CZAS UCIEKA A SKŁADKA ROŚNIE – NIE ODKŁADAJ DECYZJI DO STYCZNIA

21 listopada 2016

Ubezpieczenie jest rozwiązaniem, które ma zabezpieczyć nabywcę polisy przed ewentualnymi konsekwencjami finansowymi różnego typu zdarzeń – związanych ze zdrowiem i życiem, kwestiami majątkowymi, wypadkami komunikacyjnymi i szeregiem innych. Ubezpieczając się, oczekujemy, że wynikająca z tego tytułu ochrona zrekompensuje nam lub naszym bliskim różnego typu straty. W zamian zobowiązujemy się płacić towarzystwu ubezpieczeniowemu określoną składkę - cenę za ryzyko ubezpieczeniowe.

Od czego zależy wysokość ryzyka?

W zależności od rodzaju polisy wpływ na wielkość ryzyka może mieć wartość przedmiotu ubezpieczenia, m.in. rodzaj auta czy wielkość domu. W ubezpieczeniach na życie, gdy ochroną na wypadek poważnych zachorowań i związanej z nimi niezdolności do pracy objęta jest osoba, na wysokość składki wpływ ma przede wszystkim wiek klienta, ale także wysokość sumy ubezpieczenia, czas trwania umowy oraz historia medyczna ubezpieczonego.

Im starszy, tym drożej

Czas jest sprawiedliwy i z każdym dniem wszystkim nam, po równo, metrykalnie przybywa lat. Ma to znaczący wpływ na wysokość składki ubezpieczeniowej. Niestety, wraz z kolejnym rokiem życia wzrasta ryzyko różnego rodzaju groźnych w skutkach chorób, a wraz z tym zwiększa się ryzyko ubezpieczeniowe.

Oczywiście najkorzystniejsze dla kieszeni jest ubezpieczanie się w jak najmłodszym wieku na możliwie najdłuższy okres – mamy komfort posiadania ochrony za relatywnie niski koszt. Dodatkowy atut takiego rozwiązania to nieulegająca zmianie wysokość składki w okresie trwania umowy. Praktyka pokazuje jednak, że świadomość ubezpieczeniowa rośnie z czasem i przeżytymi doświadczeniami. Często o ubezpieczeniu siebie i swoich najbliższych myślimy dopiero wówczas, gdy od znajomych słyszymy o groźnych w skutkach chorobach i innych nieszczęściach, o kosztownym leczeniu czy utracie pracy z powodów zdrowotnych. Wtedy okazuje się, że gdybyśmy zdecydowali się na zakup polisy kilka lat wcześniej, składka byłaby niższa lub też za wysokość obecnej mielibyśmy znacznie wyższą ochronę.

Już za chwilę powitamy nowy rok, a wraz z jego nadejściem będziemy podejmować kolejne postanowienia. Jeżeli już teraz wiemy, że jednym z nich będzie ubezpieczenie się, to naprawdę nie warto odkładać tej decyzji do stycznia. Trzeba pamiętać, że nawet jeśli osoba ubezpieczająca się urodziła się w grudniu, dla towarzystwa będzie się liczył nie miesiąc, a rok  jej urodzin. W styczniu będziemy więc już o rok starsi. Jeśli uważacie, że zwyżka składki nie będzie znacząca, weźcie pod uwagę fakt, że składka za ubezpieczenie na życie drożeje wraz z wiekiem średnio  o 4% co roku, a na wypadek poważnych zachorowań - o 8%. Z kolei według GUS wynagrodzenie wzrasta co roku średnio o 2%. Czy w tej sytuacji przyspieszenie decyzji o zakupie polisy na życie nie byłoby rozsądnym rozwiązaniem? Warto także pamiętać, że tę droższą, o rok „starszą” składkę będziemy płacić co miesiąc przez kilkanaście albo kilkadziesiąt lat. Czy naprawdę warto czekać i przepłacać? Z pewnością nie.

Andrzej Kowerdej.

Dowiedz się więcej o ubzpieczeniach na życie!

Powiązane artykuły

jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł
wypłaty dywidend w Polsce - polskie banki

Złote polskie banki. Dywidendy tuż, tuż

Obserwując noworoczny wzrost kursów notowanych na giełdzie banków, naturalnym pytaniem jest to, o powód widowiskowego wzrostu. Rok 2025 może być rekordowym pod kątem wypłat dywidend. Branżą, która podzieli między akcjonariuszy kwoty liczone w miliardach złotych, są banki. Według szacunków, suma dywidend sektora przekroczy 20 mld zł, a średnia stopa dywidendy wyniesie imponujące 8,5 proc. Pod względem DY…
Czytaj artykuł

Inwestycyjne przedwiośnie: powrót Alibaby, amerykańska polityka i rekordowe dywidendy w Polsce

Marzec 2025 przynosi na rynki finansowe mieszankę optymizmu i niepewności, które wpływają na zachowanie inwestorów na całym świecie. Rekordowe wyniki NVIDII, szybki wzrost akcji chińskich gigantów, jak Alibaba, oraz wzrost polskiego WIG20 to tylko niektóre z pozytywnych sygnałów, które podnoszą nastroje na giełdach. Z drugiej strony, niepewność związana z polityką Donalda Trumpa i ryzykiem wojny…
Czytaj artykuł
popyt na złoto, banków centralnych przyszłość rynku złota

Złoto na rekordach. Ale gdzie ono jest? Światowe zasoby złota

Cena złota rośnie, jakby miało go zabraknąć. A jaka jest prawda? Wiemy, że zostanie kiedyś wykopany ostatni Bitcoin (tak zakłada algorytm tej najpopularniejszej kryptowaluty), ale czy zostanie kiedyś wydobyta ostatnia uncja złota? Światowa Rada Złota wylicza, że od początku cywilizacji wydobyto 208 874 ton złota, przy czym 90% pozyskano po 1848 roku. Według danych United…
Czytaj artykuł
niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Giełdowe paradoksy: niemiecka hossa, złoty w sile i chińskie AI podważające potęgę Nvidii

Gdyby akademickie prawidła ekonomii sprawdzały się na giełdzie, inwestowanie byłoby dziecinnie proste. A jednak rynki finansowe po raz kolejny udowadniają, że ich logika bywa przewrotna. Niemiecka giełda bije rekordy, w Polsce złoty rośnie w siłę. Sukces DeepSeek podważa tezę wedle których stworzenie silnych modeli AI wymaga potężnych nakładów na infrastrukturę, co łączyło się w praktyce…
Czytaj artykuł
Amerykańskie obligacje

Amerykańskie obligacje w ogniu przeceny – jak term premium tłumaczy niepokój inwestorów

Wysokie stopy procentowe, rosnące obawy o stabilność finansową Stanów Zjednoczonych i niepewność związana z polityką fiskalną powracającego Donalda Trumpa uderzyły w amerykańskie obligacje skarbowe. W efekcie rentowności na długim końcu krzywej biją rekordy, a premia terminowa (ang. term premium) stała się kluczowym wskaźnikiem odzwierciedlającym wzrost ryzyka i kosztu utrzymania długu długoterminowego. Dlaczego inwestorzy żądają wyższych…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja