Poznaj tajniki rządowej tarczy antyinflacyjnej.

ABC wakacji kredytowych – czy warto w 2023 roku?

22 września 2023

W obliczu dynamicznych zmian ekonomicznych, rząd w ubiegłym roku wyszedł naprzeciw potrzebom kredytobiorców. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, to rozwiązanie umożliwiające przerwę w spłacie zarówno kapitału, jak i odsetek (z pominięciem opłat ubezpieczeniowych). Mimo że skorzystało z niego już blisko 1 mln Polaków, ma swoje restrykcje i ograniczenia. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku? Kto nie skorzysta z tej opcji? Przekonaj się!

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są jedną z rządowych strategii obrony przed inflacją. Mają na celu złagodzenie skutków wysokiego oprocentowania stóp NBP czy wzrostu cen artykułów. Upoważnionych do skorzystania z tego programu jest około 1,9 mln rodaków.

Miesięczna przerwa w spłacie nie jest traktowana jako zaległość, a więc nie wpływa na zdolność kredytową. Zaoszczędzoną sumę możemy wykorzystać na wiele sposobów – więcej na ten temat w dalszej części.

„Zamrożenie” raty nie oznacza jej umorzenia – po weryfikacji wniosku okres kredytowania wydłuża się o czas wakacji.

Kto może wstrzymać spłatę?

Rozwiązanie przewidziane jest dla tych, którzy wspomagając się kredytem hipotecznym (ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem), zaciągniętym w złotówkach, zakupili mieszkanie na własny użytek. Wakacje wykluczają zadłużenia zaciągnięte na lokale pod wynajem.

Kluczową regułą jest także nabycie nieruchomości przed 1 lipca 2022 roku.

Ile razy i kiedy skorzystać z wakacji kredytowych?

Zgodnie z założeniem spłatę kredytu możemy zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy. Cztery razy
w 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

Warto zaznaczyć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. W takich wypadkach wysokość raty zależna jest od warunków rynkowych i decyzji RPP.

Po cyklu 11. podwyżek stóp, RPP od września utrzymuje je na stałym poziomie. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się kolejne wzrosty, np. na początku 2023 roku.

Wydaje się więc, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak zmieni się po kolejnym posiedzeniu RPP.

PRZYKŁAD:

Gdy zdecydowaliśmy się na wstrzymanie raty kredytu hipotecznego, a termin spłaty przypada na każdy 1. dzień miesiąca, stosowne kroki (m.in. wniosek) należy podjąć najpóźniej do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.

Gdzie złożyć wniosek?

Przed rejestracją należy zweryfikować, czy spełniamy warunki przystąpienia do tarczy. Warto także pamiętać, że banki mogą różnić się od siebie zaleceniami wobec klientów. Wniosek złożymy np. w:

· bankowości internetowej,

· aplikacji mobilnej na systemy mobilne (np. iOS i Android),

· jednym z oddziałów banku.

Wakacje kredytowe a inne przerwy w spłacie

Wakacje kredytowe nie są nowym zjawiskiem. Zazwyczaj jednak wstrzymanie raty odnosi się do kapitału. W tych przypadkach wciąż należy uiścić stosowne odsetki i/lub inne, dodatkowe opłaty.

W przypadku rządowych wakacji kredytowych 2023 r. jest inaczej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek skutkuje miesięczną pauzą, obejmującą całą płatność i w przeciwieństwie do innych ulg wydłuża okres kredytowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji – skorzystaj z pomocy eksperta Phinance.

Porównanie wakacji kredytowych 2022 r. a 2023 r.

Program nie zmienił się od momentu wprowadzenia w ubiegłym roku. Wtedy – tak jak i teraz – upoważnia do 4. miesięcy przerwy w spłacie, po jednym miesiącu na każdy kwartał roku.

Każdy bank nieco odmiennie interpretuje możliwości wyboru miesiąca, w którym zrealizujemy wakacje kredytowe. Kluczowe jest, aby bazować na informacjach pozyskanych u konsultantów swojego banku, jak i ekspertów finansowych.

Co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?

Możliwości jest wiele. By nie podjąć chybionej decyzji finansowej, zwłaszcza w tak niepewnej sytuacji na rynku, warto zasięgnąć opinii doradców finansowych. Ich wieloletnie doświadczenie pozwala rekomendować najkorzystniejsze sposoby lokowania pieniędzy.

Doradcy, wśród możliwych rozwiązań – zależnych od potrzeb, możliwości i celów każdego kredytobiorcy – wymieniają m.in.:

· nadpłatę kredytu (obniżającą kapitał, a co za tym idzie – odsetki)

· wpłatę na depozyt bankowy,

· wpłatę na konto oszczędnościowe,

· złożenie na terminową lokatę.

PRZYKŁAD:

Comiesięczna rata hipoteki wzrosła nam z 1600 do 2300 zł. Korzystając z 4. miesięcy wakacji kredytowych, w 2023 roku wpłacimy do banku mniej o ponad 9 000 zł. To szansa, by dobrze zagospodarować tę sumę.

Wakacje kredytowe – czy warto?

Eksperci skłaniają się ku stwierdzeniu, że wakacje kredytowe to korzystna okazja dla każdego kredytobiorcy.

Umożliwiają Polakom samodzielne rozdysponowanie pieniędzmi (zachęcając przynajmniej część osób do edukacji ekonomicznej), które w normalnej sytuacji wpłaciliby do banku, podreperowanie domowego budżetu czy założenie terminowej lokaty, mogącej – na przestrzeni czasu – generować oszczędności. Każdy przypadek jest inny, dlatego swoje zastrzeżenia, możliwości i cele warto przeanalizować z pomocą doświadczonych analityków i doradców.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wakacji kredytowych? Szukasz eksperta, którzy pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię na każdym kroku drogi do wolności finansowej.

Powiązane artykuły

Nie trzymaj jajek w jednym koszyku. Inwestowanie w trudnych czasach…

Bardzo duża zmienność na rynku finansowym, którą zafundował uczestnikom rynku prezydent Donald Trump, w połączeniu z okresem Świąt Wielkiej Nocy, może skłonić do lżejszych w treści, ale bardzo ważnych kwestii z dziedziny finansów behawioralnych. Jakich rad można by udzielić inwestorom, podejmującym decyzje na tak zmiennym rynku jaki mieliśmy w ostatnich miesiącach? Pierwszą reakcją inwestorów, na…
Czytaj artykuł
fundusze inwestycyjne dla początkujących, wykresy i budynki

Adekwatnie dobrany portfel czyli doradztwo Inwestycyjne

Usługi dostępne w Phinance Zapewniając szeroki dostęp do oferty funduszy inwestycyjnych Phinance dostarcza jednocześnie swoim Klientom usługi doradztwa inwestycyjnego. Dzięki nim selekcja funduszy w portfelu inwestycyjnym Klientów jest adekwatna do ich profilu inwestycyjnego jak również jest na bieżąco dostosowana do bieżących warunków rynkowych. Phinance przedstawia swoim Klientom dwie oferty w tym zakresie, które co bardzo…
Czytaj artykuł
nowa linia biznesowa phinance - oferta energetyczna

Nowa linia biznesowa w Phinance – ENERGIA

Z końcem stycznia 2025 roku w Phinance oficjalnie wystartowała nowa linia biznesowa – Energia. To odpowiedź na rosnące potrzeby naszych klientów w zakresie świadomego i efektywnego zarządzania energią, zarówno w sektorze indywidualnym, jak i biznesowym. Do realizacji tego ambitnego projektu zaprosiliśmy doświadczony zespół N-Energia – firmę, która od lat buduje świadomość energetyczną wśród przedsiębiorców, dając…
Czytaj artykuł

Cła, chaos i czerwone światła ostrzegawcze – rynek pod wpływem polityki USA i Niemiec

Pierwszy kwartał 2025 roku zakończył się pod znakiem ogromnej niepewności – zarówno politycznej, jak i gospodarczej. Inwestorzy analizują każde słowo prezydenta USA, każde przesunięcie w niemieckiej polityce fiskalnej i każdy impuls z banków centralnych. Ostatnimi czasy, głównym czynnikiem kształtującym nastroje rynkowe są cła, fiskalna ofensywa Niemiec oraz zmienność kursów aktywów pod wpływem globalnych napięć geopolitycznych…
Czytaj artykuł
jak działa cło

Powtórka z podatku zwanego „cło”. Wpływ na inflację i PKB

Temat ceł, za sprawą prezydenta Trumpa, stał się wiodącym w serwisach i portalach nie tylko ekonomicznych. Urzędujący przywódca światowego mocarstwa, niczym biczem z rodeo wziętym, smaga kolejne Państwa cłami. Przypomnijmy sobie zatem, książkowy wpływ cen na najważniejsze parametry gospodarcze, przekładające się przecież na komfort życia w danym państwie. Wpływ cła na inflację Cła mają znaczący…
Czytaj artykuł
REITy – nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

REITy. Nowa możliwość inwestowania w nieruchomości

Wraz z nadziejami na przyśpieszenie prac legislacyjnych, dopuszczających w Polsce inwestowanie w REITy (ang. Real Estate Investment Trust), powinna rosnąć chęć pogłębienia wiedzy na temat tego nowego na polskim rynku instrumentu, dającego nową możliwość inwestycji w ulubiony przez polskich inwestorów sektor: NIERUCHOMOŚCI. Zgodnie z najnowszymi propozycjami, polskie REITy, miałyby możliwość inwestowania zarówno w nieruchomości komercyjne,…
Czytaj artykuł

Vienna Life sfinalizowała zakup pakietu akcji Phinance

Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group sfinalizowało umowę z Phinance S.A. na zakup 48,82% akcji tej spółki. Po uzyskaniu zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), transakcja została pomyślnie zakończona, co otwiera nowe możliwości rozwoju dla obu spółek. Dzięki transakcji Vienna Life wzmocni swoją obecność na rynku poprzez m.in. dystrybucję produktów…
Czytaj artykuł

2025 – rokiem rekrutacji w Phinance!

Najbliższy rok w Phinance będzie stał pod znakiem rekrutacji. Jesteśmy przekonani, że model pracy Doradcy Finansowego jaki wypracowaliśmy w Phinance – sposób, w jaki współpracujemy z klientem i efektywność, jaka temu towarzyszy – osiągnął poziom gotowy do replikacji i skalowania w całym przedsiębiorstwie. Postanowiliśmy, że osią tego roku będzie największy w historii firmy projekt rekrutacyjny…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Aplikuj
teraz
Bezpłatna
konsultacja