Co znaczy profesjonalizm w doradztwie finansowym?

Kariera 2 min.
30 marca 2023

Doradca finansowy to osoba której zadaniem jest wspieranie klientów w osiągnięciu ich celów finansowych. Doradca udziela porad dotyczących inwestycji, oszczędzania, planowania emerytalnego, zarządzania długiem, a także w zakresie ubezpieczeń i podatków tak, aby pomóc klientowi w podjęciu najlepszych dla niego decyzji oraz wyboru odpowiednich instrumentów finansowych. Należy zaznaczyć, iż taki specjalista z zakresu finansów zobowiązany jest do przestrzegania określonych standardów etycznych i zawodowych.

Doradca finansowy pomaga także swoim klientom w ustaleniu celów finansowych, takich jak oszczędzanie na emeryturę, zabezpieczenie finansowe dla rodziny czy inwestowanie.

Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej dotyczącą pośrednictwa finansowego, doradca finansowy to zawód wykonywany przez niezależnych, niezwiązanych z żadną konkretną instytucją finansową profesjonalistów. Ich głównym zadaniem jest przekazanie klientowi merytorycznej wiedzy na temat bezpiecznego zarządzania finansami oraz ochrony jego majątku.

Czy Polacy mają zaufanie do doradców finansowych?

Z badań wynika, że poziom zaufania Polaków do doradców finansowych nie jest bardzo wysoki, ale sukcesywnie się poprawia. Według badania przeprowadzonego przez TNS Polska w 2020 roku, tylko 20% Polaków uważa, że doradca finansowy jest osobą, której można ufać w 100%. Jednakże, ponad 60% respondentów uważa, że doradca finansowy to osoba, której można powierzyć swoje finanse w pewnym stopniu.

Współpracę rozpoczyna się zwykle odwykonania analizy potrzeb, która pozwoli określić potrzebyi priorytety klienta. Na tej podstawie dobiera się odpowiednie produkty wybrane z rynku finansowego i opracowuje indywidualny koncept finansowy. Profesjonalni doradcy, potrafią w przejrzysty i klarowny a jednocześnie zrozumiały dla każdego sposób, przedstawić rozwiązanie pokazując korzyści z produktu, nie pomijając przy tym omówienia kosztów czy wykluczeń. Duża paleta produktowa firmy Phinance pozwala dobrać najbardziej optymalne rozwiązania, dopasowane do potrzeb i możliwości klienta. Współpraca z doradcą zagwarantuje pewność, bezpieczeństwo i zysk całej rodzinie.

Kluczowe jest znalezienie dobrego doradcy, który jest kompetentny, doświadczony i ma pozytywne referencje. Zaufanie do doradcy często zdobywa się latami albo sprawdza w sytuacjach kryzysowych. Przy odpowiedniej współpracy z doradcą, można skuteczniej planować swoje inwestycje czy realizować inne cele finansowe.

Nowoczesne doradztwo finansowe

Jest kilka cech, które pozwalają na lepsze zaspokojenie potrzeb klientów i zapewnienie im efektywnej pomocy w zarządzaniu finansami. Poniżej przedstawiam kilka z nich:

Technologia - wykorzystanie kalkulatorów finansowych, platformy transakcyjnych i analitycznych, które umożliwiają szybsze i łatwiejsze zarządzanie portfelem inwestycyjnym.

Personalizacja - dostosowanie usługi do indywidualnych potrzeb klienta. Wykorzystanie narzędzi takich jak profile inwestycyjne, testy tolerancji ryzyka i algorytmy, które umożliwiają dokładniejszą analizę potrzeb i celów klientów.

Edukacja - umożliwianie klientom zdobycia wiedzy na temat inwestycji, oszczędzania, podatków i innych zagadnień finansowych.

Ścisłe przestrzeganie standardów - etycznych i zawodowych, takich jak wymogi MiFID II, które gwarantują bezpieczeństwo i ochronę interesów klientów.

Ścisła współpraca z klientem - położenie nacisku na ścisłą współpracę z klientem, której celem jest zapewnienie kompleksowej i spersonalizowanej pomocy w osiągnięciu celów finansowych. Doradca finansowy jest dostępny dla klienta przez większość dnia i odpowiada na jego pytania i wątpliwości.

Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Dla osób, które nie zajmują się zawodowo finansami, samodzielne analizowanie ofert banków czy towarzystw ubezpieczeniowych może być zbyt trudne i czasochłonne. Dlatego z pewnością w sytuacji, w której trzeba podjąć trudną decyzję finansową, warto skorzystać z porady doradcy finansowego. Phinance S.A. to multiagencja z ponad 20-letnim doświadczeniem na rynku. Doradcy Phinance mogą skorzystać z większości dostępnych na rynku produktów finansowych co daje im pełną możliwość i niezależność w doborze rozwiązań dla swoich klientów. To sprawia, że współpraca nastawiona jest na długofalową współpracę co z jednej strony daje klientom pełne poczucie odpowiedzialności doradcy ale i poczucie większego bezpieczeństwa dla klienta. Długofalowa współpraca doradcy z klientem zawsze owocuje lepszym zrozumieniem produktów z jakich klient korzysta ale i szybszą pomocą w sytuacjach dla klienta trudnych.

Doradcy Phinance zawsze podchodzą do współpracy z klientem w sposób kompleksowy - sprawdzają rozwiązania finansowe jakie klient już posiada i optymalizują je aby osiągnąć jak najlepszy efekt i jak najlepiej zabezpieczyć klienta. To poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania jest zawsze priorytetem, który przynosi owoce dla obu stron.

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja