Czemu prowizja może być korzystnym rozwiązaniem dla pracownika?

22 września 2023

Wynagrodzenie, oprócz atmosfery, dobrych relacji czy zakresu obowiązków, to podstawowy element, na który zwracamy uwagę przy poszukiwaniu nowego zajęcia, zmianie pracy. Najchętniej widzianą formą wynagrodzenia jest to stałe - niezależne od wyników. Nie zawsze jednak jest ono dla pracownika tak naprawdę korzystne. Dlaczego część pracowników decyduje się na wynagrodzenie prowizyjne? Czy na systemie prowizyjnym faktycznie zarabia się więcej? Kiedy prowizja może być naprawdę dobrym rozwiązaniem?

O pieniądzach warto rozmawiać wprost - bez owijania w bawełnę. W końcu są one ważną częścią naszego życia. Wynagrodzenie, które otrzymujemy za naszą pracę powinno pozwolić nie tylko na opłacenie rachunków i podstawową egzystencję, ale także na realizację marzeń, zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego, rozwój czy sukcesywne oszczędzanie.

Najczęściej spotykana w Polsce forma wynagradzania pracowników to wynagrodzenie stałe lub łączone z prowizją. Jednak najczęściej to podstawa stanowi zasadniczą część wynagrodzenia, a wynagrodzenie dodatkowe - czy to w postaci premii, czy np. procentu od sprzedaży, jest mniejszą, zwykle 20-30 % częścią całego uposażenia.

W Phinance stawiamy na rozwój i elastyczność. Staramy się dać naszym współpracownikom maksimum swobody. To powoduje, że zasady wynagradzania są niestandardowe, ale w bardzo wielu przypadkach jest to rozwiązanie dużo korzystniejsze dla pracownika niż bazowanie na stałej, najczęściej stosunkowo niskiej podstawie.

Jak to działa w praktyce?

Wynagrodzenie w Phinance - kontyngent + prowizja

Wynagrodzenie w Phinance składa się z tzw.kontyngentu oraz z prowizji, która nie jest ograniczona kwotowo, a więc daje pracownikowi naprawdę duże możliwości.

Współpracownik, aby otrzymać kontyngent, musi spełnić nasze podstawowe kryteria.

Najczęściej jest to wykonanie minimum kilku analiz finansowych. Kryteria te mogą się różnić, jest to kwestia do uzgodnienia indywidualnie z przełożonym. Kontyngent to kwota, którą otrzymujemy po wykonaniu podstawowych obowiązków doradcy, niezależnie od wyników sprzedażowych.

Prowizja natomiast, zależna jest już od wyników i może wynieść od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie, w przypadku doświadczonych doradców.

https://www.youtube.com/watch?v=xx-5Jjl4tXc&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fphinance.prowly.com%2F&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance - dlaczego prowizja jest korzystna?

Stała podstawa wydaje się korzystna, ale przecież rzadko gwarantuje naprawdę wysokie zarobki, a na dłuższą metę również nie motywuje do pracy. Jeśli Twoje wynagrodzenie jest stałe, to po co się starać? 

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance to:

· motywacja do osiągnięcia jak najwyższego wynagrodzenia – nie ma u nas sufitu finansowego. Twoje wynagrodzenie jest zależne od Twojego wkładu pracy i możesz je łatwo oszacować szacując sprzedaż. To też bezpośredni wpływ na to ile będzie wynosiła Twoja emerytura.

· wolność /elastyczność – po okresie wdrożenia współpracownik sam wyznacza sobie cele i sposób ich realizacji. Będąc na wynagrodzeniu prowizyjnym to współpracownik decyduje o swoim czasie pracy, miejscu jej wykonywania oraz o wymiarze godzin. Nie narzucamy sztywnych ram czasowych ani nie kontrolujemy Twojego czasu pracy. Dajemy Ci też dużą elastyczność w podejmowaniu decyzji, proponowaniu klientom produktów najlepszych dla nich.

· zmienny procent prowizji, który jest zależny od stażu pracy i Twoich wyników. Wraz ze wzrostem wyników sprzedażowych, wzrasta także procent prowizji – oznacza to, że doradca stopniowo za tą samą pracę otrzymuje coraz więcej. To pozwala Ci w przewidywalny sposób kierować swoim rozwojem.

Warto podkreślić, że żadne stałe wynagrodzenie nie daje takich możliwości finansowych jak prowizja w branży finansowej. W Phinance przykładamy dużą wagę aby zasady wynagrodzeń były maksymalnie transparentne i uwzględniały wiele czynników. Zależy nam aby każdy z naszych współpracowników mógł samodzielnie obliczyć jakiego wynagrodzenia może się spodziewać.

Stałe wynagrodzenie wydaje się być korzystne tylko na początku kariery doradcy finansowego. Wraz z rozwojem zawodowym traci ono na znaczeniu i byłoby po prostu dla większości osób zupełnie niekorzystne.

Wynagrodzenie prowizyjne w Phinance w 2021 roku wynosiło rocznie od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Młodsi stażem doradcy mogą zwykle liczyć na wynagrodzenie prowizyjne w kwocie od 60 do 100 tys. złotych rocznie, jednak z każdym rokiem pracy kwoty te rosną.

Czy warto więc trzymać się stałej podstawy, która zamiast motywować, ogranicza? Odpowiedź wydaje się oczywista!

Zainteresowany współpracą z nami? Zapraszamy do kontaktu!

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja