Poznaj tajniki rządowej tarczy antyinflacyjnej.

ABC wakacji kredytowych – czy warto w 2023 roku?

22 września 2023

W obliczu dynamicznych zmian ekonomicznych, rząd w ubiegłym roku wyszedł naprzeciw potrzebom kredytobiorców. Wakacje kredytowe, bo o nich mowa, to rozwiązanie umożliwiające przerwę w spłacie zarówno kapitału, jak i odsetek (z pominięciem opłat ubezpieczeniowych). Mimo że skorzystało z niego już blisko 1 mln Polaków, ma swoje restrykcje i ograniczenia. Co warto wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku? Kto nie skorzysta z tej opcji? Przekonaj się!

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe są jedną z rządowych strategii obrony przed inflacją. Mają na celu złagodzenie skutków wysokiego oprocentowania stóp NBP czy wzrostu cen artykułów. Upoważnionych do skorzystania z tego programu jest około 1,9 mln rodaków.

Miesięczna przerwa w spłacie nie jest traktowana jako zaległość, a więc nie wpływa na zdolność kredytową. Zaoszczędzoną sumę możemy wykorzystać na wiele sposobów – więcej na ten temat w dalszej części.

„Zamrożenie” raty nie oznacza jej umorzenia – po weryfikacji wniosku okres kredytowania wydłuża się o czas wakacji.

Kto może wstrzymać spłatę?

Rozwiązanie przewidziane jest dla tych, którzy wspomagając się kredytem hipotecznym (ze zmiennym, jak i stałym oprocentowaniem), zaciągniętym w złotówkach, zakupili mieszkanie na własny użytek. Wakacje wykluczają zadłużenia zaciągnięte na lokale pod wynajem.

Kluczową regułą jest także nabycie nieruchomości przed 1 lipca 2022 roku.

Ile razy i kiedy skorzystać z wakacji kredytowych?

Zgodnie z założeniem spłatę kredytu możemy zawiesić na maksymalnie osiem miesięcy. Cztery razy
w 2022 roku oraz po jednym wybranym miesiącu w każdym kwartale 2023 roku.

Warto zaznaczyć, że większość kredytów hipotecznych w Polsce jest oprocentowana według zmiennej stopy procentowej. W takich wypadkach wysokość raty zależna jest od warunków rynkowych i decyzji RPP.

Po cyklu 11. podwyżek stóp, RPP od września utrzymuje je na stałym poziomie. Nie oznacza to, że nie mogą pojawić się kolejne wzrosty, np. na początku 2023 roku.

Wydaje się więc, że ratę kredytu warto zawiesić wtedy, kiedy jest ona najwyższa. Trudno jednak prognozować, jak zmieni się po kolejnym posiedzeniu RPP.

PRZYKŁAD:

Gdy zdecydowaliśmy się na wstrzymanie raty kredytu hipotecznego, a termin spłaty przypada na każdy 1. dzień miesiąca, stosowne kroki (m.in. wniosek) należy podjąć najpóźniej do ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.

Gdzie złożyć wniosek?

Przed rejestracją należy zweryfikować, czy spełniamy warunki przystąpienia do tarczy. Warto także pamiętać, że banki mogą różnić się od siebie zaleceniami wobec klientów. Wniosek złożymy np. w:

· bankowości internetowej,

· aplikacji mobilnej na systemy mobilne (np. iOS i Android),

· jednym z oddziałów banku.

Wakacje kredytowe a inne przerwy w spłacie

Wakacje kredytowe nie są nowym zjawiskiem. Zazwyczaj jednak wstrzymanie raty odnosi się do kapitału. W tych przypadkach wciąż należy uiścić stosowne odsetki i/lub inne, dodatkowe opłaty.

W przypadku rządowych wakacji kredytowych 2023 r. jest inaczej. Pozytywnie rozpatrzony wniosek skutkuje miesięczną pauzą, obejmującą całą płatność i w przeciwieństwie do innych ulg wydłuża okres kredytowania. Jeśli potrzebujesz więcej informacji – skorzystaj z pomocy eksperta Phinance.

Porównanie wakacji kredytowych 2022 r. a 2023 r.

Program nie zmienił się od momentu wprowadzenia w ubiegłym roku. Wtedy – tak jak i teraz – upoważnia do 4. miesięcy przerwy w spłacie, po jednym miesiącu na każdy kwartał roku.

Każdy bank nieco odmiennie interpretuje możliwości wyboru miesiąca, w którym zrealizujemy wakacje kredytowe. Kluczowe jest, aby bazować na informacjach pozyskanych u konsultantów swojego banku, jak i ekspertów finansowych.

Co zrobić z zaoszczędzoną kwotą?

Możliwości jest wiele. By nie podjąć chybionej decyzji finansowej, zwłaszcza w tak niepewnej sytuacji na rynku, warto zasięgnąć opinii doradców finansowych. Ich wieloletnie doświadczenie pozwala rekomendować najkorzystniejsze sposoby lokowania pieniędzy.

Doradcy, wśród możliwych rozwiązań – zależnych od potrzeb, możliwości i celów każdego kredytobiorcy – wymieniają m.in.:

· nadpłatę kredytu (obniżającą kapitał, a co za tym idzie – odsetki)

· wpłatę na depozyt bankowy,

· wpłatę na konto oszczędnościowe,

· złożenie na terminową lokatę.

PRZYKŁAD:

Comiesięczna rata hipoteki wzrosła nam z 1600 do 2300 zł. Korzystając z 4. miesięcy wakacji kredytowych, w 2023 roku wpłacimy do banku mniej o ponad 9 000 zł. To szansa, by dobrze zagospodarować tę sumę.

Wakacje kredytowe – czy warto?

Eksperci skłaniają się ku stwierdzeniu, że wakacje kredytowe to korzystna okazja dla każdego kredytobiorcy.

Umożliwiają Polakom samodzielne rozdysponowanie pieniędzmi (zachęcając przynajmniej część osób do edukacji ekonomicznej), które w normalnej sytuacji wpłaciliby do banku, podreperowanie domowego budżetu czy założenie terminowej lokaty, mogącej – na przestrzeni czasu – generować oszczędności. Każdy przypadek jest inny, dlatego swoje zastrzeżenia, możliwości i cele warto przeanalizować z pomocą doświadczonych analityków i doradców.

Potrzebujesz więcej informacji na temat wakacji kredytowych? Szukasz eksperta, którzy pomoże Ci w zarządzaniu budżetem? Napisz lub zadzwoń – zespół Phinance wesprze Cię na każdym kroku drogi do wolności finansowej.

Powiązane artykuły

rynki finansowe 2024 - prognozy na 2025 rok

Rynki finansowe 2024 – lekcje z przeszłości i perspektywy na 2025 rok

Miniony rok był pełen wyzwań i zaskoczeń dla inwestorów na rynkach finansowych. Polska giełda, obligacje skarbowe zanotowały rozczarowujące wyniki, a rynek surowców zdominowały rekordowe ceny kakao i kawy. Tymczasem złoty, mimo turbulencji, zakończył rok w relatywnie dobrej kondycji. Przed nami rok 2025, który niesie zarówno szanse, jak i ryzyka. Czy polski rynek kapitałowy odzyska wigor,…
Czytaj artykuł
Phinance oferty pracy

Tu każdy jest szefem. Nowe modele pracy już w Polsce

Polski rynek pracy przechodzi dynamiczną transformację. Coraz więcej osób wybiera modele pracy, które łączą swobodę i elastyczność z korzyściami typowymi dla etatowców, jak gotowe procedury, opieka prawna, szkolenia czy dostęp do sprzętu biurowego. Ta forma pracy zyskuje na popularności, zmieniając nie tylko sposób, w jaki pracujemy, ale także to, jak prowadzimy biznes i postrzegamy karierę…
Czytaj artykuł
czy bitcoin doprowadzi do kryzysu spółki państwowe?

Spółki państwowe w kryzysie, a bitcoin przyszłością? Bilans roku i perspektywy

Rok 2024 dobiega końca, a wraz z nim pojawiają się nowe wyzwania i szanse na rynkach finansowych. Obligacje korporacyjne święciły triumfy, podczas gdy aż 13 z 24 spółek państwowych borykało się ze spadkami. A co nas czeka w najbliższych miesiącach? Według prognoz „cyfrowe złoto” w postaci bitcoina zacznie wypierać klasyczne aktywo w bilansach banków centralnych.…
Czytaj artykuł

Zmiana inwestora spółki Phinance S.A.

Czwarty największy ubezpieczyciel na życie w Polsce inwestuje w jedną z wiodących firm pośrednictwa finansowego w kraju. Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. Vienna Insurance Group 26 listopada 2024 r. podpisało umowę na zakup akcji Phinance S.A. Zgodnie z umową Vienna Life nabędzie 48,82 proc. akcji w tym wszystkie dotychczasowego inwestora Aegon Growth Capital Fund I…
Czytaj artykuł

Wybory w USA, wyścig po fizyczne złoto i polscy inwestorzy poza hossą

Dzisiejszy dzień rozstrzygnie nie tylko losy Stanów Zjednoczonych, ale także zmieni sytuację na globalnych rynkach finansowych. Jak wynik wyborów w USA wpłynie na złotówkę, obligacje i akcje? Co z rekordowym zainteresowaniem złotem i niższą ceną ropy? O tym w najnowszym komentarzu inwestycyjnym przygotowanym przez Głównego Analityka Phinance S.A. AKCJE Jeśli ktoś w październikową sobotę oglądał…
Czytaj artykuł

Smutna jesień polskiego rynku kapitałowego. Żabka nie wskoczyła, ale wpełzła…

Transmisja telewizyjna z debiutu „Żabki”. Prezes Giełdy niczym wytrawny estradowiec, radujący się ze sceny, ochoczo zagrzewający widzów do ekstatycznych podskoków. Obowiązkowy zielony krawat (mającym uwypuklić debiut „na zielono”), że niby cyt. „mamy to!”. Ogólna euforia, poklepywanie się po plecach i samozadowolenie. Marny koncert będący w istocie raczej tańcem na grobie. Klapa debiutu Żabki na giełdzie…
Czytaj artykuł

Gdzie jest złoto, którego wszyscy jesteśmy właścicielem?

Na koniec sierpnia 2024 roku Narodowy Bank Polski posiadał 12,794 mln uncji złota (ponad 360 ton). Teraz zapewne posiada więcej.  I jest to naprawdę fizyczne złoto, a nie elektroniczny zapis. NBP gromadzi rezerwy królewskiego kruszcu w sztabach spełniających międzynarodowe standardy czystości London Good Delivery. Każda ze sztab ma zbliżoną masę (ok. 12,5 kg) i zawiera…
Czytaj artykuł

Kierunki i perspektywy rozwoju rynku agencyjnego

W dniach 2-3 października 2024 w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie odbyła się 2 edycja Konferencji EKF Ubezpieczenia: Sprzedaż, Innowacje i Ryzyko. To bardzo ważne wydarzenie gromadzące przedstawicieli sektora ubezpieczeniowego, w trakcie którego dyskutowano o obecnym stanie branży, wyzwaniach i oczywiście kierunkach rozwoju. W trakcie tego wydarzenia miał miejsce twórczy i zmuszający do refleksji…
Czytaj artykuł

Zobacz również

Bezpłatna
konsultacja