niespokrewnioną osobę (albo kilka osób) jako beneficjenta na wypadek Twojej śmierci. Wypłata pieniędzy następuje bez oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego. Spadkobiercy środków zgromadzonych na IKZE płacą tylko podatek ryczałtowy.

Nawet dla tych, którzy rozważają pesymistyczne scenariusze rozwoju wydarzeń jest to więc rozsądna propozycja ulokowania części oszczędności na przyszłość.

Na koniec pozostaje kwestia wyboru instytucji finansowej, której warto powierzyć swoje pieniądze.

Dlaczego warto mieć konto emerytalne właśnie w Generali Investments TFI?

Po pierwsze Generali Investments TFI zapewnia doskonałe zarządzanie powierzonymi pieniędzmi docenione przez analityków Analiz Online w ostatnim rankingu z listopada 2019 r. Portfele emerytalne oparte na funduszach Generali Investments TFI dostępne dla posiadaczy IKE i IKZE zostały uznane za najbardziej efektywnie zarządzane na rynku.

Po drugie wysokie i powtarzalne stopy zwrotu, które oznaczają, że Twoje oszczędności rzeczywiście pracują. W obecnej sytuacji rynkowej dobrze skonstruowany portfel funduszy inwestycyjnych jest w stanie pobić inflację i przynieść realny zysk.

Po trzecie elastyczne inwestowanie, które przydaje się aktywnym inwestorom przy dużej zmienności na rynkach. Klienci Generali Investments TFI mają do dyspozycji 3 gotowe portfele o różnym poziomie ryzyka. Mogą też wybrać wariant indywidualny, w którym to inwestor sam dobiera fundusze. W każdym przypadku dajemy możliwość wielokrotnej zmiany alokacji zgodnie z decyzją właściciela konta.

Po czwarte Generali Investments TFI to stabilna firma o 25-letnim doświadczeniu na polskim rynku ze stabilnym i doświadczonym zespołem zarządzających, których umiejętności zostały wielokrotnie przetestowane w trudnych warunkach rynkowych. Generali Investments TFI jest częścią jednej z największych i najbardziej stabilnych grup finansowych na świecie.

Dowiedz się więcej o IKE IKZE!

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja